študentdca
27.06.10,16:36
Dobrý deň chcela by som sa spýtať do kedy mám štatút študenta v prípade ak som 2. semester na VŠ neurobila? Do 31.8.?
veronikasad
27.06.10,14:37
Dobrý deň chcela by som sa spýtať do kedy mám štatút študenta v prípade ak som 2. semester na VŠ neurobila? Do 31.8.?
Pýtaš sa, dokedy môžeš pracovať na dohodu o brig. práci študenta ? Lebo zamestnanie na pracovnú zmluvu s tvojou otázkou nesúvisí.
študentdca
27.06.10,14:41
ano chcela by som vedieť či môžem aj počas letných práznin pracovať na dohodu o brig. praci študenta
veronikasad
27.06.10,14:44
ano chcela by som vedieť či môžem aj počas letných práznin pracovať na dohodu o brig. praci študenta
Ide o novú DoBPŠ ? Požiadala si o ukončenie štúdia na VŠ ?
študentdca
27.06.10,14:45
na DoBPŠ pracujem druhý mesiac a ešte som nepožiadala o ukončenie štúdia
veronikasad
27.06.10,14:49
na DoBPŠ pracujem druhý mesiac a ešte som nepožiadala o ukončenie štúdia
Dokedy máš uzatvorenú DoBPŠ ?
študentdca
27.06.10,14:52
dokedy je uzatvorená DoBPŠ ta nemam uvedené
veronikasad
27.06.10,14:58
Pozri § 227 a 228 Zákonníka práce.

Stretla som sa na PORADe s názormi, že DoBPŠ nekončí napr. vykonaním štátnej záverečnej skúšky, ale termínom uvedeným v dohode.
U maturantov končí školsky rok 31.8.


§ 227
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

§ 228
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.
študentdca
27.06.10,15:05
viem, že maturanti majú štatút študenta do 31.8. a dúfala som, že aj u študentov vš to plati
tmhwk
27.06.10,15:06
inak povedane, ak si DoBPS uzatvorila v case ked si bola studentkou (mas napriklad potvrdenie zo studijneho oddelenia), tak mozes na tuto dohodu pracovat neobmedzene, resp. do datumu ukoncenia dohody. moze teda nastat situacia ze uz nebudes studentkou, ale stale budes moct na DoBPS pracovat. ide v podstate o chybu v zakone, ktora teoreticky umoznuje pracovat na DoBPS cely zivot.
študentdca
27.06.10,15:09
ale to potvrdenie platí len na určité obdobie...
tmhwk
27.06.10,15:26
To potvrdenie potvrdzuje ze k urcitemu dnu si studentka. Ak si k tomu dnu uzavrela zmluvu so zamestnavatelom, je splnena zakonna podmienka ze DoBPS musi byt uzavreta len so studentom. Vsetko ostatne je bezpredmetne, aj keby si rovno na druhy den studium ukoncila, DoBPS je platna az kym a)neuplynie doba na ktoru bola uzatvorena alebo b)nebude dohodou zmluvnych stran ukoncena.
študentdca
27.06.10,15:29
okey diky moc
saky10
08.11.10,09:40
Zdravím všetkých.

Chcel by som poprosiť o radu som študentom VŠ, mám trvalú brigádu kde mám príjem cca. 280 €, je to dohoda na 20hod/tyždenne túto časť nezdanujem, drúhu zmluvu mám v agentúre kde mám príjem variabilný od 0-200€,
Podľa zákona môžem ako študent odpracovať 20h/týždenne.

Chcem sa opýtať či tento čas platí iba pre jednu zmluvu alebo na každú zmluvu zvlášť ??

Dakujem za odpoveď :)
veronikasad
08.11.10,09:45
Zdravím všetkých.

Chcel by som poprosiť o radu som študentom VŠ, mám trvalú brigádu kde mám príjem cca. 280 €, je to dohoda na 20hod/tyždenne túto časť nezdanujem, drúhu zmluvu mám v agentúre kde mám príjem variabilný od 0-200€,
Podľa zákona môžem ako študent odpracovať 20h/týždenne.

Chcem sa opýtať či tento čas platí iba pre jednu zmluvu alebo na každú zmluvu zvlášť ??

Dakujem za odpoveď :)
Pracovný čas z každej zmluvy sa posudzuje samostatne.

Čo sa týka zdaňovania, ak máš u prvého zamestnávatela podpísané vyhlásenie, máš nárok na mesačnú nezd.časť základu dane.

Ak príjem v druhej firme nie je zdaňovaný zrážkovou daňou, musíš podať daňové priznanie, do ktorého zahrnieš príjem z obidvoch firiem a uplatníš si ročnú nezd.časť základu dane. Zrazená daň z druhej firmy sa ti započíta.
michelle84
15.02.11,11:20
Ako posudzovať študenta, ktorý ukončil Bc. v júni a v septembri nastúpil na VŠ 2. stupeň. Doba od júna do septembra sa považuje za študenta alebo sa mal hlásiť na úrade práce? Ďakujem.
veronikasad
15.02.11,12:01
Ako posudzovať študenta, ktorý ukončil Bc. v júni a v septembri nastúpil na VŠ 2. stupeň. Doba od júna do septembra sa považuje za študenta alebo sa mal hlásiť na úrade práce? Ďakujem.
Myslím, že ide o súvislé štúdium. Vyžiadaj si potvrdenie z UP, či mu za "prázdninové mesiace" boli vyplatené PnD.