lbzzahradnik
27.06.10,13:12
Pekný deň. Poprosím opať o Vaše rady. Rieším tento problém po prvý krát ,a neviem ,ako správne to ma byť.Kupila som tovar, ktorý som platila v hotovosti -vyberom z pokladne -výdaj za tovar.Zároveň ,som ho predala a vystavila zaň dodací list ..Uhrada tovaru bude prevedená prevodom na učet a bude to ,ako príjem za výrobky a služby .Ako to správne zaevidovať v PN .Nezdá si mi to ,ako správny postup .Tovar ,ktorý som zakupila bol aj s DPH ,ale ja nie som platcom DPH .Zisk z tohoto predaja bol minimálny .Ako to mám učtovne doriešiť .
Vopred Veĺká Vďaka za radu .
Zita5
27.06.10,11:21
Pekný deň. Poprosím opať o Vaše rady. Rieším tento problém po prvý krát ,a neviem ,ako správne to ma byť.Kupila som tovar, ktorý som platila v hotovosti -vyberom z pokladne -výdaj za tovar.Zároveň ,som ho predala a vystavila zaň dodací list ..Uhrada tovaru bude prevedená prevodom na učet a bude to ,ako príjem za výrobky a služby .Ako to správne zaevidovať v PN .Nezdá si mi to ,ako správny postup .Tovar ,ktorý som zakupila bol aj s DPH ,ale ja nie som platcom DPH .Zisk z tohoto predaja bol minimálny .Ako to mám učtovne doriešiť .
Vopred Veĺká Vďaka za radu .

Zakúpenie tovaru :

1.výdaj pokladňa - na základe dokladov o nákupe vypísať výdavkový pokladničný doklad dátumom platby a výberu finančnej čiastky z pokladne / výdavky ovplyvňujúce ZD - tovar .
2.Na základe dodacieho listu, resp. dokladu o zakúpení treba prijať tovar príjemkou na sklad.

3.V deň predaja tovaru zhotoviť výdajku zo skladu /ako vyskladnenie tovaru /, vystaviť faktúru a dodací list .Faktúru zaevidovať do Knihy pohľadávok .

4.Ak príde bankový výpis na ktorom bude pripísaná platba za úhradu pohľadávky tak budete účtovať príjem banka / príjem ovplyvňujúci základ dane - tovar , zároveň prevediete zápis v Knihe pohľadávok a zapíšete úhradu.Týmto sa Vám pohľadávka vyrovná na nulu , pokiaľ sa nejedná o čiastkovú úhradu pohľadávky .
lbzzahradnik
27.06.10,11:31
Ďakujem za radu .Príjem na sklad som ešte nerobila ,tak to vyskušam a urobim podĺa Vaších rád ..Ale ako je to potom s tým rozdielom na tej nákupnej a predajnej cene .Nemá to vplyv na učtovníctve .
Zita5
27.06.10,11:40
Ďakujem za radu .Príjem na sklad som ešte nerobila ,tak to vyskušam a urobim podĺa Vaších rád ..Ale ako je to potom s tým rozdielom na tej nákupnej a predajnej cene .Nemá to vplyv na učtovníctve .

V tomto konkrétnom prípade , kde neberiem do úvahy ostatné Vaše zaúčtované položky v peňažnom denníku ,vplyv bude zohľadnený :
zdaniteľné príjmy(príjem za tovar ) - výdavky ovplyvňujúce ZD(výdavky za nákup tovaru + súvisiace výdavky )= zisk
Marína
27.06.10,11:41
Ďakujem za radu .Príjem na sklad som ešte nerobila ,tak to vyskušam a urobim podĺa Vaších rád ..Ale ako je to potom s tým rozdielom na tej nákupnej a predajnej cene .Nemá to vplyv na učtovníctve .
Samozrejme vplyv má, ovplyvní(zvýši sa) základ dane o rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou.
Johanka
27.06.10,11:42
Pekný deň. Poprosím opať o Vaše rady. Rieším tento problém po prvý krát ,a neviem ,ako správne to ma byť.Kupila som tovar, ktorý som platila v hotovosti -vyberom z pokladne -výdaj za tovar.Zároveň ,som ho predala a vystavila zaň dodací list ..Uhrada tovaru bude prevedená prevodom na učet a bude to ,ako príjem za výrobky a služby .Ako to správne zaevidovať v PN .Nezdá si mi to ,ako správny postup .Tovar ,ktorý som zakupila bol aj s DPH ,ale ja nie som platcom DPH .Zisk z tohoto predaja bol minimálny .Ako to mám učtovne doriešiť .
Vopred Veĺká Vďaka za radu .
Tovarom je iba to, čo nakúpiš a predáš v nezmenenom stave. Nemôžeš zaúčtovať nákup tovaru a jeho predaj ako príjem za výrobky a služby. Niekde je tu nesúlad . Aký je predmet Tvojho podnikania ?

Ak nie si platiteľ DPH, Tvoja obstarávacia cena a výdavok ovplyvňujúci základ dane je celá faktúrovaná suma (cena s DPH).
lbzzahradnik
27.06.10,12:56
Ďakujem všetkým .Zaučtovala som to ,ako ste mi poradili ,teda príjem a výdaj na sklad -pohľadavka .je to už v poriadku .Podarilo sa mi to zvládnuť .Pekný zvyšok dňa .