piedrodelacassalla
28.06.10,09:02
Dobrý deň ,
Potreboval by som poradiť ako mám zosieťovať 2 počítače ale takou zložitejšou formou (teda aspoň pre mňa :) )
Mám router belkin a k nemu mám pomocou Anteny Air Live WL-1600USB pripojený počítač ... no a k tomuto počítaču by som potreboval pripojiť ešte notebook cez Lan kabel. Lan zosieťovanie som zvládol teoreticky ale mám problém sa pripojiť z notebookom na internet ... hmm dosť krkolomne , a neviem či to vôbec pôjde :D dik za rady
(samozrejme že notebook nechcem pripojiť lan kablom na router :) to by bolo prilis jednoduche ...
Martin Mocko
28.06.10,07:17
PC musí dielať pripojenie na internet. Takto cez poradu je to zložité vysvetliť. Laptop nemá náhodou WIFI? Potom netreba riešiť pripojenie káblom s PC.
jojom
28.06.10,10:20
Ja to tak mám urobené, a ide to, len problem je v tom že ak sa chceš pripojiť na net z notebooku tak musí byť pc zapnutý.Samozrejmosťou sú 2 sietové karty v pc.
Postup: Prave tlacitko na Miestna v sieti, vlastnosti . Oznacime sietove pripojenie na ktorom mame internet, prave tlacitko, vlastnosti. Zvolime zalozku Pokrocile a zafajkneme moznost Povolit ostatnym uzivatelom pripojat sa cez internetove pripojenie na tomto pc(nieco v tom zmysle..)
Dame OK, naskoci hlaska -> ok, teraz si dame vlastnosti na druhy sietovku(tu z ktorej vedie kabel do notasu bez netu...proste vnutorna siet ) a, win nam prestavil ipcku na 192.168.0.1, a dns(primarne dns) 192.168.0.1,a malo by to byť.

Prípadne treba naštudovať tu: http://www.pcforum.sk/ako-nazdielat-internet-na-viac-pocitacov-vt728.html
salvosko
28.06.10,10:36
Preo nechces pripajat notebok na router?
Vsetko treba pripojit na router a potom router k internetu, to je funcia a na to je router robeny.
Takto si to len komplikujes.
Pidgey
28.06.10,10:39
No, pokial nechces pripajat notebook k PC cez router (co mi pride ako najjednoduchsie), na pripojenie PC k notebooku (napriamo 1 kablom) musis pouzit skrizeny lan kabel. Klasickym ti to nepojde, teda pokial viem. Sietovka ti staci jedna, nakolko PC pripajas, ako som pochopil, cez wifi. Inak, nerozumiem preco to potrebujes takto riesit?teda
Router (internet) - PC - notebook
namiesto
Router (internet)- PC
- notebook
Ked ich budes mat spojene tym skrizenym kablom, treba si pravdepodobne nastavit IP, cca tak ako v pripevku vyssie. Tak isto treba nastavit zdielanie internetu na sietovej karte WIFI v PC
jojom
28.06.10,15:57
musis pouzit skrizeny lan kabel.

Cros kábel už nie je potrebný, jedine pri starších pc, myslím že viac ako 3 alebo 5 rokov.
Stačí aj normálny lan kábel.
Pidgey
28.06.10,18:18
:) dik za info. njn, nejako to uz nesledujem....
piedrodelacassalla
28.06.10,19:25
Hmm Router je vzdialený asi 100 metrov od bytu :)
ďalšia informácia je že v počítači mám jednu sieťovú kartu
notebook urcite nechcem pripojiť cez wifi pretože používam na zachytenie signálu z takej dialky 5dBi Dipolovu antenu (google: air live wl-1600 usb)

ten signal chytam od okna takze s notebookom v okne surfovat to by nebolo nic moc, z 8smeho poschodia by mi este vypadol a bol by koniec :D

zasieťoval som počítač a notebook cez lan v pohodicke :)
problem je ze pocitac sa napaja cez usb antenou a ked mi bezi internet na pocitaci a zapnem tam sietovy kabel o chvilku mi ide siet lan ale internet nejde , len ikona ukazuje ze som pripojeny aj aj... myslim ze to bude potreba aj v routri nastavit...
normalne je pri pripojeni na router ip 192.168.2.5
subnet mask 255.255.255.0
gateway 192.168.2.1

ked pripojim lan na pocitac gateway zmizne a ked zapnem mozzilu nenacita mi stranku ziadnu , len sa mi da nastavovat router na dialku cez prehliadac :(
mozno to pisem trocha zlozito ale neni to az take brutalne :) neviem si vobec poradit myslim ze budu problemy s adresami ip, dhcp atd

schema vyzera asi takto: vid prilohu

som laik takze som sa snazil to vykreslit v skicari :D dufam ze to bude jasnejsie a velmi pekne vam dakujem za pomoc...
Vlado40
28.06.10,20:50
Nebolo by lepšie riešenie keby si mal Access Point a dal by si ho medzi router a air live wl-1600 usb :

www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217473992976
Fero11
29.06.10,04:41
Ak mas cca 30-40€, tak si kup wifi router. PC aj NB potom mozes z routera napojit kablom, alebo router pouzijes ako opakovac a mozes pocitace pripajat aj cez wifi, ale nieje to najstasnejsie riesenie
piedrodelacassalla
29.06.10,05:16
a čo keby som vyskúšal nastaviť do routra pevnu ip adresu a nasledne dat zdielat pripojenie na internet ??? pretoze ked som to skusal vyhodilo mi tabulku (priloha), potom mi znova zmizla gateway ip adresa sa z 192.168.2.5 nastavila na 192.168.0.1 ... teoreticky by som sa s routrom mohol pohrat len neviem presne ci to nejak nepokazim , alebo static routing nastavit??? dik za rady :)

asi kupim nakoniec dalsiu antenu za 20 eciek a vykaslem sa na to :(

vsetkym vam velmi pekne dakujem za pomoc...



priloha :
pocas zapinania sluzby zdielania pripojenia na internet sa vyskytla chyba
zdielane pripojenie na internet nemozno povolit. pripojenie miestnej siete
vybrate ako sukromna siet ma nakonfigurovanych viacero adries ip.
pred povolenim zdielania pripojenia na internet prekonfiguujte pripojenie
na jednu adresu ip...
piedrodelacassalla
03.07.10,09:53
Ak mas cca 30-40€, tak si kup wifi router. PC aj NB potom mozes z routera napojit kablom, alebo router pouzijes ako opakovac a mozes pocitace pripajat aj cez wifi, ale nieje to najstasnejsie riesenie

Fero prečo si myslíš že to nie je najšťastnejšie riešenie? To by bolo celkom v pohode keby mi router prijmal ten 70% signal a rozosielal by mi ho znova v plnej sile po okoli nie???

To zdielanie som nastavil v pohodičke aj odskušal , ale stale sa mi notebook nepripaja na internet :) , dôležité je že som sa dostal ďalej pretože už sa mi držia obe pripoojenia sučasne v počítači a nebijú sa navzájom. ide mi internet v kompe aj zdielanie priecinkov len ten internet este musim poriešiť (samozrejme ze som zaklikol povolit zdielanie internetoveho pripojenia) asi som niekde spravil chybu...
Vlado40
03.07.10,10:26
V príspevku č.9 som písal , kúp si access point .
Pre objasnenie : access point dokáže prijať signál cez wifi z routra a následne cez wifi tento signál poslať ďalej .Preto si myslím , že pre tento prípad by to malo byť dobre riešenie.

http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217473992976

http://datacomp.sk/ovislink-wl-5460-ap_d8220.html
Vlado40
03.07.10,11:12
Fero prečo si myslíš že to nie je najšťastnejšie riešenie? To by bolo celkom v pohode keby mi router prijmal ten 70% signal a rozosielal by mi ho znova v plnej sile po okoli nie???


Do routra prichádza signál cez kábel.
piedrodelacassalla
03.07.10,11:16
[QUOTE=Vlado40;1445205]V príspevku č.9 som písal , kúp si access point .
Pre objasnenie : access point dokáže prijať signál cez wifi z routra a následne cez wifi tento signál poslať ďalej .Preto si myslím , že pre tento prípad by to malo byť dobre riešenie.


Vlado toto AP ako som pozeral vyzera byt s tolkymi funkciami velmi dobra vec aj do buducnosti ale nie je pre mna jednoduche len tak vyhodit 40 eur :) a okrem toho je to indoor takze by som musel este zohnat nejaku druhu antenu ak by som chcel prijmat ten signal pretoze za stenou nechytis nic este ked ten signal nejde kolmo ale z boku a dobre sa odraza od steny panelaku :) aj s takymi vecami treba bohuzial pocitat
Vlado40
03.07.10,11:18
To som napísal iba kvôli tomu , že aj router je za 40 eur.A cez Air Live WL-1600USB ako chytáš signál.
piedrodelacassalla
03.07.10,11:25
musím si naštudovať aký je rozdiel medzi routrom a accespointom myslel som ze to nie je nejaky obrovsky rozdiel ale zda sa ze asi ano :( sorry
Vlado40
03.07.10,11:27
Do routra prichádza signál iba cez kábel , do access point cez kábel alebo cez wifi.Ak chytíš signál z routra na Air Live WL-1600USB , tak ten signál by mal chytiť aj access point a predať signál ďalej cez wifi na notebook a na ten Air Live WL-1600USB .
piedrodelacassalla
03.07.10,11:45
aha už tomu rozumiem , to znamená že pre mňa bude výhodnejšie kúpiť AP ako si to hneď navrhoval. ešte by som sa chcel spýtať či je možné použiť ap ako router teda ze by signal vstupoval do ap cez lan... dakujem za vysvetlenie :) skusim si zarobit na to apcko tento mesiac to vyjde urcite na brigade
Vlado40
03.07.10,11:55
Áno.Veď je to ako router ,ktorý má viacej možnosti využitia. .Akurát ,že ten má vzadu iba jeden vstup na sieťový kábel a jeden výstup .Klasický router má jeden vstup + 4 výstupy.Wifi výstup je rovnaký.
Fero11
03.07.10,12:27
Router, v preklade smerovac, je to velmi zlozite zariadenie, ktore sa da popisat velmi jednoducho (smerovac smeruje packety aby sa dostali tam kde sa dostat maju (to je fakt uplne laicky povedane)), nieco o tom si mozes precitat tu http://sk.wikipedia.org/wiki/Smerovač
Accass point, v preklade pristupovy bod na ktory sa pripajaju wifi klienti a komunikuju v jednej LAN a AP moze byt prepojeny s inou sietou, alebo rovno do WAN/internetu via na http://sk.wikipedia.org/wiki/Bezdrôtový_prístupový_bod
Obrazok je z nastavenia WL 5460 ap v2, takze toto zariadenie dokaze, jak AP, tak klienta, Bridge atd ....
Ja som ti odporucal mod WISP + Universal Repeater, ten dokaze (pre teba) internet prijat cez wifi a dalej ho aj do bytu vysielat cez wifi a aj kabel, nieje to preto najstasnejsie, pretoze komunikacia prebieha na rovnakom kanale aj medzi providerom a aj klientami, takze zariadenie ak vysiela tak neprijima ak prijima, tak nevysiela (tak som to ja nikdy neskusal, ale vraj je to o polovicu pomalsie co je logicke).
Mas niekolko rieseni z ktorych si musis vybrat ak chces