nikulik
27.06.10,20:30
Zdravim Vás, chcela by som vas poprosit o radu. Mame pracovníčku, ktora prechadzala na invalidny dôchodok, rozhodnutie o priznani inval. dôchodku nam ako zamestnavatelovi neprislo, a ona nam ho dala az o 4 mesiace neskôr. Pracovnicka sa radila v soc.poistovni s pravnikom, ktory jej povedal, ze sme jej mali ako preplatit dovolenku ak nastupovala na invalidny dôchodok. Je to naozaj tak? Musi alebo moze zamestnavatel tu dovolenku vyplatit pri nastupe na invalidny dôchodok? Pridavam tuto temu preto lebo som presla cely zakonnik prace aj zakon o soc.poisteni. Mozno mi to uslo, tak sa chcem opytat ci ste sa niekto s tymto nestretli, alebo aspon v ktorom zakone by som to mala hladat. Ďakujem.
Rozalka
27.06.10,18:41
Skončil pracovný pomer?
Lubaba
27.06.10,18:44
zaujímavé, prečo to prišlo tak neskoro?
nikulik
13.07.10,19:25
Skončil pracovný pomer?

ano, pracovny pomer skoncil min.mesiac a teraz jej musim vyplatit dovolenku aj odchodne.
a hned ako doniesla priznanie na inval.dôchodok išla na PN, a bola PN az do skoncenia PP v tomto roku.
veronikasad
13.07.10,20:30
ano, pracovny pomer skoncil min.mesiac a teraz jej musim vyplatit dovolenku aj odchodne.
a hned ako doniesla priznanie na inval.dôchodok išla na PN, a bola PN az do skoncenia PP v tomto roku.
Uveď prosím začiatok a koniec PN-ky pre posúdenie príp. nároku alebo krátenia dovolenky. Ak jej nárok vznikol zamestnávatel jej ho mal preplatiť pri skončení prac.pomeru
Stefan2005
14.07.10,06:02
zaujímavé, prečo to prišlo tak neskoro?


zo stránky SP:

"Aké sú lehoty vybavovania dôchodkov? Sociálna poisťovňa by mala o dôchodku rozhodnúť v zmysle § 210 ods. 2 zákona o sociálnom poistení do 60 dní od začatia konania, v mimoriadnych zložitých prípadoch do 120 dní od začatia konania. Za deň začatia konania sa považuje deň, v ktorom bola žiadosť o dávku v príslušnej pobočke spísaná, vytlačená z počítača a podpísaná žiadateľom. Prax v pobočkách ukazuje, že žiadateľ pri podávaní žiadosti často nemá preukázané všetky potrebné skutočnosti.
V mnohých prípadoch nedostatky ešte zisťuje aj ústredie Sociálnej poisťovne. V takomto prípade sa konanie v súlade s § 193 ods. 1 zákona o sociálnom poistení prerušuje, lehota neplynie a keď žiadateľ predloží dôkazy rozhodujúce pre posúdenie nároku na dôchodok. Sociálna poisťovňa v konaní pokračuje."


teda ono je to skôr bežné ako zaujímavé - tie lehoty sú (resp. boli) docela bežné ...
nikulik
20.07.10,19:16
z casoveho hladiska som sa tu nemohla dostat skôr, ale nakoniec som jej musela dat do vyplaty odchodne v sume 1 mes.platu a preplatenie celej dovolenky. , a ten inval. dôchodok som nasla v zakonniku prace posledny bod. paragrafu 76 odstupne a odchodne.