panter10
27.06.10,04:50
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať, či pracovná zmluva podpísaná obidvoma stranami je platná ak sú jej jednotlivé body v rozpore zo Zákonníkom prace. V prvom rade hodinová mzda nedosahuje minimálnu hodinovú mzdu podľa zákona, zle uvedené dni dovolenky, zlá adresa pracovného miesta, skúšobná doba stanovená v zmluve uzatvorenej 7 dní po nástupe do zamesnania ....... Ďakujem pekne za každu pomoc.
J+K
27.06.10,05:01
Ak je pracovná zmluva riadne podpísaná oboma stranami , je platná.

Napriek tomu, že nie je uvedená ani zákonom stanovená minimálna mzda, je povinnosťou zamestnávateľa zákonník práce rešpektovať a vyplatiť mzdu aspoň v zákonom stanovenom minime. Myslím, že by bolo vhodné zamestnávateľa upozorniť, ak napriek tomu vyplatí nižšiu mzdu , tak je možné to riešiť cez inšpektorát práce.

Opravu adresy, nároku na dovolenku, aj minimálnej hodinovej mzdy je možné riešiť formou dodatku k pracovnej zmluve.
terezamaria
27.06.10,05:33
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať, či pracovná zmluva podpísaná obidvoma stranami je platná ak sú jej jednotlivé body v rozpore zo Zákonníkom prace. V prvom rade hodinová mzda nedosahuje minimálnu hodinovú mzdu podľa zákona, zle uvedené dni dovolenky, zlá adresa pracovného miesta, skúšobná doba stanovená v zmluve uzatvorenej 7 dní po nástupe do zamesnania ....... Ďakujem pekne za každu pomoc.

Pokiaľ by si takúto zmluvu, plnú zlých a Teba poškodzujúcich údajov chcel súdom vyhlásiť za neplatnú, potom by si asi nemohol ďalej pracovať na svojom poste u tohoto zamestnávateľa. Jednoducho našiel by si niečo dôvodné, čo by nebolo v Tvoj prospech.

Nezostáva Ti nič iné, len vyvolať konštruktívne jednanie so zamestnávateľom a žiadať o zmenu pracovnej zmluvy, kde sa prerobia pomaly všetky údaje na správne.Treba starú zahodiť a napísať
novú - správnu.

Pýtam sa, prečo si takúto " zmätkovú " zmluvu podpísal?
liba2
27.06.10,06:21
Iba poznámočka:
Nezahodiť - ale každú zmenu treba riešiť dodatkom.


Treba starú zahodiť a napísať novú - správnu.
terezamaria
27.06.10,06:26
Iba poznámočka:
Nezahodiť - ale každú zmenu treba riešiť dodatkom.

Libuška, pokiaľ starú nahradíš novou, správnou, s pôvodným dátumom a podpismi obidvoch zmluvných strán, kľudne sa môže zahodiť tá stará.Vtedy sa dodatky nerobia.:)
panter10
27.06.10,08:50
Nepodpísal som ju ja ale moja 18 ročná dcéra. 7.10.2009 začala pracovať, 11.10.2009 jej dali podpísať hmotnú zodpovednosť bez inventarizácie a 18.10.2009 podpísala tú pracovnú zmluvu z nástupom dňa 19.10.2009 na dobu určitú do 30.06.2010 s 3 mesačnou výpoveďou. Teraz jej zosobnili 800 EUR. Pri takejto postupnosti sú vôbec tie zmluvy platné? Poraďte.
terezamaria
27.06.10,09:39
Nepodpísal som ju ja ale moja 18 ročná dcéra. 7.10.2009 začala pracovať, 11.10.2009 jej dali podpísať hmotnú zodpovednosť bez inventarizácie a 18.10.2009 podpísala tú pracovnú zmluvu z nástupom dňa 19.10.2009 na dobu určitú do 30.06.2010 s 3 mesačnou výpoveďou. Teraz jej zosobnili 800 EUR. Pri takejto postupnosti sú vôbec tie zmluvy platné? Poraďte.

Pozri ešte raz do zmluvy. Píšeš, že začala pracovať 7.10.2009 a zmluvu jej dali podpísať od 19.10.2009 do 30.6.2010. Do 19.10.2009 pracovala na dohodu? Prečo podpisovala hmotnú zodpovednosť už 11.10.2009, keď deň vzniku pracovného pomeru bol 19.10.2009? Prečo podpisovala hmotnú zodpovednosť bez inventúry?

Mám za to, že Vás súdny spor neminie, hoci dobrovoľne podpísala svoj ortieľ, čo sa týka hmotnej zodpovednosti.Pozri aj do hmotnej zodpovednosti, čo je tam napísané, či nepodpísala náhodou aj to, že bola vykonaná inventúra tovaru, súčiastok, resp. iného hmotného majetku.Neviem, v akej oblasti robí, tak neviem konkrétne napísať druh . Je treba vedieť, čo tam podpísala.
Johanka
27.06.10,09:51
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať, či pracovná zmluva podpísaná obidvoma stranami je platná ak sú jej jednotlivé body v rozpore zo Zákonníkom prace. V prvom rade hodinová mzda nedosahuje minimálnu hodinovú mzdu podľa zákona, zle uvedené dni dovolenky, zlá adresa pracovného miesta, skúšobná doba stanovená v zmluve uzatvorenej 7 dní po nástupe do zamesnania ....... Ďakujem pekne za každu pomoc.
Po boji je každý generál ;) ...
K hodinovej mzde - nemá náhodou zmluvu na kratší pracovný čas ako je ustanovený týždenný prac.čas u zamestnávateľa ?
K dovolenke - v zmluve sa uvádza výmera dovolenky, ktorá vzhľadom na vek Tvojej dcéry je 4 týždne - neviem, čo sa na tomto dá pokaziť ...
Skúšobná doba je v PZ v poriadku, tu neviem čo sa Ti na tom nezdá. Že PZ dcéra podpísala niekoľko dní po skutočnom začiatku výkonu práce a nevadili jej tam uvedené dátumy, nemá nič s tým, že skúšobnú dobu je možné v PZ dohodnúť.
Johanka
27.06.10,09:57
Nepodpísal som ju ja ale moja 18 ročná dcéra. 7.10.2009 začala pracovať, 11.10.2009 jej dali podpísať hmotnú zodpovednosť bez inventarizácie a 18.10.2009 podpísala tú pracovnú zmluvu z nástupom dňa 19.10.2009 na dobu určitú do 30.06.2010 s 3 mesačnou výpoveďou. Teraz jej zosobnili 800 EUR. Pri takejto postupnosti sú vôbec tie zmluvy platné? Poraďte.
Podčiarknuté je uvedené v zmluve ?

Čo je predmetom hmotnej zodpovednosti (za čo jej zosobnili 800 €)?
terezamaria
27.06.10,10:17
Podčiarknuté je uvedené v zmluve ?

Čo je predmetom hmotnej zodpovednosti (za čo jej zosobnili 800 €)?

Johanka to bude určite skúšobná doba v tvaní 3 mesiacov.
Bude asi predavačka alebo skladníčka, nejako mi tušenie napovedá. Škoda, že pri otázke sa nedávajú podrobnejšie informácie. Príjemnú nedeľu:)