rdb
25.06.10,13:29
Pri kontrole sme zistili nesprávne zúčtovaný doklad v roku 2008. Jeho oprava ovplyvnila ako súvahové tak aj výsledovkové účty. Takže sa zmenil hospodársky výsledok. Zvýšila sa strata spoločnosti.
Novo zostavená účtovná závierka je mimoriadnou účtovnou závierkou, alebo novou riadnou účtovnou závierkou? Ako ju mám spracovať a označiť?
A čo s ostatnými súčasťami? Výročnou správou, a všetkými vyjadreniami dozornej rady akcionára (je jediný) predstavenstva a ich správ?
Ďakujem Vám za pomoc.
JAJA11
25.06.10,11:34
Pri kontrole sme zistili nesprávne zúčtovaný doklad v roku 2008. Jeho oprava ovplyvnila ako súvahové tak aj výsledovkové účty. Takže sa zmenil hospodársky výsledok. Zvýšila sa strata spoločnosti.
Novo zostavená účtovná závierka je mimoriadnou účtovnou závierkou, alebo novou riadnou účtovnou závierkou? Ako ju mám spracovať a označiť?
A čo s ostatnými súčasťami? Výročnou správou, a všetkými vyjadreniami dozornej rady akcionára (je jediný) predstavenstva a ich správ?
Ďakujem Vám za pomoc.


O chybe z minulých období účtujete až v tomto roku. Podľa mňa zmena sa premietne až v tomto roku, netreba robiť mimoriadnu účtovnu zavierku a ani meniť uzavreté doklady, všetko to bude v zavierke za rok 2010, kde do poznámok uvediete aj dôvod opravy :o
Katarína Cigánová
25.06.10,11:38
Pri kontrole sme zistili nesprávne zúčtovaný doklad v roku 2008. Jeho oprava ovplyvnila ako súvahové tak aj výsledovkové účty. Takže sa zmenil hospodársky výsledok. Zvýšila sa strata spoločnosti.
Novo zostavená účtovná závierka je mimoriadnou účtovnou závierkou, alebo novou riadnou účtovnou závierkou? Ako ju mám spracovať a označiť?
A čo s ostatnými súčasťami? Výročnou správou, a všetkými vyjadreniami dozornej rady akcionára (je jediný) predstavenstva a ich správ?
Ďakujem Vám za pomoc.
Po schválení UZ sa účtovné knihy neotvárajú / § 16 zákona o učtovníctve/. Oprava chýb z minulých obdodbí sa v takomto prípade vykoná v tom období , kedy sa na chybu došlo - pozri postupy účtovania - oprava chýb minulých obcdobí , tuším §59 postupov účtovania . - či je to významná oprava , alebo nevýznamná . Má to vplyv na spôsob účtovania . Významná oprava ide cez 428 , resp. 429 , nevýznamná priamo do nákladov , resp. výnosov
rdb
25.06.10,11:50
A ak ešte účtovná závierka nie je schválená môže sa otvoriť?
JAJA11
25.06.10,12:28
A ak ešte účtovná závierka nie je schválená môže sa otvoriť?

Podaním DP je ukončené účtovné obdobie. Všetky zmeny po tomto termíne sa účtujú už v tomto účtovnom období. Píšete, že sa to týka r.2008, už by to schválené malo byť :o
rdb
25.06.10,12:43
Podaním DP je ukončené účtovné obdobie. Všetky zmeny po tomto termíne sa účtujú už v tomto účtovnom období. Píšete, že sa to týka r.2008, už by to schválené malo byť :o
Ano ano viem dakujem velmi pekne je mi to jasne, len ma zaujimalo ci by sa mohli otvorit neschvalene zavierky ale je jasne, ze je to uz ukoncene. :)
Pekny den vsetkym.
KEJKA
25.06.10,13:27
môžu sa otvoriť, ak sú neschválené, ale vzhľadom na rok 2008 by som sa k neschváleniu nepriznávala-neviem, je na to nejaký dôvod?
1.
Pokiaľ otvoríš a opravíš rok 2008, podávaš dodatočné DP, nové výkazy, nové poznámky /tam by som v osobitnom bode vysvetlila okolnosti a čísla k znovuotoreniu účtovných kníh/
- tie by som už aj na DU poslala ako schválené (teda malo by v súvislosti s týmito opravami prebehnúť VZ a následne všetko uvedené poslať na DU..
2. na základa bodu 1 sa ti zmenia aj počuatočné stavy 2009, takže treba nové inventarizácie k zmeneným účtom, nové inventarizácie k 31.12.2009. Máte predlžený termín na podanie DP2009, takže toto sa už stihnúť dá.
3. Ak ide o vysoké čísla, tak by som aj tento postup odporúčala, aspoň je jasné, že to mohol byť dôvod pre neschválenie RUZ2008 do dnešného dňa.
martinez
25.06.10,13:27
Ano ano viem dakujem velmi pekne je mi to jasne, len ma zaujimalo ci by sa mohli otvorit neschvalene zavierky ale je jasne, ze je to uz ukoncene. :)
Pekny den vsetkym.

Neschválená UZ sa môže otvoriť (viď §16,10 zákona o účtovníctve). Aj keď je účtovná zavierka z r.2008, môže sa stať, že ešte nie je schválená.

Ak by ste otvorili knihy, opravili zápis a urobili novú účtovnú závierku (samozrejme k tomu aj dodatočné daňové priznanie), urobili by ste riadnu účtovnú závierku. Mimoriadna účtovná závierka je taká UZ, ak sa k nihy uzavrú k inému dňu ako je posledný deň účtovného obdobia (viď§17,6 zákona o účtovníctve)

Samozrejme, tak ako v predchádzajúcich prípadoch by som radšej odporučil účtovať do bežného účtovného obdobia cez 5xx,428,429 a neotvárať knihy, aj keď UZ ešte nie je schválená.