ajty
26.06.10,18:50
Zdravim,
dnes sa mi podarilo predat auto, ktore pouzivam aj na podnikanie. Auto je registrovane na sukromnu osobu (nie na firmu). Ake povinnosti z toho pre mna vyplyvaju?
Zaroven kupujem, znovu ako sukromna osoba, nove auto, ktore tiez budem pouzivat na podnikanie. Znamena to, ze DP za nove auto podam az v januari 2011, pricom uvediem presny datum, odkedy auto pouzivam a zaplatim pomernu cast dane?
Dakujem
ajty
babi2
26.06.10,17:26
Zdravim,
dnes sa mi podarilo predat auto, ktore pouzivam aj na podnikanie. Auto je registrovane na sukromnu osobu (nie na firmu). Ake povinnosti z toho pre mna vyplyvaju?
Zaroven kupujem, znovu ako sukromna osoba, nove auto, ktore tiez budem pouzivat na podnikanie. Znamena to, ze DP za nove auto podam az v januari 2011, pricom uvediem presny datum, odkedy auto pouzivam a zaplatim pomernu cast dane?
Dakujem
ajty
Od dane z príjmu je oslobodený predaj majetku, ktorý nebol zaradený v obchodnom majetku podnikateľa, alebo jeho predaj sa uskutočnil po piatich rokoch od vyradenia z majetku podnikania
Zákon o DZP
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Zákon o DZMV
§ 85
Daňovník
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti
(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
ajty
27.06.10,18:02
cize do 30 dni od predaja auta musim tuto skutocnost nahlasit mojmu DU. Ale akym tlacivom? Co sa tyka danoveho priznania, toto podam az v januari 2011 a zaplatim pomernu cast za rok 2010? (teraz hovorime o starom - predanom aute).
babi2
27.06.10,18:19
cize do 30 dni od predaja auta musim tuto skutocnost nahlasit mojmu DU. Ale akym tlacivom? Co sa tyka danoveho priznania, toto podam az v januari 2011 a zaplatim pomernu cast za rok 2010? (teraz hovorime o starom - predanom aute).
tu je odporúčaný vzor z DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/ozn_dmv_1_2008.pdf
marjankaj
27.06.10,18:32
cize do 30 dni od predaja auta musim tuto skutocnost nahlasit mojmu DU. Ale akym tlacivom? Co sa tyka danoveho priznania, toto podam az v januari 2011 a zaplatim pomernu cast za rok 2010? (teraz hovorime o starom - predanom aute).
A aj nové musíš nahlásiť do 30 dní.