angelik82
24.06.10,16:48
Dobry den,

viem , ze tu uz bola tato rubrika, ale potrebovala by som este pomoct...
nasla som si dokument pre sud na zbavenie svojpravnosti..
zial neviem urcit ci to mam robit podla § 10 ods. 1 lebo ten je urceny na psych.ochorenie a neviem ci alzeheimerova choroba (IV.stupen) sa tam radí.
§ 186 zas hovori o navrhu na obmedzenie sposobilosti.
Neviete mi niekto poradit, ktory § mam pouzit pri tejto diagnoze???
nenasla som zial ziadny vhodny § a staci len jeden? alebo spada do toho viac § ???

alebo nema niekto taketo podobny navrh co dostal od pravnika ??? velmi by mi to pomohlo.....
dakujem vam velmi, velmi
angelika
arizona
24.06.10,15:35
Ty ako navrhovateľ (laik ) napíš návrh na zbavenie svojprávnosti , odôvodníš ju a priložíš výsledky lek. vyšetrení.
Odborné termíny, paragrafy a čísla diagnóz nechaj na odborníkov...(súd,lekár a pod.);)

Je tu veľa tém na túto tému, vyhľadaj a zorientuj sa ...:)
angelik82
25.06.10,07:49
ano je tu na tuto temu vela a precitala som vsetky, ale asi mi to nestaci...

a tak potom nechapem preco nam lekar povedal, ze tento navrh ma nam napisat pravnik, ked si to vie napisat kazdy normalny clovek...:rolleyes:
veronikasad
25.06.10,07:55
asi má kamaráta právnika ...
arizona
25.06.10,08:23
Tu máš vzor, ako napísať návrh na zbavenie svojprávnosti ( Od Chobota, dúfam , že sa nenahnevá ;))

Návrh na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony
(§ 10 ods. 1 OZ (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html), § 186 a nasl. O.s.p.)
Okresnému súdu
v .....

Navrhovateľ: Alžbeta Klzká, rod. Kolmanová, krajčírka, bytom Lietavská Lúčka, Pod skalkou 9

Návrh
na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony Heleny Kolmanovej,
nar. 6. novembra 1917, dôchodkyne, bytom Lietavská Lúčka, Pod skalkou 9


I.

U mojej matky Heleny Kolmanovej, ktorá žije so mnou v spoločnej domácnosti, sa v priebehu posledných dvoch rokov stále viac prejavujú príznaky duševnej choroby. Preto som požiadala o jej vyšetrenie v Psychiatrickom liečebnom ústave Žilina-Bytčica. Podľa lekárskej správy z 28. 7. 1995 moja matka trpí duševnou poruchou, ktorá nie je len prechodná. V dôsledku tejto duševnej poruchy nie je vôbec schopná robiť právne úkony.

Dôkaz: Lekárska správa z 28. júla 1995
Výsluch znalca lekára



II.

Vzhľadom na uvedené navrhujem, aby moja matka Helena Kolmanová bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, a pre ten prípad súhlasím, aby som bola ustanovená za jej opatrovníčku.

Dôkaz: Správa Obecného úradu v Lietavskej Lúčke



III.

Navrhujem preto, aby súd vydal tento



r o z s u d o k:

Helena Kolmanová, rod. Rybárová, nar. 6. novembra 1917, bytom Lietavská Lúčka, Pod skalkou 9, sa pozbavuje spôsobilosti na právne úkony.
V Lietavskej Lúčke 1. septembra 1995


Alžbeta Klzká




Viac TU : http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html


Ak Ti nepostačí tá téma a ten vzor, tak naozaj behni radšej za právnikom...:rolleyes:
angelik82
25.06.10,08:47
to poznam :)
a
Dakujem velmi pekne, presne od neho som to odpisala a upravila si podla svojho ;)......
Dakujem este raz, ze mi pomahate..
Oliwa
02.07.10,13:51
Včera 1. 7. 2010 - www.tvjoj.sk - súdna sieň - zbavenie svojprávnosti z dôvodu Alzheimerovej choroby. Manželka žiadala o zbavenie svojprávnosti pre svojho manžela, nakoľko nebol schopný sám sa o seba postarať, o sebe rozhodovať a niesť zodpovednosť za svoje činy. Súd jej žiadosti vyhovel. Ona sa oňho i s celou rodinou naďalej s láskou starala...