ajuja
25.06.10,07:50
Ahojte poradaci, chcem vas poprosit, ci mi nevie niekto poradit. Podpisali sme zmluvu o dielo na vystavbu bytu, zaplatili takmer vsetky splatky, takze byt je takmer vyplateny, nie je vsak vobec dokonceny, podla zmluvy meskaju o viac ako 6 mesiacov a vlastne sa na stavbe ani nic nedeje. Rozhodli sme sa teda odstupit od zmluvy, v zmluve o dielo je odstavec, kde sa hovori, ze ak dodavatel meska s odovzdanim o viac ako 3 mesiace, mozeme od zmluvy odstupit a ten je povinny nam do 10 dni vratit zaplatenu ciastku. Od zmluvy sme odstupili, volala som do firmy a ti mi povedali, ze peniaze nam vyplatia, az sa im podari nas byt predat. Maju na to pravo? Tiez som sa chcela spytat, ci mam pravo si dat do odstupenia podmienku, ze ak mi sumu nevratia do 10 dni, musia mi za kazdy omeskany den zaplatit nejake percento z dlznej sumy, aj ked takato podmienka v zmluve od ielo nie je. A tiez sa chcem spytat ako to funguje s odpredajom pohladavky - peniaze by sme totiz surne potrebovali posunut na nieco ine, takze uvazujeme aj o tejto moznosti. Robia sa taketo odpredaje pohladavok aj v takychto pripadoch pre sukromne osoby? Dakujem velmi pekne za vsetky rady.
KEJKA
25.06.10,06:07
na odpredaj pohľadávky musíš nájsť záujemcu, to je myslím to podstatné. Môže to byť dosť drahá záležitosť - závisí od rizika (získaš menej o úroky).
Podmienky pri odstúpení musia byť na oboch stranách v súlade s pôvodnou zmluvou, alebo podľa dohody oboch strán, t.j. dodávateľ nemusí súhlasiť a podpísať tvoje podmienky a naopak.
Ak nie je uvedená forma odstúpenia od zmluvy, skús trvať na účinnejších tituloch zabezpečenia - napr. vlastná zmenka, ktorú by ti vystavil (zmenku môžeš predať)
alebo notárska zápisnica s exekučným titulom, ..........
ale pochybujem, že na to pristúpia. Riešila by som to na tvojom mieste s právnikom.
Ak bude podpísaná iba dohoda, rozhodne si tam nedávaj nejaké ustanovenie, že sa vyplatenie viaže na predaj bytu, to by ťa iba brzdilo v ďalšom vymáhaní - som presvedčená, že toto nie je v pôvodnej ZoD. potom pohľadávku vymáhaj súdnou cestou aj s príslušenstvom. Úroky ti prizná súd, ale nesmú byť v dohode nejasné terníny. Ak sa na presnom termíne nedohodnete, tak možno bude vyhovovať formulácia......"Dodávateľ vráti peniaze v súlade s podmienkami ZoD."
ajuja
25.06.10,07:12
dakujem za odpoved. dala som do odstupenia presne to, co je v ZoD - "Doteraz zaplatené finančné čiastky na cenu diela, t.j. .... žiadam vrátiť podľa čl. XII, bod 12.3 Zmluvy o dielo do 10 dní od odstúpenia na bankový účet ... " to by asi malo byt v pohode. dodavatel mi vsak povedal, ze im to mam dat do posty. ako sa to potom berie? musim mat ten ich podpis na odstupeni? co ak postu nepreberu?
ajuja
25.06.10,07:13
dakujem za odpoved. dala som do odstupenia presne to, co je v ZoD - "Doteraz zaplatené finančné čiastky na cenu diela, t.j. .... žiadam vrátiť podľa čl. XII, bod 12.3 Zmluvy o dielo do 10 dní od odstúpenia na bankový účet ... " to by asi malo byt v pohode. dodavatel mi vsak povedal, ze im to mam dat do posty. ako sa to potom berie? musim mat ten ich podpis na odstupeni? co ak postu nepreberu?
KEJKA
25.06.10,10:39
pošli to na doručenku, pokiaľ nepreberú, nie som si istá, ale berie sa to tak, akoby bola doručená. Aspoň zo strany štátnej správy sa to tak berie.
ajuja
25.06.10,11:01
dakujem, podpisali mi to nakoniec, tak uvidim, co z toho bude...