evapau
25.06.10,12:43
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
evapau
25.06.10,11:08
prosím viete mi poradiť súrne
JAJA11
25.06.10,11:29
prosím viete mi poradiť súrne

Je potrebné vykonať samozdanenie.
evapau
28.06.10,08:48
ďakujem za pomoc
evapau
21.07.10,11:34
ešte by som mala otázočku ide to aj do súhrnného výkazu ?
ZuzanaA
21.07.10,11:36
ešte by som mala otázočku ide to aj do súhrnného výkazu ?
Do súhrnného výkazu dávaš opačný prípad - zdaniteľné obchody, teda keď ty fakturuješ, nie keď tebe.
evapau
21.07.10,11:55
no už asi nerozmýšľam veď jasné že to sa nedáva do SV. Ďakujem ZuzanaA
dede2
21.07.10,12:01
Trochu tomu nerozumiem. Hovorite, ze samozdanenie. To by malo znamenat, ze miesto dodania sluzby je Slovensko /t.j. sidlo odberatela/. Podla, ktoreho par. ste urcili, ze miesto dodania je Slovensko, ked sluzba bola dodana neplatcom z inej clenskej krajiny?
dede2
21.07.10,12:53
Este raz sa pytam. Podla, ktoreho par. ste urcili, ze miesto dodania je Slovensko, ked sluzba bola dodana neplatcom z inej clenskej krajiny?
JAJA11
21.07.10,13:07
Este raz sa pytam. Podla, ktoreho par. ste urcili, ze miesto dodania je Slovensko, ked sluzba bola dodana neplatcom z inej clenskej krajiny?

paragraf 15 ods. 1 DPH
dede2
21.07.10,13:25
Aha. Takze pri urceni miesta dodania sluzby podla par. 15 ods. 1 DPH nezalezi na tom ci dodavatel je alebo nie je platcom DPH.
V pripade, ze odberatel je platcom urobi samozdanenie, ak nie je musi urobit registraciu a odviest DPH /ale narok na odpocet nema/, pricom v obidvoch pripadoch nezalezi ci dodavatel je alebo nie je platcom. Rozmyslam spravne?????
ondrejvla
21.07.10,13:33
Neviem, či som pochopila správne, ale mne podľa zdania otázky vychádza, že miesto zdaniteľného plnenia je ČR, fakturované od neplatiteľa DPH z ČR
( z toho dedukujem, že služba bola poskytnutá v ČR) takže by tu nemalo dôjsť k samozdaneniu, alebo sa mýlim?
dede2
21.07.10,13:38
Podla ktoreho par. vychadzas, ze ked je fakturovane od neplatitela z ČR, tak miestom dodanie je ČR?
ondrejvla
21.07.10,13:43
Podla ktoreho par. vychadzas, ze ked je fakturovane od neplatitela z ČR, tak miestom dodanie je ČR?

Podľa §16, odsek (17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
ondrejvla
21.07.10,13:45
A vôbec by som sa čudovala, keby to bolo inde, napr. v Poľsku...
Ešte raz, fakturuje dodávateľ z ČR, dodanie služieb v katalógu, alebo je to inak? Myslíš, že sa jedná o slovenský katalóg?
dede2
21.07.10,13:52
Podľa §16, odsek (17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,


Podla mna podla par. 15 alebo 16 vychadzas len vtedy, ked ti fakturuje platca z ineho clenskeho statu. Alebo NIe?
dede2
21.07.10,13:57
ondrejvla
v prispevku 12 pises, ze miestom dodania je ČR lebo je dodavatel neplatcom.

v príspevku 14 sa zase odvolavas na par. 16 ods. 17 reklamne sluzby.

Co je teda dôvodom urcenia miesta dodania ČR, ze je dodavatel neplatca alebo ze ide o par. 16 ods. 17.
ondrejvla
21.07.10,13:58
Podla mna podla par. 15 alebo 16 vychadzas len vtedy, ked ti fakturuje platca z ineho clenskeho statu. Alebo NIe?

No predpodkladám, že ČR je členským štátom EÚ, viď zadanie otázky :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html).
A nakoniec je dôležité odkiaľ je faktúra, nie či je dodávateľ platiteľ, ak by bol, vtedy by došlo k samozdaneniu.
A vychádzala som z :
§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.
dede2
21.07.10,14:02
Aky by bol rozdiel, keby tuto sluzbu fakturoval platca a neplatca z ĆR? Ako by vyzerala faktura? A ake povinnosti by mal odberatel platca na Slovensku?
ondrejvla
21.07.10,14:05
Aky by bol rozdiel, keby tuto sluzbu fakturoval platca a neplatca z ĆR? Ako by vyzerala faktura? A ake povinnosti by mal odberatel platca na Slovensku?

Ak by fakturoval platiteľ DPH, bola by povinnosť v SR samozdaniť. Myslím, že tu je kompletná odpoveď. A ako by vyzerala faktúra - asi A4.
ondrejvla
21.07.10,14:08
ondrejvla
v prispevku 12 pises, ze miestom dodania je ČR lebo je dodavatel neplatcom.

v príspevku 14 sa zase odvolavas na par. 16 ods. 17 reklamne sluzby.

Co je teda dôvodom urcenia miesta dodania ČR, ze je dodavatel neplatca alebo ze ide o par. 16 ods. 17.

Tak toto si asi zle pochopil, neviem si predstaviť, že by preto bolo miesto dodania ČR, že je dodávateľ neplatcom...
dede2
21.07.10,14:14
Takze miesto dodania je SVK. Ale kedze dodavatel v ČR je neplatcom, tak odberatel na Slovensku nerobi samozdanenie.
ondrejvla
21.07.10,14:17
Takze miesto dodania je SVK. Ale kedze dodavatel v ČR je neplatcom, tak odberatel na Slovensku nerobi samozdanenie.

Ale teraz si ma už poriadne domotal! Miesto dodania je ČR. dodávateľ neplatiteľ DPH, katalóg je v ČR, ale služby si objednal odberateľ zo SR, platiteľ DPH. Toť vsjo.
Mária.K.
21.07.10,15:23
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.

Ale teraz si ma už poriadne domotal! Miesto dodania je ČR. dodávateľ neplatiteľ DPH, katalóg je v ČR, ale služby si objednal odberateľ zo SR, platiteľ DPH. Toť vsjo.
Mám pocit, že ste to už riadne zamotali. Takže dajme slovo paragrafom. Riešenie sa odvíja od miesta dodania služby, ktoré sa určí podľa §15 a § 16 zákona o DPH a osoby povinnej platiť daň, ktorá je definovaná v § 69 zákona o DPH.

Zákon o dani z pridanej hodnoty nikde nehovorí pri úprave danej situácie o platiteľovi DPH, ale o zdaniteľnej osobe, t.j. osobe, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť - § 3 zákona o DPH.
Každý platiteľ DPH je zdaniteľná osoba. Zadávateľ otázky, keďže je platiteľ DPH, je jednoznačne zdaniteľná osoba. Predpokladám, že zahraničná osoba z Českej republiky, ktorá službu poskytla je tiež zdaniteľná osoba, keďže poskytla službu "prezentácia v katalógu" a vyhotovila za ňu faktúru.

Miesto dodania služby

§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

§ 15 ods. 2 - neriešim, lebo upravuje dodanie inej ako zdaniteľnej osobe, čo nie je náš prípad.

(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

Keďže § 16 neupravuje pri danej službe (prezentácia v katalógu) miesto dodania inak, miesto dodania je podľa § 15 ods. 1 Slovenská republika, lebo slovenský platiteľ DPH ako príjemca služby je zdaniteľná osoba.

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

Výsledok:
miesto dodania je SR a slovenský platiteľ DPH službu samozdaní vo svojom daňovom priznaní k DPH. Česká firma, ktorá službu poskytla (predpokladám, že je tiež zdaniteľná osoba), je povinná uviesť službu do súhrnného výkazu.
ondrejvla
21.07.10,17:49
Výsledok:
miesto dodania je SR a slovenský platiteľ DPH službu samozdaní vo svojom daňovom priznaní k DPH. Česká firma, ktorá službu poskytla (predpokladám, že je tiež zdaniteľná osoba), je povinná uviesť službu do súhrnného výkazu.[/QUOTE]

Tak teraz som už skutočne domotaná, lebo nechápem, ako sa mohol neplatiteľ DPH zmeniť na platiteľa, hneď v zadaní otázky sa píše o tom, že služba je :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.
Mária.K.
21.07.10,18:10
Výsledok:
miesto dodania je SR a slovenský platiteľ DPH službu samozdaní vo svojom daňovom priznaní k DPH. Česká firma, ktorá službu poskytla (predpokladám, že je tiež zdaniteľná osoba), je povinná uviesť službu do súhrnného výkazu.


Tak teraz som už skutočne domotaná, lebo nechápem, ako sa mohol neplatiteľ DPH zmeniť na platiteľa, hneď v zadaní otázky sa píše o tom, že služba je :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.

Ja som pochopila zadanie otázky takto - doplním interpunkčné znamienka:

"Prišla mi fa z ČR od neplatcu za prezentáciu v katalógu. Čo to pre mňa znamená? Som platca DPH."

Neplatiteľ DPH podľa môjho názoru je česká firma a slovenská firma je platiteľ DPH. Česká firma je síce neplatiteľ DPH, ale je zdaniteľná osoba, lebo vykonáva ekonomickú činnosť. Tou ekonomickou činnosťou v tomto prípade je prezentácia v katalógu.
ondrejvla
21.07.10,20:49
Ja som pochopila zadanie otázky takto - doplním interpunkčné znamienka:

"Prišla mi fa z ČR od neplatcu za prezentáciu v katalógu. Čo to pre mňa znamená? Som platca DPH."

Neplatiteľ DPH podľa môjho názoru je česká firma a slovenská firma je platiteľ DPH. Česká firma je síce neplatiteľ DPH, ale je zdaniteľná osoba, lebo vykonáva ekonomickú činnosť. Tou ekonomickou činnosťou v tomto prípade je prezentácia v katalógu.

No myslím, že som povedala to isté čo je tu, len to nebolo tak pochopené. Je mi jasné, že obidve firmy sú zdaniteľnými osobami, je mi jasné, že sa jednalo o : dodávateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je neplatiteľ DPH, odberateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je platiteľ DPH. Alebo sa tak totálne mýlim? Možno som to napísala inou farbou...
Mária.K.
22.07.10,05:40
No myslím, že som povedala to isté čo je tu, len to nebolo tak pochopené. Je mi jasné, že obidve firmy sú zdaniteľnými osobami, je mi jasné, že sa jednalo o : dodávateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je neplatiteľ DPH, odberateľ - ZDANITEĽNÁ OSOBA je platiteľ DPH. Alebo sa tak totálne mýlim? Možno som to napísala inou farbou...
Mne to nevychádzalo tak, že si v predchádzajúcich odpovediach napísala to isté a odpovedala som na tvoju otázku v príspevku č. 23 :


Ale teraz si ma už poriadne domotal! Miesto dodania je ČR. dodávateľ neplatiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), katalóg je v ČR - nie je v ČR, ale služby si objednal odberateľ zo SR, platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Toť vsjo.
a odpoveď v príspevku č. 25:

"Tak teraz som už skutočne domotaná, lebo nechápem, ako sa mohol neplatiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) zmeniť na platiteľa, hneď v zadaní otázky sa píše o tom, že služba je :
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). " - nikde nehovorím, že sa neplatiteľ DPH zmenil na neplatiteľa DPH
Časť odpovede v texte
sta
22.07.10,07:55
Prišla mi fa z ČR od neplátcu za prezentáciu v katalogu čo to pre mňa znamená ja som plátca DPH.

Ja myslím, že prezentácia v katalógu je reklamná služba. Dodala ju zdaniteľná osoba z ČR, zdaniteľnej osobe v SR. Podľa §15 je teda miesto dodania služby tam, kde má sídlo príjemca služby, teda v SR. Čiže slovenský príjemca túto službu samozdaní.

Čo sa týka českého dodávateľa, povedala by som že je povinný uviesť túto službu do súhrnného výkazu, aj keď nie je platca DPH. Mal sa pred dodaním takejto služby registrovať v ČR, pretože dodal službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
novacik2
22.07.10,08:13
K tejto problematike dodania sluzieb v ramci ES by som vas chcel poprosit o potvrdenie alebo vyvratenie mojho uvazovania.

Napr. česká firma faktúruje slovenskej firme prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja sú platcovia.

Prvým krokom je, že musím určiť miesto dodania tejto služby.
Podľa par. 15 ods.1 miesto dodania je tuzemsko. Takže ide o dodanie služby v tuzemsku. No a dodanie služby v tuzemsku je predmetom dane podľa par. 2 ods 1 pism. b.

Takže na základe týchto paragrafov sa určí, že ide o dodanie, ktoré je predmetom dane v tuzemsku (podľa spomenutého príkladu na Slovensku).

Uvažujem správne?
sta
22.07.10,08:42
K tejto problematike dodania sluzieb v ramci ES by som vas chcel poprosit o potvrdenie alebo vyvratenie mojho uvazovania.

Napr. česká firma faktúruje slovenskej firme prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja sú platcovia.

Prvým krokom je, že musím určiť miesto dodania tejto služby.
Podľa par. 15 ods.1 miesto dodania je tuzemsko. Takže ide o dodanie služby v tuzemsku. No a dodanie služby v tuzemsku je predmetom dane podľa par. 2 ods 1 pism. b.

Takže na základe týchto paragrafov sa určí, že ide o dodanie, ktoré je predmetom dane v tuzemsku (podľa spomenutého príkladu na Slovensku).

Uvažujem správne?

Český dodávateľ Ti mal vystaviť faktúru bez DPH a Tvoje povinnosti sú nasledovné:

1. Miesto dodania služby si určil správne, podľa §15 ods. 1.

2. Ďalej postupuješ podľa §69 ods. 3, kde máš uvedené, že ak je miesto dodania služby podľa §15 ods. 1 v tuzemsku, zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobu z iného členského štátu. Z toho Ti vyplýva povinnosť odviesť DPH (alebo tzv. dodaniť túto službu).

3. potom sa pozrieš do §49 ods. 2 písm.b) ktorý Ti hovorí, že platiteľ si môže odpočítať daň, ak je ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa §69 ods. 2 až 4,7 a 9 až 12....z tohto Ti vyplýva, že si DPH môžeš aj odpočítať (alebo tzv. oddaniť túto službu).

:)
novacik2
22.07.10,08:56
Dakujem. Ale išlo mi skôr o ozrejmenie paragrafu 2 čiže predmet dane. Dodanie služby podla par. 15 ods. 1. je predmetom dane v tuzemsku. Spadá toto dodanie pod par. 2 ods. 1 pism. b ? Inac neviem ktory paragraf presne hovori, ze taketo dodanie, kde miesto dodania je v tuzemsku, je predmetom dane v tuzemsku.
novacik2
23.07.10,06:21
Naozaj mi to nikto nevie vysvetlit?
novacik2
23.07.10,07:24
Nikto mi nikto neobjasni, pod ktory bod par. 2 DPH (predmet dane) patrí dodanie služby podľa par. 15 ods.1. ? Miesto dodania je tuzemsko, takže dodanie podla par. 15 ods.1 je premetom dane v tuzemsku.
JAJA11
23.07.10,08:06
Nikto mi nikto neobjasni, pod ktory bod par. 2 DPH (predmet dane) patrí dodanie služby podľa par. 15 ods.1. ? Miesto dodania je tuzemsko, takže dodanie podla par. 15 ods.1 je premetom dane v tuzemsku.

Skôr nikto nerozumie otázke. O čo ide? :o Veď si napísal par.2 ods.1 písm. b definuje dodanie služby. Ale par. 2,3 definujú pojmy používané v tomto zákone, preto nechápem tú otázku. Skús sa spýtať presnejšie.:o
novacik2
23.07.10,08:25
Skusim presnejsie.
Par. 2 DPH definuje, ktore plnenia su predmetom dane v tuzemsku. Dodanie služby podľa par. 15 ods.1 je predmetom dane v tuzemsku (danova povinnost sa prenasa), ale v par. 2 to nikde nie je. Ibaže by to patrilo pod par. 2 ods. 1 bod b.
JAJA11
23.07.10,08:42
Skusim presnejsie.
Par. 2 DPH definuje, ktore plnenia su predmetom dane v tuzemsku. Dodanie služby podľa par. 15 ods.1 je predmetom dane v tuzemsku (danova povinnost sa prenasa), ale v par. 2 to nikde nie je. Ibaže by to patrilo pod par. 2 ods. 1 bod b.

Paragraf 2 nám hovorí, že predmetom dane je služba dodaná v tuzemsku. Inými slovami, dodanie služby v inom štáte nie je predmetom dane na Slovensku. Paragraf 15 ods. 1 nám potom hovorí, kedy je miesto dodania služby na Slovensku - t.j., že pri službe sa určuje miesto dodania služby podľa miesta podnikania alebo sídla firmy príjemcu služby. Ak je služba poskytnutá pre zdaniteľnú osobu podnikajúcu na Slovensku, je to jasné. Miestom je Slovensko a je povinnosť odviesť DPH na Slovensku. Ak je miestom dodania služby zdaniteľná osoba z iného štátu EU, potom je táto služba predmetom dane v inom štáte ;)
novacik2
23.07.10,08:52
Dodanie služby /napr. česky prepravca fakturuje slovenskemu odberatelovi za prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja su platcovia./. Podľa par. 15 ods. 1 miesto dodania služby je Slovensko čiže tuzemsko. Takže je to predmetom dane v tuzemsku podľa par. 2 ods. 1 pism. b. Správne?
JAJA11
23.07.10,09:14
Dodanie služby /napr. česky prepravca fakturuje slovenskemu odberatelovi za prepravu tovaru z ČR do SR, obidvaja su platcovia./. Podľa par. 15 ods. 1 miesto dodania služby je Slovensko čiže tuzemsko. Takže je to predmetom dane v tuzemsku podľa par. 2 ods. 1 pism. b. Správne?

Ja by som to tak nepovedala. Paragraf 2 nedefinuje dôvod, prečo je to dodanie v tuzemsku. Len nám hovorí, že ak je služba poskytnutá v tuzemsku, tak platíme DPH. Nič viac a nič menej. Dalo by sa povedať, že je to definícia predmetu dane. Dôvod platenia dane za službu nám hovorí až paragraf 15 a 16, ktorí určí, či je služba dodaná v tuzemsku, alebo nie. A v predchádzajúcich príspevkoch Ti to už vysvetlili, prečo máš povinnosť platiť DPH. Paragraf 2 a 3 ber len ako definíciu pojmov používaných v zákone. ;)
novacik2
23.07.10,09:27
Ano.

Par. 2 pism b) dodanie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

pod tento paragraf patria oba tieto pripady:

1.) slovensky platca doda službu slovenskemu podnikatelovi v tuzemsku

2.) česky platca doda službu slovenskemu platcovi /napr. prepravu tovaru/

V obidvoch pripadoch ide o miesto dodania - tuzemsko.

Takto som to myslel.
JAJA11
23.07.10,10:08
Skusim inak.

1.)Slovensky platitel poskytne službu inemu slovenskemu platitelovi. Taketo plnenie je predmetom dane na Slovensku podľa par. 2 ods. 1 pism. b .

2.)Česky platitel poskytne službu /napr. prepravu tovaru/ slovenskemu platitelovi. Toto plnenie je tiez predmetom dane na Slovensku podľa par. 2 ods. 1 pism. b.

Tak trochu áno;). Znovu ;) Paragraf nám hovorí, že ak je služba poskytnutá v tuzemsku, tak platíme DPH. Tento paragraf nám nehovorí, kedy je plnenie v tuzemsku. Podľa tohto paragrafu nik nevie určiť, či má alebo nemá platiť DPH. Aby som vedela, či mám platiť alebo nemám platiť DPH musím si pozrieť pri službe hlavne paragrafy 15 a 16 a nasledujúce a ak mi z nich vyplýva, že je to plnenie poskytnuté na Slovensku, potom viem, že mám platiť DPH, lebo mi ten paragraf 2 hovorí, že mám platiť. Ale odvolávať sa na paragraf 2 nie je potrebné, lebo ten mi neurčuje či mám platiť DPH alebo nie. ;) Ale to už tu bolo vysvetlené predtým. ;) Alebo inými slovami. Všetka DPH na Slovensku sa odvádza podľa paragrafu 2. Čiže to nie je zaujímavá informácia a dôvod na odvedenie DPH. Jednoducho musím poznať všetky nasledujúce paragrafy a určiť si, či som povinná zaplatiť DPH alebo nie. Sú totiž prípady aj keď je to zdaniteľné plnenie v tuzemsku a DPH sa neplatí. ;)
novacik2
23.07.10,10:27
viem, že par. 2 nam neurci kto ma platit. Tomu vsetkemu rozumiem. Len mi islo o potvrdenie mojho pochopenia par. 2 ods.1 pism.b., a to tak, ze tento paragraf sa tyka oboch typov plneni, na jednej strane, ked je platca na Slovensku v pozicii dodavatela, na druhej strane ked je odberatelom. Myslim pripady, ktore som uviedol v predch. prispevku.
JAJA11
23.07.10,10:32
viem, že par. 2 nam neurci kto ma platit. Tomu vsetkemu rozumiem. Len mi islo o potvrdenie mojho pochopenia par. 2 ods.1 pism.b., a to tak, ze tento paragraf sa tyka oboch typov plneni, na jednej strane, ked je platca na Slovensku v pozicii dodavatela, na druhej strane ked je odberatelom. Myslim pripady, ktore som uviedol v predch. prispevku.

Tak potom je to v poriadku, paragraf 2 hovorí o všetkej DPH, ktorú treba zaplatiť ;)
novacik2
23.07.10,10:33
Uz len jedna otazocka.

Pri type plnenia: napr: Česky platitel poskytne službu /napr. prepravu tovaru/ slovenskemu platitelovi. Ide o poskytnutie sluzby za protihodnotu zdanitelnou osobou, tak ako hovori par.2.
V tomto pripade sa za zdanitelnu osobu povazuje česky dodavatel?
Niekde som cital, ze na ucely DPH sa v tychto pripadoch odberatel povazuje aj za dodavatela. Ze si "sam dodal" sluzbu.
tana70
14.09.10,08:34
dobry den,

prosim o radu - faktura z CR od neplatcu dph za stravovacie sluzby je vystavena platcovi dph SR bez dph, ma prejst samozdanenim?
JAJA11
14.09.10,08:55
dobry den,

prosim o radu - faktura z CR od neplatcu dph za stravovacie sluzby je vystavena platcovi dph SR bez dph, ma prejst samozdanenim?

Kde boli poskytnuté tie stravovacie služby - v Čechách? Ak áno, tak sa nezdaňuje, plnenie je v Čechách. :o
tana70
14.09.10,10:00
Ano, v Cechach, takze samozdanenie nie. Dakujem, pomohli ste mi :)
S.Ch.
19.11.10,11:08
Poprosila by som Vás o radu: služba od neplatcu DPH v ČR.

Prezutie pneumatík na firemnom osobnom aute. Dodávateľ služby - česká firma - neplatca DPH, vystavil pokladničný bloček cez registračnú pokladňu. Odberateľ (teda naša firma) je platcom DPH v SR. Treba túto službu samozdaniť?
Predpokladám, že dodávateľ ani nevie, že poskytol službu slovenskej firme (zrejme sa mal pred poskytnutím tejto služby registrovať v ČR). Mne sa dostal tento bloček do rúk, takže som to nevedela riešiť skôr - teda pred dodaním služby.
Prosím vie niekto poradiť - alebo aspoň vyjadriť svoj názor? ďakujem
S.Ch.
19.11.10,12:18
Problém bude zrejme v tom, že dodávateľ vystavil doklad ako pre nezdaniteľnú osobu (šéf mi síce povedal, že mu nahlásil, že to ide pre Slovenskú firmu). Takže najjednoduchšie bude, keď to šéf zoberie na seba ako na osobu - čiže nezdaniteľnú osobu a nepôjde to účtovníctva.
Aj tak rozmýšľam, ako sa takáto situácia dá riešiť. Či mu ten český dodávateľ v autoservise povie: "počkajte tu sedem dní, kým sa zaregistrujem k DPH".??