Inga6
25.06.10,10:12
Ahojte,

je prosim je mozne, na zaklade dole uvedeneho § (Zakon o cestovnom a cestovnych nahradach) poskytovat prispevok zamestnancom, ktori su zamestnani na TPP v lubovolnej vyske za kazdy odpracovany den?
Napr. dohodneme v kolektivnej zmluve, ze zamestnancom budeme prispievat za kazdy odpracovany den na cestovne vo vyske 15 EUR.

Tento prijem sa uz predpokladam zamestnancom nezdanuje, ze? Je to ich netto prijem, ci?
Je tento vydavok danovo uznatelny?

Dakujem:)


§ 9
Iné náhrady a vyššie náhrady


Zamestnávateľ, ktorý nie je rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou 9) okrem príspevkovej organizácie, ktorej objem výdavkov na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania je vyšší ako príspevok zriaďovateľa, a zamestnávateľ, ktorý je obcou alebo vyšším územným celkom, ak sú zamestnanci obce alebo vyššieho územného celku odmeňovaní podľa osobitného predpisu, 10) môže poskytovať zamestnancom aj iné náhrady súvisiace s pracovnou cestou, s dočasným pridelením, so vznikom pracovného pomeru a s výkonom práce v zahraničí a vyššie náhrady, ako ustanovuje tento zákon. Zamestnávateľ môže poskytovanie týchto náhrad dohodnúť v kolektívnej zmluve, v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode alebo ich určiť vo vnútornom predpise.
veronikasad
25.06.10,08:14
Ide o príspevok na cestu do zamestnania ? Ide o podnikatelský subjekt ?
Inga6
25.06.10,08:18
Mam na mysli o prispevok na cestu do zamestnania pre zamestnancov, ktori su zamestnani na trvaly pracovny pomer.

Zamestnavatel je podnikatelsky subjekt - sro..
veronikasad
25.06.10,08:21
Mam na mysli o prispevok na cestu do zamestnania pre zamestnancov, ktori su zamestnani na trvaly pracovny pomer.

Zamestnavatel je podnikatelsky subjekt - sro..
Ak máte dostatočnú tvorbu sociálneho fondu, môžete ho použiť na tento účel. Príspevok je predmetom dane zo záv.činnosti u zamestnancov.

Ak by ste poskytovali nadlimitné plnenie v zmysle zákona o cestovných náhradách, tiež je predmetom dane u zamestnanca a u zamestnávatela ako nedaňový výdavok.
(v tomto prípade cesta do zamestnania nie je pracovná cesta)
Inga6
25.06.10,08:40
Takze, ak tomu dobre rozumiem: nemame dostatocny SF, kedze firma mala a budu to jej prvi zamestnanci. Aj tak mozeme na mesacnej baze prispievat zamestnancom tych 15 EUR denne na cestovne, pricom im to musime aj na mesacnej baze zdanit a pre nas, ako zamestnavatela je to nedanovy vydavok?

Dobre som to pochopila?
Mne totizto jedna mzdarka radila (ja nie som mzdarka), ze taketo prispevky su vyplacane netto a ze sa to uz zamestnancom nezdanuje. ????? Oni to tak realizuju u svojich zamestnancov?????

dakujem za odpoved :)
veronikasad
25.06.10,08:42
Takze, ak tomu dobre rozumiem: nemame dostatocny SF, kedze firma mala a budu to jej prvi zamestnanci. Aj tak mozeme na mesacnej baze prispievat zamestnancom tych 15 EUR denne na cestovne, pricom im to musime aj na mesacnej baze zdanit a pre nas, ako zamestnavatela je to nedanovy vydavok?

Dobre som to pochopila?
Mne totizto jedna mzdarka radila (ja nie som mzdarka), ze taketo prispevky su vyplacane netto a ze sa to uz zamestnancom nezdanuje. ????? Oni to tak realizuju u svojich zamestnancov?????

dakujem za odpoved :)
zisti, z akých prostriedkov to vyplácajú.
Inga6
25.06.10,08:49
Oni to nevypacaju zo SF, vyplacaju to z firemnych penazi ako nedanovy naklad. Maju len interny predpis, ktori daju ako prilohu k PZ, kde uvedu, ze zamestnanec ma narok na prispevok na cestovne vo vyske napr. 15 EUR za kazdy odpracovany den. A tieto peniaze mu uz nezdanuju (t.z. ziadne odvody do poistovni, ziadna dan), len mu ich netto k mzde vyplatia. Tvrdi mi, ze je to mozne, len ja si to chcem radsej overit, aby som nedostala firmu do nejakeho pruseru :).

Nedanovy naklad to pre zamestnavatela je, to je jasne.
veronikasad
25.06.10,09:15
Oni to nevypacaju zo SF, vyplacaju to z firemnych penazi ako nedanovy naklad. Maju len interny predpis, ktori daju ako prilohu k PZ, kde uvedu, ze zamestnanec ma narok na prispevok na cestovne vo vyske napr. 15 EUR za kazdy odpracovany den. A tieto peniaze mu uz nezdanuju (t.z. ziadne odvody do poistovni, ziadna dan), len mu ich netto k mzde vyplatia. Tvrdi mi, ze je to mozne, len ja si to chcem radsej overit, aby som nedostala firmu do nejakeho pruseru :).

Nedanovy naklad to pre zamestnavatela je, to je jasne.
Z toho mi vyplýva, že to vyplácajú ako cestovné náhrady nad limit (nie sú daňovým výdavkom pre zamestnávatela, zamestnancovi sa nezdaňujú). Nie som si istá, či im to prejde pri daňovej kontrole, keďže nejde o pracovnú cestu, ale cestu do zamestnania.
Inga6
25.06.10,09:18
Asi to takto bude. Zatial s tym vraj nemali problem, tak neviem.....
Ja aj ked citam uvedeny §, tak mi z toho vyplyva, ze to zamestnavatel moze poskytovat, ze je to iba na jeho rozhodnuti.....otazne vsak pre mna je to zdanovanie/nezdanovanie tychto nahrad, t.j. ci to mozeme ludom len tak netto vyplatit a hotovo.....
veronikasad
25.06.10,09:20
Asi to takto bude. Zatial s tym vraj nemali problem, tak neviem.....
Ja aj ked citam uvedeny §, tak mi z toho vyplyva, ze to zamestnavatel moze poskytovat, ze je to iba na jeho rozhodnuti.....otazne vsak pre mna je to zdanovanie/nezdanovanie tychto nahrad, t.j. ci to mozeme ludom len tak netto vyplatit a hotovo.....
napíš dotaz na drsr, ale nezabudni uviesť, že ide príspevok o cestu do zamestnania
Inga6
25.06.10,10:24
dakujem, skusim a dam vediet :-)