Xanti
25.06.10,10:10
Dovolila som si požičať tento príspevok

Chápem tvoje obavy a presne o to ide. Skús si prepočítať o koľko sa ti zvýši príjem po zavedení OB. A prepočítaj si, koľko dostane nemenovaná spoluobčianka z tvojho príspevku.
z obrovskej témy http://www.porada.sk/t141889-p56-odvodovy-bonus.html a na jeho základe som si vymyslela takú malú tabuľku viď príloha.
Môj návrh:

Všetky tabuľky ukazujú to povestné A, len tie výhody koľko viac dostaneme na účet.

Ja som sa zamerala aj na to B, tj do akej straty sa môžeme dostať oproti dnešnému systému.


Celá tabuľka je uzamknutá, dajú sa meniť len údaje v žltých bunkách. Snažila som sa tam zahrnúť všetky situácie, pracujúcich ľudí. Sú tam aj drobné chybičky v zaokrúhľovaní ale celá tabuľka dá väčšine z nás celkom slušný prehľad o tom čo získa alebo stratí .
Je tam aj tabuľka poistného z komerčnej poisťovni, za koľko nás poistí pri nemocenskom poistení.
Xanti
25.06.10,08:20
Tá tabulka je nastavená na mňa,
ako je vidno, to A síce dostanem na výplatu teda účet oficiálne o 34,16 eur viac.
No ked si zaplatím pripoistenia to povestné B, teda PN a nejako súkromne ked si budem šporiť na dôchodok tak v reáli mi ostane o 4,98 menej ako teraz.

Naozaj OB neprináša všetkým viac peňazí. Skúste sa pohrať, a napíšte koľko získate resp. stratíte v porovnaní s dnešným systémom.
hanelie
25.06.10,08:32
gabika odkiaľ pochádzajú informácie o komerčnom pripoistení na dávky pri PN?
mesačná platba ?
aká je denná dávka pri PN ?
Xanti
25.06.10,08:40
gabika odkiaľ pochádzajú informácie o komerčnom pripoistení na dávky pri PN?
mesačná platba ?
aká je denná dávka pri PN ?
Našla som na internete, je to z jednej nemenovanej poisťovni. Denná dávka je to prvé číslo, ale pozor komerčné poisťovne majú karenčné doby.

Takže z takej poistky je PN vyplácaná len v prípade, že človek maroduje viac ako 14 dní.
Takže ak budem marodovať 20 dní, a moja dávka podla tabulky mi výjde 10 eur na deň tak dostanem 200 eur.
Ak budem marodovať 10 dní nedostanem nič.
alla66
25.06.10,14:58
Prečo sa mi nedajú prepisovať okienka?
Xanti
25.06.10,17:19
Uložila si si tabuľku do PC? Len tak ide vpisovať a prepisovať okienka. :)
alla66
26.06.10,08:38
Uložila si si tabuľku do PC? Len tak ide vpisovať a prepisovať okienka. :)
Vďaka:) Neuložila, tabuľku som iba stiahla a otvorila. Ešte mi poraď :mee: ktoré údaje musím upraviť. :confused: zárobok a .....?
Xanti
27.06.10,12:33
Vďaka:) Neuložila, tabuľku som iba stiahla a otvorila. Ešte mi poraď :mee: ktoré údaje musím upraviť. :confused: zárobok a .....?
;) Tie v žltych bunkách,
iné Ťa nepustí, nakoľko som dokument uzamkla. ;)

Ale máš pravdu,
mala som dať popis kde sa má čo vpísať.

Takže do bunky
B2 .. si zapíš svoju hrubú mzdu, terajšiu a od toho sa bude odvíjať celý výpočet.
B23... tú nemeň nakoľko ešte stále je životné minimum vo výške 185,19 € od júla pôjde hore o pár centíkov tak sa dá aj tá suma vymeniť. Nakoľko táto sumy ovplyvňuje výpočet odvodového bonusu B24, a tiež aj mimoriadnych dávok detí H22, materskej G23 , invalidného G24, a pre osamelé matky G25.
H22... tu napíšeš sumu z tabulky pod tým, zapíšeš tam len počet detí od 0-15 rokov, ak máš staršie deti nezahrň ich do toho výpočtu. Čiže ak máš jedno dieťa v tom limite zapíšeš tam sumu z I28, ak ich máš napr. 5 tak napíšeš sumu z I32.
G23 ... ak si na materskej zapíšeš 1 ak nie si necháš č. 0
G24.... ak poberáš ID tak tam zapíšeš číslo od 1-11 ( ja som si rátala s 1 lebo netuším akým štýlom sa zase ID prerobia a teda ich hodnotenie )
G25 .. ak si na materskej a si sama z dieťaťom, tak tam dáš 1 ak nie tak necháš 0

Ďalšie bunky čo sa dajú meniť sú.
B75 ... tam vpíšeš sumu, ktorá je podobná sume v bunke B95 - táto suma predstavuje 55% z denného VZ teda z tvojej hrubej mzdy.
B76... tu vpíšeš sumu z tabulky prilepenej vedľa, z poistenia dennej dávky pri práceneschopnosti, je to dané vekom a tiež aj pohlavím.
Kto chce môže si do tejto sumy prirátať aj sumu z tab. Poistenie dennej dávky pri pobyte v nemocnici.

No a už sme skoro pri konci, ešte doplníme bunku
B84 ... tam si dám sumu teraz poberaného ID, ak poberám, ak nie tak tam dám 0.
C86... dám počet detí od 0-15 rokov, pre objektívnosť v posudzovaní.
D86... mením v prípade zmien vo výške prídavkov a odvodového bonusu.

Dúfam, že teraz to je trošku prehladnejšie.
Treba si uvedomiť napríklad PN. Teraz dostávame PN od prvého dňa. Takže ak dostanem angínu a marodujem 8 dní, tak dostanem 3x25% z VZ a 5x55% z VZ.
No pri komerčných poisťovniach to tak nefunguje. Ak budem marodovať 8 dní tak za to poistenie nedostanem nič. Ale ak budem marodovať 15 dní, tak dostanem zaplatených celých 15 dní x suma uvedená v bunke B75.
Llívia
22.07.10,18:41
Platenie nemocenský dávok len v prípade, ak je človek PN aspoň 15 dní je dobrá ........ 1/2 mesiaca bez akéhokoľvek príjmu! Dúfam, že ak sa grc menom ODVODOVÝ BONUS niekedy dostane do praxe, tak naši drahí páni poslanci schvália aj zákon, ktorý prikáže komerčným poisťovniam vyplácať PN-ky/nemocenské dávky od 1. dňa.
Xanti
23.07.10,05:04
No Llívia,
komerčné poisťovne sa chránia, možno majú aj vyplácanie PN od 1 dňa choroby, ale to je zvyčajne dva krát drahšie.

A majú aj vyplácanie PN ak je človek nemocný viac ako 28 dní, a to je zase trošku lacnejšie oproti tomu 14 dňovému variantu.
Llívia
23.07.10,06:14
Poistenie PN bude povinné alebo dobrovoľné?
Lebo ak nebude povinné, ľudia sa nepoistia, budú bez príjmu, kto im to zaplatí (nejaké životné minimum)? My z našich daní?
Xanti
23.07.10,06:17
Poistenie PN bude povinné alebo dobrovoľné?
Lebo ak nebude povinné, ľudia sa nepoistia, budú bez príjmu, kto im to zaplatí (nejaké životné minimum)? My z našich daní?
No ak som to pochopila správne tak poistenie bude dobrovolné. A kto sa nepoistí dostane základnú štátnu dávku ( odvodový bonus ) vo výške životného minima, z ktorej mu odrátajú dane odvody .. a v čistom dostane pri dnešnej výške cca 116 eur resp. cca 103 eur ak bude v II. dôchodkovom pilieri.
Stanislav 1975
23.07.10,06:38
No ak som to pochopila správne tak poistenie bude dobrovolné. A kto sa nepoistí dostane základnú štátnu dávku ( odvodový bonus ) vo výške životného minima, z ktorej mu odrátajú dane odvody .. a v čistom dostane pri dnešnej výške cca 116 eur resp. cca 103 eur ak bude v II. dôchodkovom pilieri.

Dúfam ,že tieto tupiny neprejdú, celé je to nejaké pochybné...;)
Xanti
23.07.10,06:40
Dúfam ,že tieto tupiny neprejdú, celé je to nejaké pochybné...;)
No Stanko,
na týchto ako to voláš "tupinách" si politická strana postavila predvolebnú kampaň - a je v parlamente a zastáva pozície, kt. jej také tupiny umožnia urobiť.
Ale v nej pozabúdali ľudom okrem A povedať aj B. A málokto si to B naštudoval na ich stránke.
Stanislav 1975
23.07.10,06:40
No Llívia,
komerčné poisťovne sa chránia, možno majú aj vyplácanie PN od 1 dňa choroby, ale to je zvyčajne dva krát drahšie.

A majú aj vyplácanie PN ak je človek nemocný viac ako 28 dní, a to je zase trošku lacnejšie oproti tomu 14 dňovému variantu.

Momentálne od 1 dňa PN-ky nieje žiadny produkt,ale keby sa schválilo to čo sa plánuje tak určite by sa niečo vymyslelo od 1 dňa PN-ky, ja osobne by som niečo také určite navrhol...
Stanislav 1975
23.07.10,06:42
No Stanko,
na týchto ako to voláš "tupinách" si politická strana postavila predvolebnú kampaň - a je v parlamente a zastáva pozície, kt. jej také tupiny umožnia urobiť.
Ale v nej pozabúdali ľudom okrem A povedať aj B. A málokto si to B naštudoval na ich stránke.

Ja neviem kto ich mohol voliť,nech sa na mňa jožo mihál nehnevá, síce tomanová nebola nič moc ale mihál nieje o nič lepší...