dadulka2000
24.06.10,12:40
Dobry den,

darovacou zmluvou z roku 2006 mam od otca nehnutelnost. Je to budova byvalych potravin. Kazdy rok mi chodi platit dan z nehnutelnosti typu F (sklady, adm. budovy, na ostatne podn a zarob cinnost). budova je prazdna, nevyuzita.
Preto by ma zaujimalo ci je moznost zmeny typu budovy aby sa platila mensia dan, a kde a ako sa to da vybavit a ziskat.
No a ako bonus mi teraz prislo ze do roku 2006 treba zaplatit dane ked este budova bola napisana na otca (on je teraz ZTP (nekomunikuje) - takze sa s nim neda o nicom dohovorit a zistit ako sa veci naozaj maju).
Moc dakujem za dobre rady
a_je_to
24.06.10,22:15
Dobry den,

darovacou zmluvou z roku 2006 mam od otca nehnutelnost. Je to budova byvalych potravin. Kazdy rok mi chodi platit dan z nehnutelnosti typu F (sklady, adm. budovy, na ostatne podn a zarob cinnost). budova je prazdna, nevyuzita.
Preto by ma zaujimalo ci je moznost zmeny typu budovy aby sa platila mensia dan, a kde a ako sa to da vybavit a ziskat.
No a ako bonus mi teraz prislo ze do roku 2006 treba zaplatit dane ked este budova bola napisana na otca (on je teraz ZTP (nekomunikuje) - takze sa s nim neda o nicom dohovorit a zistit ako sa veci naozaj maju).
Moc dakujem za dobre rady

Asi nepoteším ... ale nádej na odpustenie doterajších daní, aj na ich zníženie je malá. Ak existoval predmet dane /predajňa/ s funkčným určením na podnikanie, tak dani z nehnuteľností sa nevyhneš. Nevyužívanie nie je pre daňovú povinnosť rozhodujúce. Ani po smrti vlastníka nezaniká, ale dedí sa ako záväzok, ktorý sa musí uhradiť z dedičstva. Dlžnú daň by bolo treba čo najskôr uhradiť, aby aspoň nerástli penále.
Správcom dane z nehnuteľností je obecný /mestský/ úrad. Informuj sa tam u referenta pre daň, cestou normálneho rozhovoru, ako by sa to dalo riešiť. Zníženie dane by šlo iba cez zmenu využitia stavby, ktoré sa vykonáva taktiež cez obecný úrad. Ale asi by bola potrebná aj rekoštrukcia na ten iný účel.
Treba zvážiť skôr, čo s touto budovou ďalej. Nie je to vec, ktorá "nepýta jesť" . Treba to buď predať, prenajať, alebo využiť na osobné podnikanie. Skús dať inzerát, ale pozor na rôzne špekulatívne ponuky a zmluvy. Keď budeš na obecnom úrade, skús sa opýtať, či by aj obec nemala záujem využívať budovu za nejaké nájomné, o ktoré by sa znižovala dlžná čiastka dane.