printy
24.06.10,12:55
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť o možných spôsoboch prechodu SZČO na s.r.o. Má sa to realizovať predajom zásob tovaru, majetku na základe zmluvy alebo faktúry?, s DPH alebo bez DPH? A čo zamestnanci? Už vopred ďakujem.
VieraPopluharova
24.06.10,11:24
Nuž tu sa natíska v prvom rade otázka je SZCO platca DPh alebo nie?
Ja som riešila nedávno prechod zo SZCO na s.r.o., spôsobom :
zmluva, následne fakúra / ci s dph, alebo bez dph zalezi to od toho ci je SZCO platcom dph ak ano tak s dph, ak nie je tak bez dph/, to je co sa týka zásob, tovaru, majetku a pod.
Zamestnanci: zmluva o predaji podnikania zo SZCO na s.r.o., s.r.o. sa zaväzuje prebrať zamestnancov ,zmena platcu odvodov, zmena platcu na DU preddavky zo závislej cinnosti zamestnancov , to je v kratkosti na Tvoju otázku, konkretnejšie zavisí všetko od konkretnych podmienok u SZCO, ktorá sa "transformuje" na s.r.o.
Samozrejme to nie je správny výraz , ale obrazne.
Johanka
24.06.10,12:42
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť o možných spôsoboch prechodu SZČO na s.r.o. Má sa to realizovať predajom zásob tovaru, majetku na základe zmluvy alebo faktúry?, s DPH alebo bez DPH? A čo zamestnanci? Už vopred ďakujem.
Použi vyhľadávanie, napr. "predaj podniku".
ego.mc
25.06.10,02:32
Dovolím si iba pripomenúť, že SZČO nemôže predať ani podnikanie, ani firmu. (To by musel predať sám seba.) Môže predať iba svoj majetok.
Čo sa týka zamestnancov, s tými musí ukončiť pracovný pomer a s.r.o. s nimi môže uzavrieť nový.
VieraPopluharova
25.06.10,09:43
Dovolím si iba pripomenúť, že SZČO nemôže predať ani podnikanie, ani firmu. (To by musel predať sám seba.) Môže predať iba svoj majetok.
Čo sa týka zamestnancov, s tými musí ukončiť pracovný pomer a s.r.o. s nimi môže uzavrieť nový.

Suhlasim, asi som sa nepresne vyjadrila, mala som na mysli zasoby, pohladavky, zaväzky a pod.,ze ukonci so zamestnancami pracovny pomer, to je snad jasne a musi uzatvorit novy s s.ro.,takze sa ospravedlnujem ak som sa nepresne vyjadrila.
racing
25.06.10,11:14
[QUOTE=VieraPopluharova;1437855]Nuž tu sa natíska v prvom rade otázka je SZCO platca DPh alebo nie?
Ja som riešila nedávno prechod zo SZCO na s.r.o., spôsobom :
zmluva, následne fakúra / ci s dph, alebo bez dph zalezi to od toho ci je SZCO platcom dph ak ano tak s dph, ak nie je tak bez dph/,

§ 10 ZDPH hovorí, že platiteľ predaj podniku nezdaňuje, teda faktúra za predaj bude bez dph
Johanka
25.06.10,11:51
Dovolím si iba pripomenúť, že SZČO nemôže predať ani podnikanie, ani firmu. (To by musel predať sám seba.) Môže predať iba svoj majetok.
Čo sa týka zamestnancov, s tými musí ukončiť pracovný pomer a s.r.o. s nimi môže uzavrieť nový.

Aj FO môže predať podnik. Stačí si pozrieť ustanovenia Obchodného zákonníka, ktoré definujú kto je podnikateľ, čo je podnik a ust. § 476-488, ktoré riešia zmluvu o predaji podniku.
Johanka
25.06.10,11:54
[QUOTE=VieraPopluharova;1437855]Nuž tu sa natíska v prvom rade otázka je SZCO platca DPh alebo nie?
Ja som riešila nedávno prechod zo SZCO na s.r.o., spôsobom :
zmluva, následne fakúra / ci s dph, alebo bez dph zalezi to od toho ci je SZCO platcom dph ak ano tak s dph, ak nie je tak bez dph/,

§ 10 ZDPH hovorí, že platiteľ predaj podniku nezdaňuje, teda faktúra za predaj bude bez dph


§ 10 Zákona o DPH tiež ustanovuje, že predaj podniku sa nepovažuje za dodanie tovaru a služby v prípade, že nadobúdateľ je platiteľ DPH ;).
VieraPopluharova
25.06.10,12:11
[QUOTE=racing;1438939]


§ 10 Zákona o DPH tiež ustanovuje, že predaj podniku sa nepovažuje za dodanie tovaru a služby v prípade, že nadobúdateľ je platiteľ DPH ;).

Dakujem za opravu, myslela som inak ako som napisala:):D:) .
NICOLETTA
05.08.10,15:45
Dobry den,

prosim o radu pri stanoveni ZD pri predaji podniku FO novej s.r.o-cke v roku 2010.

FO uctujuca v JU :
ZD = predajna cena podniku (500eur) + zavazky (1000 eur) - zavazky (1000 eur) , ktore by boli po uhradeni pred predajom nakladom = 500 eur

a s pohladavkami a hotovostou sa v roku 2010 uz nerobi nic? Alebo ich treba este priratat k ZD ?

Treba ich len vyradit z knihy pohladavok internym dokladom?
evuša
05.08.10,16:46
Odporúčam Ti prečítať si príspevok "Predaj podniku - podvojné účtovníctvo", kde je veľmi podrobne rozpísaný celý postup predaja podniku tak v podvojnom ako aj v jednoduchom účtovníctve. Verím, že ti pomôže. Príspevok som zadala ja, takže vyhľadať, preštudovať a postupovať presne podľa neho.
NICOLETTA
06.08.10,06:52
To je vsetko O.K. len od 1.1.2010 sa toho vela menilo ohladom predaja .