zk24
24.06.10,23:24
Ahojte,

mam v rukach zivnostnika, ktory vykonava cinnost na zaklade zivnostenskeho opravnenia, je zapisany sucasne aj v Obchodnom registri, oddiel: Firm.

Z akeho dovodu sa SZCO zapisuju aj do OR SR? Znamena to nieco viac? Viazu sa mu s tymto nejake dalsie povinnosti? Ma nejake specifika? alebo je to "zbytocne" zaregistrovani a mozem k nemu pristupovat ako k beznemu SZCO vedenemu iba na Zivnostenskom registri?

Dakujem krasne.
marjankaj
24.06.10,21:48
Ahojte,

mam v rukach zivnostnika, ktory vykonava cinnost na zaklade zivnostenskeho opravnenia, je zapisany sucasne aj v Obchodnom registri, oddiel: Firm.

Z akeho dovodu sa SZCO zapisuju aj do OR SR? Znamena to nieco viac? Viazu sa mu s tymto nejake dalsie povinnosti? Ma nejake specifika? alebo je to "zbytocne" zaregistrovani a mozem k nemu pristupovat ako k beznemu SZCO vedenemu iba na Zivnostenskom registri?

Dakujem krasne.

Pozri .orsr.sk


http://www.orsr.sk/about.asp


Kto je zapísaný v obchodnom registri?

Do obchodného registra sa povinne zapisujú obchodné spoločnosti (akciové spoločnosti, verejné obchodné spoločnosti, komanditné spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným), družstvá a iné právnické osoby, o ktorých to ustanovuje osobitný zákon.
Fyzické osoby s bydliskom na území Slovenskej republiky, ktoré
podnikajú na základe živnostenského oprávnenia,
podnikajú na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov, alebo
vykonávajú poľnohospodársku výrobu a sú zapísané do evidencie podľa osobitného predpisu,
sa zapisujú do obchodného registra na vlastnú žiadosť, alebo ak tak ustanovuje osobitný zákon.
Do obchodného registra sa zapisujú tiež zahraničné osoby. Ide o fyzické osoby s bydliskom mimo územia Slovenskej republiky, alebo právnické osoby so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ktoré majú podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky.
zk24
24.06.10,21:59
Aha, takze zahranicne osoby... citala som paragraf 27 Obchodného zákonníka /Obchodny register/ a tam sa pisalo co pises boldom... jeho sa tyka to ze je zahranicna osoba.

Tym padom jeho opravnenie vykonavat cinnost vznikla az zapisom do OR SR? alebo vydanim zivnostenskeho opravnenia?
zk24
24.06.10,22:06
A je to iba formalitka ze je v Obchodnom registri, alebo sa na neho vztahuju aj nejake dalsie povinnosti, nejake specifika oproti slovenskemu SZCO?
Zoltán Kovács
25.06.10,05:25
A je to iba formalitka ze je v Obchodnom registri, alebo sa na neho vztahuju aj nejake dalsie povinnosti, nejake specifika oproti slovenskemu SZCO?

Szčo zapísaný v OR má viesť podvojné účto (ak sa nezmenilo niečo odvtedy, čo som mal taký prípad - asi pred 5 rokmi som robil takého naposledy).
zk24
25.06.10,05:26
Szčo zapísaný v OR má viesť podvojné účto (ak sa nezmenilo niečo odvtedy, čo som mal taký prípad - asi pred 5 rokmi som robil takého naposledy).

A jeje :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: :confused::confused::confused::confused: :mee::mee::mee::mee:

A z pohladu odvodov vystupuje stale ako klasicky SZCO? Vsetko ostatne je nezmenene?
zk24
25.06.10,09:43
Viete mi poradit, ako sa v takomto uctovnictve odpichnut?

Je to take klasicke PU ako napriklad u s.r.o.? Ako sa vlastne zacina ked nema ZI a podobne?
Tato SZCO ziskala opravnenie v auguste 2009, do ORSR bola zapisana v novembri. Odvtedy nic nespravila - ziadne prijmy, vydavky. Podala si ale danove priznanie s nulovymi hodnotami. Ma toto DP povinne prilohy ako u s.r.o.? .. Suvaha, VZaS, Poznamky?

To ze je v ORSR som zistila vcera ked ma poziadal o vyplnenie vypisu pre SP.

:confused::confused::confused:
VieraPopluharova
25.06.10,09:52
Viete mi poradit, ako sa v takomto uctovnictve odpichnut?

Je to take klasicke PU ako napriklad u s.r.o.? Ako sa vlastne zacina ked nema ZI a podobne?
Tato SZCO ziskala opravnenie v auguste 2009, do ORSR bola zapisana v novembri. Odvtedy nic nespravila - ziadne prijmy, vydavky. Podala si ale danove priznanie s nulovymi hodnotami. Ma toto DP povinne prilohy ako u s.r.o.? .. Suvaha, VZaS, Poznamky?

To ze je v ORSR som zistila vcera ked ma poziadal o vyplnenie vypisu pre SP.

:confused::confused::confused:

tu mas rozpisane vedenie uctovnictva pre SZCO:

Vedenie účtovníctva

Každý podnikateľ je povinný viesť si účtovníctvo (minimálne evidenciu), aby bol schopný si za daný rok správne vypočítať daň z príjmov, prípadne výšku odvodov na ďalší rok.


1. Vedenie evidencie

Ak podnikateľ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH), prípadne je platiteľom dane len časť roka, a pri výpočte dane z príjmov si nebude uplatňovať preukázateľné daňové výdavky, nemusí si viesť klasické účtovníctvo.

Podnikateľ počas roka je povinný viesť v časovom slede len evidenciu o:



príjmoch
zásobách
pohľadávkach

Forma takejto evidencie nie je predpísaná v podstate na to stačí papier a pero, prípadne Excel, avšak treba myslieť na trvanlivosť záznamov, pretože aj na takúto evidenciu sa vzťahuje povinnosť archivácie.


2. Jednoduché účtovníctvo

Podnikateľ, ktorý sa rozhodne uplatňovať si preukázateľne vynaložené výdavky, je povinný viesť počas celého roka účtovníctvo.

V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať:



podnikateľ, ak nie je zapísaný v obchodnom registri
fyzická osoba , szčo, ak preukazuje svoje výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov
občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, ak nepodnikajú a ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura
cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu, ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

Podnikateľ účtujúci v systéme jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto knihách:



peňažnom denníku
knihe pohľadávok
knihe záväzkov
pomocných knihách (kniha zásob, inventárna kniha dlhodobého majetku, kniha mzdovej evidencie a pod.)


3. Podvojné účtovníctvo

Všetky ostatné, vyššie nespomenuté subjekty sú povinné účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Aj podnikateľ, ktorý nie je povinný účtovať v sústave podvojného účtovníctva, si túto sústavu môže zvoliť a účtovať v nej, musí tak však robiť po celé účtovné obdobie, teda v priebehu roka spôsob účtovania nemôže meniť.

V sústave podvojného účtovníctva sa účtuje v týchto knihách:



denníku – obsahuje všetky uskutočnené zápisy chronologicky
hlavnej knihe – účtovné zápisy sa usporadúvajú vecne a preukazuje sa tu zaúčtovanie všetkých
príslušných účtovných prípadov na účty majetku, záväzkov, nákladov a výnosov

Podnikateľ sa môže rozhodnúť či si bude viesť účtovníctvo sám, alebo tým poverí niekoho (účtovníka, účtovnícku firmu). Podľa zákona sa však týmto nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenia a predloženia účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva. Táto zodpovednosť sa správnosť vedenia účtovníctva sa dá ošetriť dobrou zmluvou medzi podnikateľom a účtovníkom.

Ako začínajúci podnikateľ si asi budete chcieť viesť účtovníctvo sami, čo v podstate až také náročné nie je. No len samotné rozbehnutie vlastného podnikania zaberie pomerne veľa času a otázkou je či vám zvýši čas, prípadne či sa vám bude chcieť neustále sledovať ešte aj zmeny v legislatíve, ktoré sa týkajú účtovníctva, výšky odvodov či ostatnej administratívy a nebude pre vás pohodlnejšie tieto starosti prenechať iným.

Na vedenie účtovníctva je dostupný celý rad programov, niektoré sú voľne stiahnuteľné z internetu a v rámci istých obmedzení je možné ich využívať zdarma. Dá sa s nimi rýchlo naučiť pracovať a jednoznačne uľahčia prácu. Aj keď sa rozhodnete, že si účtovníctvo nebudete viesť sami, tieto programy môžete využiť pri vystavovaní faktúr, objednávok, vedení skladovej evidencie a pod.
zk24
29.06.10,09:37
SZCO povinne zapisany v ORSR sa povazuje za SZCO odo dna ziskania zivnostenskeho opravnenia alebo od zapisu do OR SR?

Vznik zivnostenskeho opravnenia - august 2009
Zapis do OR SR - november 2009


Dakujem.
Johanka
29.06.10,11:13
Treba hladať v Obchodnom zákonníku:
PODNIKANIE ZAHRANIČNÝCH OSÔB


DIEL I
Základné ustanovenia


§ 21
(1) Zahraničné osoby môžu podnikať na území Slovenskej republiky za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské osoby, pokiaľ zo zákona nevyplýva niečo iné.

(2) Zahraničnou osobou sa na účely tohto zákona rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Slovenskou právnickou osobou na účely tohto zákona sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky.

(3) Podnikaním zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky sa rozumie na účely tohto zákona podnikanie tejto osoby, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky.

(4) Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Návrh na zápis podáva zahraničná osoba.
(5) Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky zaniká ku dňu výmazu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky z obchodného registra. Návrh na výmaz podáva zahraničná osoba.
(6) Ustanovenie odseku 4 sa nevzťahuje na fyzické osoby , ktoré sa zapisujú do obchodného registra, s bydliskom v niektorom z členských štátov Európskej únie alebo v členskom štáte Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktoré podnikajú na území Slovenskej republiky.

(7) Na obchodných dokumentoch týkajúcich sa podniku zahraničnej osoby alebo jeho organizačnej zložky je zahraničná osoba povinná okrem údajov podľa § 3a uvádzať aj údaj o zápise podniku alebo organizačnej zložky podniku do obchodného registra.Tento údaj je zahraničná osoba povinná uvádzať aj na svojej internetovej stránke, ak ju má zriadenú.

(8) Na obchodných dokumentoch týkajúcich sa podniku zahraničnej osoby alebo jeho organizačnej zložky sa uvádza označenie zahraničného obchodného registra alebo inej evidencie, do ktorej sa zahraničná osoba zapisuje, a údaj o zápise zahraničnej osoby do tohto registra alebo do inej evidencie, ak právo štátu, ktorým sa zahraničná osoba spravuje, povinnosť zápisu do obchodného registra alebo do inej evidencie ukladá.

(9) Údaje podľa odsekov 7 a 8 je zahraničná osoba povinná uvádzať aj v písomnom úradnom styku, ak sa týka podniku alebo organizačnej zložky podniku

atď.
zk24
29.06.10,11:18
Pytam sa preto, lebo na Zdravotnej aj Socialnej poistovni mi totizto tvrdili nieco ine...

Vypis z danoveho priznania:
Zivnostenske opravnenie 08/2009, ORSR 11/2009, aby som napisala ze pocet mesiacov prevadzkujucich zivnost "5". I ked ja som chcela dat 2.

Takisto, dorabame RZZP:
chcu aby sme tam dali ze ma zivnost od 8/2009 a teda aby doplacal za 5 mesiacov (kedze si neplatil preddavky) a nie len za dva.

A do konca mi tvrdia ze musim podat RZZP za SZCO (respektive mali sme podat), ktory ma zivnost od 08/2009 ale v ORSR je zapisany az 01/2010.

Maju pravdu?

Dakujem.
akina
29.06.10,15:10
Oprávnenie podnikať u zahraničnej osoby vzniká až zápisom v OR, platí čo je v príspevku č.10.
renča123
10.03.11,12:58
Chcem sa spýtať na občana ČR, ktorý má v SR trvalý pobyt, ten nie je považovaný za zahraničnú osobu a teda sa nemusí zapísať do obch. registra? :confused: Podniká na slovenskú živnosť a príjmy na základe faktúr má zo SR a Rakúska.
akina
10.03.11,14:55
Chcem sa spýtať na občana ČR, ktorý má v SR trvalý pobyt, ten nie je považovaný za zahraničnú osobu a teda sa nemusí zapísať do obch. registra? :confused: Podniká na slovenskú živnosť a príjmy na základe faktúr má zo SR a Rakúska.
Nemusí.
Gabhus
10.03.11,15:25
Je pravdou, že ak si na Slovensku založí živnosť občan iného štátu EÚ už nemusí byť zapísaný v OR? Takúto informáciu sme dostali na DÚ s tým, že to platí od roku 2010. Pravda?:rolleyes:
akina
10.03.11,15:31
Je pravdou, že ak si na Slovensku založí živnosť občan iného štátu EÚ už nemusí byť zapísaný v OR? Takúto informáciu sme dostali na DÚ s tým, že to platí od roku 2010. Pravda?:rolleyes:
Platí to od 1.6.2010.
Gabhus
11.03.11,04:25
Vďaka.