nemea
27.06.10,13:19
Moja mama ovdovela v marci tohto roku a ma jej byt priznany dôchodok vo vyske 30% z dochodku muzovho..ako je to mozne, ked vdovsky dochodok vsade je pisany, ako 60% z dochodku manzela...obaja poberali starobny dochodok a z otcovho jej vypocitala z 310 eur 60% 186 eur a vydelila dvoma, cize konecna suma by mala byt 93 eur. je to tak, alebo sa má íst stazovat inde? Ako sa vlastne vypocitava vdovsky dochodok??
Xanti
27.06.10,11:47
Moja mama ovdovela v marci tohto roku a ma jej byt priznany dôchodok vo vyske 30% z dochodku muzovho..ako je to mozne, ked vdovsky dochodok vsade je pisany, ako 60% z dochodku manzela...obaja poberali starobny dochodok a z otcovho jej vypocitala z 310 eur 60% 186 eur a vydelila dvoma, cize konecna suma by mala byt 93 eur. je to tak, alebo sa má íst stazovat inde? Ako sa vlastne vypocitava vdovsky dochodok??
Vypočítali ho správne.
Keby mama pracovala, tak by dostala 60% dôchodku manžela, teda vdovský dôchodok.

Kedže je však dôchodkyňa tak má nárok na jeden celý dôchodok - svoj, a jeden polovičný - po manželovi. Takže vyrátali ho dobre.

Nebol otcov dôchodok vyšší, lebo za ten celý si môže zvoliť vyšší dôchodok.


Súbeh nárokov na výplatu dôchodkov
Súbehom nárokov na výplatu dôchodkov sa označuje situácia, keď jednému poistencovi vznikne nárok na výplatu dvoch alebo viacerých dôchodkov.


Vdova, ktorej sa priznáva vdovský dôchodok, už poberá starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok

v plnej sume sa vypláca iba vyšší dôchodok,
nižší sa vypláca v sume jednej polovice,
ak je ich suma rovnaká, tak sa v sume jednej polovice vypláca vždy vdovský dôchodok.


Vdova, ktorej sa priznáva vdovský dôchodok, už poberá invalidný dôchodok a sirotský dôchodok, prípadne sirotské dôchodky obojstranne osiroteného dieťaťa

v plnej sume sa vypláca iba najvyšší dôchodok,
ostatné sa vyplácajú v sume jednej polovice,
ak je ich suma rovnaká, tak sa v sume jednej polovice vypláca vdovský dôchodok a sirotský dôchodok alebo sirotské dôchodky.


Vdova, ktorej sa priznáva vdovský dôchodok, už poberá sirotský dôchodok alebo sirotské dôchodky obojstranne osiroteného dieťaťa

v plnej sume sa vypláca iba vyšší alebo najvyšší dôchodok,
ostatné sa vyplácajú v sume jednej polovice,
ak je ich suma rovnaká, tak sa v sume jednej polovice vypláca dôchodok, ktorý si vdova zvolí.


zdroj : http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s#S%C3%BAbeh%20n%C3%A1rokov%20na%20v%C3%BDplat u%20d%C3%B4chodkov