stela5
27.10.05,10:20
Ahojte, moja mamka je živnostníčka a nikoho nezamestnáva.Momentálne bola operovaná a doba liečenia bude približne 3 mesiace, ale obchod nechce nechať zatvorený. Otec je na invalidnom dôchodku a rád by "zaskočil" v obchde v jej neprítomnosti.Otec je invalidný dôchodca .Musí mamka ho niekde prihlasovať a podpísať s ním pracovnú zmluvu alebo zmluvu a vykonaní práce ak mu nebude dávať mzdu?
Ďakujem poraďáci!!
Luba2
27.10.05,08:32
AJ keď nemá v pláne mu dávať mzdu, ak náhodou príde kontrola z inšpektorátu práce, bude jeho prácu považovať za čiarnu prácu. Tak radšej nech s ním uzatovrí buď dohodu o vykonaní práce, ktorá by síce pri takom dlhom zastupovaní nemala byť - nie je to jednorazová práca /ale lepšie než nič/, ale úplne ideálne by bolo uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu - aj keď na skrátený úväzok a s niminálnou mzdou - ale tu musí odvádzať aj odvody do fondov. Pri DOVP len 0,8% na sociálku.
danielko
27.10.05,08:35
Ja by som s ním určite uzatvorila aspoň dohodu o vykonaní práce, záleží však na tom, koľko hodín tam bude pracovať ( na DVP môže 300 hod. ročne), a ako druh práce by som uviedla: predavač - zastupovanie počas PN. Prihlásiť ho treba na Sociálnej poisťovni, ja stále prihlasujem deň vopred, alebo ak to nestíham, ´tak zametnancov prihlasujem cez internet cez tlačivo, ktoré je na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) a uvediem tam dátum a čas prihlásenia. Ale stále platí zásada: prihlásiť zamestnanca pred nástupom do zamestnania. Ak otec mzdu nebude fyzicky dostávať " na ruku", aj tak by som to urobila aspoň "papierovo", t. j. vypočítať mzdu, vypísať výkaz do SP, odviesť daň na DÚ a vypísať pokladničný vádavkový doklad, ktorý zamestnanec - otec podpíše, že mzdu "dostal", a samozrejme, je to potom pre mamu výdavok ovpl. zákl. dane.

Ale budem rada, keď sa k tomu vyjadria aj ostatní.
Erika-ežka
27.10.05,10:33
Ja by som s ním určite uzatvorila aspoň dohodu o vykonaní práce, záleží však na tom, koľko hodín tam bude pracovať ( na DVP môže 300 hod. ročne), a ako druh práce by som uviedla: predavač - zastupovanie počas PN. Prihlásiť ho treba na Sociálnej poisťovni, ja stále prihlasujem deň vopred, alebo ak to nestíham, ´tak zametnancov prihlasujem cez internet cez tlačivo, ktoré je na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) a uvediem tam dátum a čas prihlásenia. Ale stále platí zásada: prihlásiť zamestnanca pred nástupom do zamestnania. Ak otec mzdu nebude fyzicky dostávať " na ruku", aj tak by som to urobila aspoň "papierovo", t. j. vypočítať mzdu, vypísať výkaz do SP, odviesť daň na DÚ a vypísať pokladničný vádavkový doklad, ktorý zamestnanec - otec podpíše, že mzdu "dostal", a samozrejme, je to potom pre mamu výdavok ovpl. zákl. dane.

Ale budem rada, keď sa k tomu vyjadria aj ostatní.
Neviem či by Inšpektorátu práce stačilo napísané v dohode : predavač - zastupovanie počas PN. Skôr nie ako hej. Keď som sa s nimi po telefóne rozprávala bolo mi povedané, že tam musí byť presne špecifikovaná práca, nie opakujúca sa činnosť. Aj v § 226 ZP je napísané, že v dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, ktorá je vymedzená individuálne a nie druhovo. Viem o takých dohodách, kde robia predavačky a majú v dohode napísané - že príprava podkladov na spracovanie účtovníctva. Aj keď je jasné, že tam bude predávať a nie umývať okná - aj keby to lepšie obstálo, je tu riziko že dákej kontrole niečo predá a bude tvrdiť, že len umýval okná. Je to ťažké, skôr povedané "čisto" neriešiteľné. Buď sa spoľahnete, že žiadna kontrola nepríde a voči sociálke odvediete čo chce, alebo je tu riešenie prac. zmluva na kratší prac. čas - a to je trošku drahšie. Ak vie niekto riešenie, aj ja som zvedavá.
Zatiaľ čauko.
ajobs
27.10.05,12:25
Neviem či by Inšpektorátu práce stačilo napísané v dohode : predavač - zastupovanie počas PN. Skôr nie ako hej. Keď som sa s nimi po telefóne rozprávala bolo mi povedané, že tam musí byť presne špecifikovaná práca, nie opakujúca sa činnosť. Aj v § 226 ZP je napísané, že v dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, ktorá je vymedzená individuálne a nie druhovo. Viem o takých dohodách, kde robia predavačky a majú v dohode napísané - že príprava podkladov na spracovanie účtovníctva. Aj keď je jasné, že tam bude predávať a nie umývať okná - aj keby to lepšie obstálo, je tu riziko že dákej kontrole niečo predá a bude tvrdiť, že len umýval okná. Je to ťažké, skôr povedané "čisto" neriešiteľné. Buď sa spoľahnete, že žiadna kontrola nepríde a voči sociálke odvediete čo chce, alebo je tu riešenie prac. zmluva na kratší prac. čas - a to je trošku drahšie. Ak vie niekto riešenie, aj ja som zvedavá.
Zatiaľ čauko.
Je to presne tak, ako píšeš niet čo dodať.
tonkat
27.10.05,12:38
A čo tak príkaznú zmluvu, keďže sa jedná o zastupovanie, tak by to mohlo byť. Už sa k tejto téme vyjadrovali mnohí. Daj si hľadanie "príkazná zmluva".
stela5
27.10.05,16:27
Ďakujem ale čo ak žiadna kontrola nepríde a otec by ju zastupoval tak povediac
"na čierno" mohla by mať neskor nejaké halooo, že bola tržba a majiteľka bola PN.
Sleduje to vobec niekto ak príde kontrola ...myslím Daňováci alebo zo Sociálky?
ajobs
27.10.05,20:18
Ďakujem ale čo ak žiadna kontrola nepríde a otec by ju zastupoval tak povediac
"na čierno" mohla by mať neskor nejaké halooo, že bola tržba a majiteľka bola PN.
Sleduje to vobec niekto ak príde kontrola ...myslím Daňováci alebo zo Sociálky?
BigBrother sa stále pozerá.......:) Ale teraz vážne, ono sa nič nemusí stať dlhé obdobie, (a buďme úprimní, keby každý zamestnávateľ mal v každom čase všetko v poriadku, nepotrebovali by sme kontroly, pretože všetci by boli Anjeli:) ), ale človek nikdy nevie....Môže to byť buď ÚPSVaR, alebo Inšpektorát práce, myslím, že SP na takéto kontroly nechodí.
stela5
28.10.05,11:05
Noooo, a ak sa "Big brother" nepozerá môže to niekto iný skúmať /po nejakom čase/ ?Lebo mamka určite dostane nemocenskú a tú predsa treba niekde zaúčtovať do príjmu.
Napadlo mi, že ak tam bude /v účtovníctve/ maródka, tak či...nemôže sa v tom niekto "šprtať".
stela5
28.10.05,11:37
Ciže mama si to nedáva do účtovníctva. Ja vo veľmi neovládam ,lebo papiere jej robí jedná pani.Mama nie je platcom DPH.Čiže tá marodka sa nikde neeviduje?Papierovo?