tracheus
27.06.10,15:33
je vzn zakazujuce volny pohyb psov platne aj na sukromnom pozemku? ci majitel pozemku si moze urcovat vlastne pravidla?

nedalo by sa taketo generalne nariadenie povazovat za protiustavne? ved pes je moj majetok a takyto zakaz znemoznuje jeho plne vyuzivanie?
buchač
27.06.10,16:17
je vzn zakazujuce volny pohyb psov platne aj na sukromnom pozemku? ci majitel pozemku si moze urcovat vlastne pravidla?

nedalo by sa taketo generalne nariadenie povazovat za protiustavne? ved pes je moj majetok a takyto zakaz znemoznuje jeho plne vyuzivanie?

Málo infa ....hlavne o aký pozemok sa jedná ...

- oplotený pozemok okolo domu
- oplotená záhrada
- neoplotená záhrada
- pole
- les
......

Lebo ak ide o oplotený pozemok , je jedno aký , tak si pravidlá určuje majiteľ psa .
Samozrejme , pri dodržaní určitých bezpečnostných podmienok , aj keď sa jedná o strážneho psa / predpokladám , že sa o takúto činnosť jedná / .
tracheus
27.06.10,20:28
jedna sa o pozemok ktory patri nemocnici. je neoploteny.

nejedna sa o strazenie, ale o normalne fungovanie psa ;)
buchač
28.06.10,07:18
Hádam budeš múdrejší ....ale aj sám si si to mohol nájsť ...;)

Téma - Zákon č. 102/2010 - Zákaz voľného pohybu psov???
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=16&t=1947

Voľný pohyb psov !
Zákon
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16482&FileName=02-z282&Rocnik=2002
tracheus
28.06.10,07:57
tieto zakony poznam ;)

len ja chcem vediet ci ma taketo obmadzujuce vzn platnost aj na sukromnom pozemku z hladiska prava
Chobot
28.06.10,10:52
tieto zakony poznam ;)

len ja chcem vediet ci ma taketo obmadzujuce vzn platnost aj na sukromnom pozemku z hladiska prava

Na jednej strane píšeš o súkromnom pozemku a inde, že ide o areál nemocnice. Areál nemocnice podľa mňa nie je súkromným pozemkom, ale patrí mestu alebo zriaďovateľovi a je to verejný priestor, pre ktorý platí VZN mesta alebo mestskej časti. Výnimkou môže byť nejaká súkromná nemocnica alebo sanatórium.

Napr. VZN Karlovej Vsi (http://www.karlovaves.sk/vzn/vzn2010_1.doc) presne určuje, kde je zakázaný vstup so psom:

(1) Na území mestskej časti sú vyhradené miesta, kde je vstup so psom zakázaný a ktoré sú
označené nápisom: “VSTUP SO PSOM ZAKÁZANÝ!“ alebo symbolom, ktorý zákaz vyznačuje. Sú to:
a) detské ihriská a pieskoviská,
b) areály školských a predškolských zariadení, areál senior klubu na Lackovej ul.
c) areály športovísk a štadióny prístupné verejnosti,
d) cintoríny,
e) verejnosti prístupné budovy okrem prípadov, ak to prevádzkový alebo iný poriadok
vlastníka, užívateľa alebo správcu takejto nehnuteľnosti dovoľuje,
f) areály a budovy zdravotníckych zariadení,
g) zariadenia verejného stravovania podľa určenia prevádzkovateľa.

ako vidíš, sú tam aj areály a budovy zdravotníckych zariadení. Ak by si ale mal súkromné zdrav. zariadenie, môžeš povoliť vstup so psom.

O voľnom pohybe psov pojednáva predchádzajúci paragraf:

Na území mestskej časti sú vymedzené miesta, kde je volný pohyb psa zakázaný.
Sú to všetky vyznačené verejné priestranstvá označené nápisom „Zákaz voľného pohybu psa. Starosta mestskej časti je splnomocnený upraviť režim voľného pohybu psa v danej lokalite podľa konkrétnej situácie.

Je tam uvedené, že ide o verejné priestranstvá. Na súkromnom pozemku si môžeš určiť pravidlá voľného pohybu psa ako chceš. Ale ak je tento pozemok neoplotený, ako zabezpečíš, že pes neprekročí hranice tvojho pozemku a nebude sa voľne pohybovať na verejnom priestranstve?