damati
27.06.10,13:18
Zamestnávateľ nedal zamestnancovi výpoveď z organizačných dôvodov napriek tomu, že vedel, že pracovné miesto zamestnanca bude k 30. 6. 2010 zrušené. Teraz zamestnávateľ dáva zamestnancovi výpoveď dohodou, v ktorej je uvedené, že zamestnancovi vyplatí odstupné vo výške dvoch mesačných platov, ktoré mu na základe zákona patria.
Ak zamestnávateľ nedal zamestnancovi včas výpoveď, nemá zamestnanec v tomto prípade nárok okrem odstupného na ďalšie dva mesačné platy za to, že ho zamestnávateľ poškodil nedaním výpovede?

Ďakujem
Xanti
27.06.10,12:14
Zamestnávateľ nedal zamestnancovi výpoveď z organizačných dôvodov napriek tomu, že vedel, že pracovné miesto zamestnanca bude k 30. 6. 2010 zrušené. Teraz zamestnávateľ dáva zamestnancovi výpoveď dohodou, v ktorej je uvedené, že zamestnancovi vyplatí odstupné vo výške dvoch mesačných platov, ktoré mu na základe zákona patria.
Ak zamestnávateľ nedal zamestnancovi včas výpoveď, nemá zamestnanec v tomto prípade nárok okrem odstupného na ďalšie dva mesačné platy za to, že ho zamestnávateľ poškodil nedaním výpovede?

Ďakujem
Fúha,
ako poškodil toho zamestnanca nedaním výpovede?
Tým, že ostatný vedeli dva tri mesiace vopred, že skončia v robote a chodili do roboty presne ako ten zamestnanec? Alebo čím? :eek::eek::eek:

Ak ho chce zamestnávateľ prepustiť, zamestnanec nemusí podpísať dohodu o skončení PP s odstupným. Vtedy mu musí dať zamestnávateľ výpoved s výpovednou lehotou, počas kt. je povinný zamestnanec chodiť do práce.
Zamestnanec môže skúsiť vyjednávať zo zamestnávateľom, že napr. podpíše dohodu o skončení PP ak dostane napr. odstupné 2+1 alebo 2+2 ( teda 2 x odstupné + 1 x výplata. )
damati
27.06.10,12:22
Ďakujem za odpoveď. A čo sa týka toho poškodenia zamestnanca - zamestnanec bol dva mesiace v neistote. Čo v prípade, keď zamestnanec nepodpíše výpoveď dohodou a mal by v podstate ďalšie dva mesiace chodiť do práce. Ale jeho pracovné miesto je 30. 6. 2010 zrušené a miesto, kde svoju prácu vykonával už nemôže využívať - jedná sa totiž o prac. miesto, ktoré sa viaže na správu nehnuteľnosti. A v predmetnej nehnuteľnosti je už od 1. 7. 2010 nový správca. Tak kam má potom ten zamestnanec chodiť do práce?
Xanti
27.06.10,12:37
No myslím, že to zamestnanca nemusí zaujímať. Lebo je stále pracovníkom firmy. O toto by sa mali starať zamestnávatelia. Kde sídlia jeho zamestnávatelia, asi by som chodila k nim do sídla a tam presedela pracovnú dobu ak by to došlo až tam, a so zamestnávateľom by som sa nedohodla. Ak by ma vyhadzovali tak by som samozrejme informovala IP.

Ja mám taký pocit, že na pracovníka sa len zabudlo pri robení papierov resp. sa s ním rátalo na iný post.
damati
27.06.10,12:45
Ďakujem Xanti,

ale čo by si robila v prípade, že nový správca nehnuteľnosti ku ktorej sa viaže dané pracovné miesto ťa chce zamestnať od 1. 7. 2010. A práve tento fakt využíva doterajší zamestnávateľ. Môžem s novým zamestnávateľom podpísať prac. zmluvu, ak nemám rozviazaný súčasný prac. pomer?
Xanti
27.06.10,12:49
Ďakujem Xanti,

ale čo by si robila v prípade, že nový správca nehnuteľnosti ku ktorej sa viaže dané pracovné miesto ťa chce zamestnať od 1. 7. 2010. A práve tento fakt využíva doterajší zamestnávateľ. Môžem s novým zamestnávateľom podpísať prac. zmluvu, ak nemám rozviazaný súčasný prac. pomer?
Môžeš, len otázka znie ako to stihneš. Lebo pôvodný zamestnávateľ bude mať právo vyžadovať aby si bol na pracovisku trebars v sídle firmy a tam presedel 8 hodín. A kedy stihneš pracovať pre nového zamestnávateľa?
Ja chápem, že si v nepríjemnej situácii. Ak budeš mať podpísanú pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom, tak podpíš dohodu. Občas sa neoplatí naťahovať.
Daj si preplatiť dovolenku ak Ti nejaká ostala, odstupné. A kašli na to.
damati
27.06.10,17:55
Môže zamestnávateľ v tomto prípade odmietnuť rozviazať prac. pomer dohodou s vyplatením odstupného ak s týmto návrhom príde samotný zamestnanec?
Chobot
28.06.10,09:40
Môže zamestnávateľ v tomto prípade odmietnuť rozviazať prac. pomer dohodou s vyplatením odstupného ak s týmto návrhom príde samotný zamestnanec?

Je to návrh, takže zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, či s návrhom bude súhlasiť alebo nie. Takže môže aj odmietnuť.

A zamestnanec nemôže navrhnúť dohodu a požadovať odstupné. To môže urobiť len zamestnávateľ. Ak navrhuje dohodu zamestnanec, tak nemá nárok na odstupné.