Monka 7
25.06.10,06:21
Ahojte poraďáci! poprosím vás o radu-bola založená nová firma dňa 19.05.2010 v tento dátum bola aj zaregistrovaná pre DPH ako mesačný platca DPH. Mám v účtovníctve nejaké tie náklady, ktoré vznikli ešte pred založením firmy...napr. osvedčenie listín-môžem si uplatniť DPH z tohoto osvedčenia alebo nie? a musím podávať aj prázdne Dan.priznanie pre DPH, ked som nemala žiaden výstup v máji?
jeso
25.06.10,04:45
DP DPH sa podáva aj prázdne - treba vyznačiť na prednej strane DP x - V zdanovacom období nevznukla danová povinnosť ...
JarkaL
25.06.10,05:13
Ahojte poraďáci! poprosím vás o radu-bola založená nová firma dňa 19.05.2010 v tento dátum bola aj zaregistrovaná pre DPH ako mesačný platca DPH. Mám v účtovníctve nejaké tie náklady, ktoré vznikli ešte pred založením firmy...napr. osvedčenie listín-môžem si uplatniť DPH z tohoto osvedčenia alebo nie? a musím podávať aj prázdne Dan.priznanie pre DPH, ked som nemala žiaden výstup v máji?
Zo služieb poskytnutých pred 19.5. 10 si nemôžeš uplatniť DPH. Iba z majetku, ak ste nejaký kupovali.
Zoltán Kovács
25.06.10,05:15
mimotemy Ako sa podarila registrácia v ten istý deň ako spoločnosť bola založená? Totiž založenie spoločnosti ešte neznamená, že spoločnosť aj vznikla. Spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou, resp. zakladateľskou listou. Ale vznikne až dňom zápisu do OR.
Lenka1979
25.06.10,05:34
mimotemy Ako sa podarila registrácia v ten istý deň ako spoločnosť bola založená? Totiž založenie spoločnosti ešte neznamená, že spoločnosť aj vznikla. Spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou, resp. zakladateľskou listou. Ale vznikne až dňom zápisu do OR.


... možno zadávateľka myslela tým dňom zápis do OR, len si pomýlila pojmy .. si myslím..:rolleyes::)
No i tak nechápem, ako sa im tak rýchlo podarilo stať platcami DPH..presne v ten istý deň.. to by som nestihla ani všetky doklady a žiadosť pripraviť k registrácii.. a kde to ešte schválenie na DU :rolleyes: Ale dobre no, blahoželám.
tuta
25.06.10,06:00
Ani ja nechápem tu rýchlu registráciu.
Veď v danom prípade by sa jednalo o dobrovoľnú registráciu a tu má DÚ lehotu 30 dni.... :):)

Možno platí, iný kraj, iný mrav. :cool:
Zoltán Kovács
25.06.10,08:07
Ani ja nechápem tu rýchlu registráciu.
Veď v danom prípade by sa jednalo o dobrovoľnú registráciu a tu má DÚ lehotu 30 dni.... :):)

Možno platí, iný kraj, iný mrav. :cool:


Alebo známosti..... ;)
Mirka K.
25.06.10,18:34
... ja som tiež toho názoru, že je to rýchla registrácia, nemožná, ale to je jedno... chcem sa opýtať, keď je možný odpočet na vstupe pred registráciou na platcu DPH, pri majetku, lehota na odpočet je 12 mesiacov od nadobudnutia toho majetku, kúpa bola s DPH, čiže keď som platcom DPH si môžem uplatniť tú DPH-čku na vstupe? kúpim majetok, zaradim, neodpisala som nič, budem kvartálny platca napr. za 4Q 2010, už v tom kvartáli si z tej kúpy uplatním celú vysku DPH? dakujem
suklova
29.06.10,11:14
Čiže ak tomu dobre rozumiem, ak si napr. dnes založím sro. zajtra si kupim auto a zaregistrujú ma /kedže nato majú 30 dní/ neskôr napr. 25.7.2010. Môžem si DPH z auta uplatiť aj spätne, áno? Máte niekto skúsenosť s tým, že DU nechcel zaregistrovať takúto novú sro-čku ako platcu DPH?
Hani
03.07.10,14:38
Čiže ak tomu dobre rozumiem, ak si napr. dnes založím sro. zajtra si kupim auto a zaregistrujú ma /kedže nato majú 30 dní/ neskôr napr. 25.7.2010. Môžem si DPH z auta uplatiť aj spätne, áno? Máte niekto skúsenosť s tým, že DU nechcel zaregistrovať takúto novú sro-čku ako platcu DPH?


spätne uuurčite že nie!! platiteľom stávaš od dátumu uvedeného na osvedčení o reg. pre DPH! až od toho dátumu máš nárok na odpočet DPH.
babi2
03.07.10,15:23
Čiže ak tomu dobre rozumiem, ak si napr. dnes založím sro. zajtra si kupim auto a zaregistrujú ma /kedže nato majú 30 dní/ neskôr napr. 25.7.2010. Môžem si DPH z auta uplatiť aj spätne, áno?Áno môžeš si v tomto prípade uplatniť DPH Máte niekto skúsenosť s tým, že DU nechcel zaregistrovať takúto novú sro-čku ako platcu DPH?
Viem že v minulosti bol aj problém s registráciou dobrovolných platiteľov DPH, ale dnes myslím že už nerobí DÚ s týmto problém. Nárok na odpočet DPH v prípade, ktorý je uvedený je.
Zákon o DPH
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.