Andrea Wagnerová
25.06.10,11:21
Zamestnankyňa ktorá bola na rodičovskej dovolenke by mala nastúpiť do zamestnania 29. 06. 2010 kedy dieťa dovŕši 3 roky veku. Nakoľko dieťa nemá kde umistniť odmieta do zamestnania nastúpiť s týmto odôvodnením a s tým, že zamestnávateľ má povinnosť jej držať mieto až do 5 rokov veku dieťaťa. Dieťa je zdravé. Máme takúto povinnosť a ak áno podľa akého paragrafu ZP.
Ďakujem
Andrea
veronikasad
25.06.10,09:26
Zamestnankyňa ktorá bola na rodičovskej dovolenke by mala nastúpiť do zamestnania 29. 06. 2010 kedy dieťa dovŕši 3 roky veku. Nakoľko dieťa nemá kde umistniť odmieta do zamestnania nastúpiť s týmto odôvodnením a s tým, že zamestnávateľ má povinnosť jej držať mieto až do 5 rokov veku dieťaťa. Dieťa je zdravé. Máme takúto povinnosť a ak áno podľa akého paragrafu ZP.
Ďakujem
Andrea

Pozri § 166 odst. 2 ZP

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
veronikasad
25.06.10,09:28
Pozri § 166 odst. 2 ZP

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

-------
Oznámte jej, že dňa ....... (dovršením veku 3 rokov) jej RD končí a vyzvite ju, aby nastúpila do práce.

Zamestnávatel jej môže - ale nemusí, poskytnúť v ďalšom období neplatené volno. Tu už potom treba riešiť aj preddavky na zdr. poistenie.
brčko
26.06.10,06:06
Súhlasím s Veronikou,
bud môže požiadať o neplatené volno.

Ak jej vyhoviete, musíte za nu platiť preddavky na ZP z minima, ktoré ak nebude mať príjmy nad určitú hranicu a urobí si dobrovolne RZZP, tak dostane vrátené zamestnanec a aj zamestnávatel. Na SP nahlásite ukončenie RD a ukončenie prerušenia z dôvodu čerpania RD a začiatok prerušenia poistnia z dôvodu neplat. volna.

Ak jej neplat. volno neumožníte čerpať, tak by mala požiadať o ukončenie PP dohodou, ak s dohodou nebudete súhlasiť, tak výpovedou zo strany zamestnanca alebo ak neukončí PP do dosiahnutia 3och rokov dieťaťa, tak nastúpiť do práce.

Ona má nárok byť s dieťaťom doma do 6rokov a ak sa bude o dieťa osobne starať, tak môže byť dôchodkovo a aj zdravotne poistná štátom. Túto možnosť byť poistencom štátu upravuje zákon o sociálnom a zdravotnom poistení. Zákonník práce, ktorý upravuje vzťah medzi zamestnancom a zamestnávatelom povinnosť ospravedlniť takúto absenciu do 6rokov dieťaťa zamestnávatelovi neprikazuje (ak nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom) - vid čo uviedla Veronika § 166 ods.2 ZP. Je tu len možnosť/nie povinnosť poskytnúť volno podla § 141 ods.3 ZP.
mi75
14.02.12,10:54
Keby som ostala doma na neplatenom volne, tak by za mňa do 6 rokov veku dieťaťa platil odvody do SP a ZP štát? Aj keď som zamestnaná na dobu neurčitú, len by som bola na neplat. voľne?
Dobre chápem, že ak by mi teda zamestnávateľ umožnil zostať doma na neplatenom voľne, má z toho pomerne vysoké finančné náklady ( musí si zohnať zdroje na ich financovanie) a je to pre neho komplikované? Ďakujem dopredu za odpovede.
mi75
19.02.12,09:04
Ahojte poraďáci, prosím odpovedzte mi na tú otázku ohľadom neplateného voľna. Takmer na 100% to vyzerá, že mi syna od 3 rokov do škôlky nevezmú, tak to zvažujem ako riešenie. A šéf na mňa tlačí s rozhodnutím, kedy a či nastúpim. Len neviem, či mu to neplat.voľno vôbec navrhovať.
veronikasad
19.02.12,09:07
Ahojte poraďáci, prosím odpovedzte mi na tú otázku ohľadom neplateného voľna. Takmer na 100% to vyzerá, že mi syna od 3 rokov do škôlky nevezmú, tak to zvažujem ako riešenie. A šéf na mňa tlačí s rozhodnutím, kedy a či nastúpim. Len neviem, či mu to neplat.voľno vôbec navrhovať.
S neplateným volnom zamestnávatel nemusí súhlasiť.
Ak by si ukončila pracovný pomer, môžeš sa zaevidovať v zdr.poisťovni aj v soc.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku - platitelom zdravotného (v ZP) a dôchodkového (v SP) bude štát.

Ak je dieťa choré, v predstihu si skús vybaviť predlženie poberania rodičovského príspevku na UP. Vtedy ide u zamestnávatela o rodičovskú dovolenku, na ktorú máš nárok aj po dovršení 3 rokov veku dieťaťa.