Inga6
25.06.10,22:46
Ahojte.
Chcem vas poprosit o rady a stanovisko, ci je mozno v tomto pripade preplacat cestovne nahrady ako na sluzobnej ceste.

Zamestnavatel a zamestnanec sa podpisom pracovnej zmluvy dohodli, ze miesto vykonu prace zamestnanca je sidlo zamestnavatela, t.j. Kosice. Avsak zamestnanec vykonava pracu v Martine a jeho trvale bydlisko je v okoli Martina, kedze pracuje u klienta.

To znamena, ze jeho miesto vykonu prace su KE avsak pracuje v MT. Ma narok na vyplatenie cestovnych nahrad za kazdy den, ktory odpracuje v MT? Nasla som tu na nete, ze vraj to tak moze byt, pretoze v tomto pripade vraj nie je podstatne jeho trvale bydlisko.
Dokonca by bolo mozne povazovat za sluzobnu cestu aj to, ze ak by mal miesto vykonu prace na adrese svojho bydliska a pracoval by v KE.

Dakujem :).
Tweety
26.06.10,05:18
Ahojte.
Chcem vas poprosit o rady a stanovisko, ci je mozno v tomto pripade preplacat cestovne nahrady ako na sluzobnej ceste.

Zamestnavatel a zamestnanec sa podpisom pracovnej zmluvy dohodli, ze miesto vykonu prace zamestnanca je sidlo zamestnavatela, t.j. Kosice. Avsak zamestnanec vykonava pracu v Martine a jeho trvale bydlisko je v okoli Martina, kedze pracuje u klienta.

To znamena, ze jeho miesto vykonu prace su KE avsak pracuje v MT. Ma narok na vyplatenie cestovnych nahrad za kazdy den, ktory odpracuje v MT? Nasla som tu na nete, ze vraj to tak moze byt, pretoze v tomto pripade vraj nie je podstatne jeho trvale bydlisko.
Dokonca by bolo mozne povazovat za sluzobnu cestu aj to, ze ak by mal miesto vykonu prace na adrese svojho bydliska a pracoval by v KE.

Dakujem :).
Nárok na cestovné náhrady podľa Zákona o CN má.
marjankaj
26.06.10,05:45
Nárok na cestovné náhrady podľa Zákona o CN má.

No predpokladám, že nie každý deň vykazuje cestu
Blízko Martina -> Košice a Košice -> Martin a potom späť.
Neviem prečo sa mi zdá, že to tak z otázky vyplýva.(za predpokladu že cestuje autom):eek:
marjankaj
26.06.10,06:03
Zákon o cestovných náhradách 283/2002
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.

(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.

Takže nárok by mal, ak je to písomne dohodnuté.
Manual
26.06.10,06:08
Ak je povaha práce taká, že zamestnanec často mení miesto, je dobré dohodnúť v pracovnej zmluve paušálne náhrady, ktoré budú zamestnancovi vyplácané a je to podstatne jednoduchšie.
Samozrejme firma si to musí zakotviť do príslušnej smernice.
Inga6
26.06.10,06:12
Dakujem za vsetky odpovede:-).
Ono je to v skutocnosti tak, ze v PZ ma zamestnanec uvedene miesto vykonu prace v KE, ale v skutocnosti denne pracuje v MT, kedze tam pracuje na dlhodobejsej zakazke.
A zamestnavatel mal taky navrh, ze mu kazdy den, co odporacuje v MT, zaplati cestovne nahrady, kedze jeho miesto vykonu prace je v KE a nechce ho menit. Samozrejme, ze by to pre zamestnanca bolo vyhodne, kedze by to za mesiac spravilo celkom slusny obnos, kedze by sa ratali nahrady za kazdy den vo vyske 24 hod., ze?
Inga6
26.06.10,06:17
Manual - to znamena, ze ak zamestnaval vyda internu smernicu, ze bude zamestnancom prispievat napr. 15 EUR denne na cestovne, tak je to v poriadku? Alebo by to mal byt vyssi pausal, aby sa vyrovnal napr. cestovnym nahradam za 24 hod.?
Budu sa zamestnancovi tieto peniaze zdanovat (mam na mysli prispevok na cestovne)?
Viem, ze pre zamestnavatela je to nedanovy naklad, ale neviem, co so zamestnancom.

Toto bol moj dalsi problem, ktory som tuna riesila :).
marjankaj
26.06.10,06:18
Dakujem za vsetky odpovede:-).
Ono je to v skutocnosti tak, ze v PZ ma zamestnanec uvedene miesto vykonu prace v KE, ale v skutocnosti denne pracuje v MT, kedze tam pracuje na dlhodobejsej zakazke.
A zamestnavatel mal taky navrh, ze mu kazdy den, co odporacuje v MT, zaplati cestovne nahrady, kedze jeho miesto vykonu prace je v KE a nechce ho menit. Samozrejme, ze by to pre zamestnanca bolo vyhodne, kedze by to za mesiac spravilo celkom slusny obnos, kedze by sa ratali nahrady za kazdy den vo vyske 24 hod., ze?

No hneď som si to myslel. A bude mu preplácať aj soboty a nedele?
Predpokladám, že sa na víkend nebude vracať do Košíc.:eek:
Inga6
26.06.10,06:23
Soboty a nedele by mu nemal vyplacat, aspon zatial je takato dohoda, ze by sa to malo tykat iba pracovnych dni. Je to takto v ok, alebo sa ti dam zda byt nieco zle?

Pripadne, je to mozne riesit aj tymi pausalnymi nahradami, ako pisal manual? Len s toto je pre mna uplna novinka a neviem, ako by sme mali postupovat.
Tweety
26.06.10,06:25
Soboty a nedele by mu nemal vyplacat, aspon zatial je takato dohoda, ze by sa to malo tykat iba pracovnych dni. Je to takto v ok, alebo sa ti dam zda byt nieco zle?

Pripadne, je to mozne riesit aj tymi pausalnymi nahradami, ako pisal manual? Len s toto je pre mna uplna novinka a neviem, ako by sme mali postupovat.
Áno, je to možné riešiť paušálnými náhradami. Je to v súlase so Zákonom o CN.
§5
(5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
marjankaj
26.06.10,06:25
Manual - to znamena, ze ak zamestnaval vyda internu smernicu, ze bude zamestnancom prispievat napr. 15 EUR denne na cestovne, tak je to v poriadku? Alebo by to mal byt vyssi pausal, aby sa vyrovnal napr. cestovnym nahradam za 24 hod.?
Budu sa zamestnancovi tieto peniaze zdanovat (mam na mysli prispevok na cestovne)?
Viem, ze pre zamestnavatela je to nedanovy naklad, ale neviem, co so zamestnancom. Toto teba nemusí zaujímať, ale aj to je daňový výdavok zamestnávateľa §19 ods(1d)

Toto bol moj dalsi problem, ktory som tuna riesila :).

Cestovné náhrady nie sú predmetom dane z príjmu.§5 ods(5) a (6)
A ty si myslíš, že paušál by mal byť rovnaký v Martine aj v Košiciach?

paragrafy sú zo zákona o dani z príjmov. 595/2003
Inga6
26.06.10,06:29
Praveze neviem ako by to malo byt riesene, nemam s tym ziadne skusenosti a pocula som tuna o tom 1x, ze je to mozne riesit pausalne internou smernicou.

Neviem, ako by mala byt nadefinovana na interna smernica, aby to bolo OK a mohli sme podla toho vyplacat tieto nahrady.

Ohladne zdanenie - nemala som na mysli klasicke cestovne nahrady, ale prispevok na cestovne. To znamena, ze by zamestnavatel prispieval zamestnancovi napr. 15 EUR denne na cestovne (osetrene v internej smernici na zaklade §9 zakona o CN).

Twenty a nevies mi prosim poradit, ako by mala byt takato interna smernica nadefinovana, resp. ako by to tam malo byt uvedene a co vsetko by tam malo byt uvedene, aby to bolo v sulade so zakonom?
Dakujem :).
marjankaj
26.06.10,06:32
Praveze neviem ako by to malo byt riesene, nemam s tym ziadne skusenosti a pocula som tuna o tom 1x, ze je to mozne riesit pausalne internou smernicou.

Neviem, ako by mala byt nadefinovana na interna smernica, aby to bolo OK a mohli sme podla toho vyplacat tieto nahrady.

Ohladne zdanenie - nemala som na mysli klasicke cestovne nahrady, ale prispevok na cestovne. To znamena, ze by zamestnavatel prispieval zamestnancovi napr. 15 EUR denne na cestovne (osetrene v internej smernici na zaklade §9 zakona o CN).

Twenty a nevies mi prosim poradit, ako by mala byt takato interna smernica nadefinovana, resp. ako by to tam malo byt uvedene a co vsetko by tam malo byt uvedene, aby to bolo v sulade so zakonom?
Dakujem :).

Ako to má byť v internej smernici to nie je v tvojej kompetencii. To si rieši sám zamestnávateľ.

Ak to nemáš v pracovnej zmluve alebo v dohode uvedené, tak tu mlátiš prázdnu slamu.

PS. ty to asi riešiš za zamestnávateľa, doteraz som si myslel, že za zamestnanca. Alebo je to iba príklad?
Inga6
26.06.10,07:12
Ja to riesim za zamestnavatela, mam na starosti jeho personalistiku (nie mzdy) a kedze mzdarka je v tomto tiez uplne mimo, tak som sa podujala na to, ze to poriesim a vyzistim max. informacii.

A aby mi to bolo uplne jasne, co z toho vyplyva pre zamestnavatela a tiez, co pre zamestnanca, aby sme to danemu kolegovi vedeli presne vysvetlit.

Takze asi tolko z pozadia :). Preto ma zaujimalo aj to znenie smernice, alebo nejaky strucny text ohladne tych pausalov, ako by to malo zniet, kedze som to fakt nevedela. Doteraz som poznala iba klasicke preplacanie cestakov.

A napr. ohladne toho prispevku na cestovne mam tolko roznych stanovisk, ze tam sa naozaj neviem pohnut :).
marjankaj
26.06.10,07:52
Ja to riesim za zamestnavatela, mam na starosti jeho personalistiku (nie mzdy) a kedze mzdarka je v tomto tiez uplne mimo, tak som sa podujala na to, ze to poriesim a vyzistim max. informacii.

A aby mi to bolo uplne jasne, co z toho vyplyva pre zamestnavatela a tiez, co pre zamestnanca, aby sme to danemu kolegovi vedeli presne vysvetlit.

Takze asi tolko z pozadia :). Preto ma zaujimalo aj to znenie smernice, alebo nejaky strucny text ohladne tych pausalov, ako by to malo zniet, kedze som to fakt nevedela. Doteraz som poznala iba klasicke preplacanie cestakov.

A napr. ohladne toho prispevku na cestovne mam tolko roznych stanovisk, ze tam sa naozaj neviem pohnut :).

Zadaj si to do googla
"interná smernica"

Ja s tým nemám konkrétne skúsenosti. Myslím, že tweety ti poradila dobre v príspevku č.10
Inga6
26.06.10,09:23
Dakujem za vsetky rady, idem sa s tym popasovat :).
Inga6
26.06.10,09:40
:-) a predsa len este polozim jednu otazku, ak by mi niekto vedel pomoct :).
Ty sa toho "nestastneho" cestovneho.

Dostala som dve rozporuplne rady. Na zaklade §9 o CN je mozne zamestnancom poskytovat aj ine a vyssie nahrady, ako urcuje zakon. Myslela som si, ze ak poskytneme zamestnancovi napr. 15 EUR denne ako prispevok na cestovne, ze je to ok. Vraj to ok je, ale je potrebne mu tento prispevok dodanit?????
Druhu radu mam taku, ze vraj tieto prispevky sa nezdanuju a su vyplatene zamestnancom netto????

Viete mi prosim niekto skusenejsi poradit?

A predpokladam, ze kedze ide o vyssie prispevky, tak je to pre zamestnavatela nedanovy naklad. Do nakladov si moze zaratat iba tie prispevky, ktore su v medziach zakona, ze? Inak na vsetky prispevky, ktore su nad ramec zakona, pouziva svoj zisk, a tym padom je to nedanovy naklad, ze?

Este raz dakujem :).
marjankaj
26.06.10,10:07
:-) a predsa len este polozim jednu otazku, ak by mi niekto vedel pomoct :).
Ty sa toho "nestastneho" cestovneho.

Dostala som dve rozporuplne rady. Na zaklade §9 o CN je mozne zamestnancom poskytovat aj ine a vyssie nahrady, ako urcuje zakon. Myslela som si, ze ak poskytneme zamestnancovi napr. 15 EUR denne ako prispevok na cestovne, ze je to ok. Vraj to ok je, ale je potrebne mu tento prispevok dodanit?????
Druhu radu mam taku, ze vraj tieto prispevky sa nezdanuju a su vyplatene zamestnancom netto????

Viete mi prosim niekto skusenejsi poradit?

A predpokladam, ze kedze ide o vyssie prispevky, tak je to pre zamestnavatela nedanovy naklad. Do nakladov si moze zaratat iba tie prispevky, ktore su v medziach zakona, ze? Inak na vsetky prispevky, ktore su nad ramec zakona, pouziva svoj zisk, a tym padom je to nedanovy naklad, ze?

Este raz dakujem :).

Pozri aj §34 a§35
Inga6
26.06.10,18:07
Marjankaj, pozrela som, predpokladam, ze zakon o dani z prijmov, ale nasla som tam len state o preddavkoch na dan z prijmov....a mudrejsia nie som :(. Presla som tie § komplet, ale nic podstatne som tam nenasla......
marjankaj
26.06.10,18:18
Marjankaj, pozrela som, predpokladam, ze zakon o dani z prijmov, ale nasla som tam len state o preddavkoch na dan z prijmov....a mudrejsia nie som :(. Presla som tie § komplet, ale nic podstatne som tam nenasla......

To je zákon o CN, z ktorého si aj ty citovala.:confused: Predpokladal som, že budeš hľadať tam. Moja chyba.
Inga6
26.06.10,18:27
:rolleyes: ved som si aj kladla otazku, ze co to za zakon citam ;)

.....ale aj tak neviem, ci to zdanovat zamestnancom alebo nie a ci je to danovy alebo nedanovy naklad pre zamesntavatela. Ja viem, ze mozno pre niekoho kladiem velmi primitivne otazky, ale proste sa v tejto problematike necitim doma a preto sa radsej pytam:rolleyes:.

Mne na zaklade toho, co som precitala zakon o dani z prijmov a zakon o CN vychadza to, ze by sa to zdanovat zamestnancom nemalo. A ci to je danovy alebo nedanovy naklad, ak niekomu poskytnem pausalny prispevok na cestovne ako zamestnavatel, tak to som si uz absolutne nie ista....:mee:

Dakujem aj tak marjankaj ;)
marjankaj
26.06.10,18:52
:rolleyes: ved som si aj kladla otazku, ze co to za zakon citam ;)

.....ale aj tak neviem, ci to zdanovat zamestnancom alebo nie a ci je to danovy alebo nedanovy naklad pre zamesntavatela. Ja viem, ze mozno pre niekoho kladiem velmi primitivne otazky, ale proste sa v tejto problematike necitim doma a preto sa radsej pytam:rolleyes:.

Mne na zaklade toho, co som precitala zakon o dani z prijmov a zakon o CN vychadza to, ze by sa to zdanovat zamestnancom nemalo. A ci to je danovy alebo nedanovy naklad, ak niekomu poskytnem pausalny prispevok na cestovne ako zamestnavatel, tak to som si uz absolutne nie ista....:mee:

Dakujem aj tak marjankaj ;)

No nemalo by sa to zamestnancovi zdaňovať. Možno bude problém odôvodniť výšku tých paušálnych náhrad. Ale keď to bude v normálnych medziach, teda zamestnávateľ si tým nebude umelo znižovať základ dane.
Prípadne sa opýtaj na stránke www.drsr.sk. A odpoveď môžeš pri kontrole predložiť. Kontrola sa nebude naťahovať s pracovníkmi daňového riaditeľstva.
Inga6
26.06.10,19:04
dakujem marjankaj za vsetky rady :).
Manual
30.06.10,12:52
Re: Nárok na cestovné náhrady - opodstatneny?
Ak je povaha práce taká, že zamestnanec často mení miesto, je dobré dohodnúť v pracovnej zmluve paušálne náhrady, ktoré budú zamestnancovi vyplácané a je to podstatne jednoduchšie.
Samozrejme firma si to musí zakotviť do príslušnej smernice.

Dopĺňam svoj príspevok, dostala sa mi do rúk Návrh smernice, podľa ktorej by firma mohla cestovné náhrady pre zamestnancov paušalizovať.