Titi
28.06.10,09:08
Ahojte,
nepozna niekto standardny nazov alebo aspon blizsi popis bylinky nazyvanej "Lakovnica".
Dakujem.
Dav
28.06.10,07:49
Titi
28.06.10,08:30
videl som ten link uz skor, ale odpovede na nom su pomiesane - teda vyklad lubovnik bodkovany patri k ludovemu nazvu trezalka...
Dav
28.06.10,08:33
A aké účinky má mať tá rastlinka? Z akého regiónu pochádza názov?
Titi
28.06.10,08:49
viem iba, ze to je ludovy nazov bylinky dostupnej u nas (SR).
Bionda
28.06.10,18:04
.. AK sa jedná o ľubovník bodkovaný- hypericum perforatum, keď kvet rozotrieš mal by vytekať čiernočervený olej ( ľudovo krv sv. Jána)
obsahuje silice hojne používané aj v kozmetike. Má liečivé účinky , sťahujúce, protizápalové a regeneračné účinky. zápar dobrý ako pleťová voda, do kúpeľa, ošetrovanie suchej a popraskanej pokožky. Ľubovníkový olej vynikajúci v domácej lekárni na popáleniny, omrzliny, popraskané ruky, nohy....
Netreba však zabudnúť, že patrí medzi fotodynamické rastliny spôsobujúce precitrlivelosti na slnečné svetlo alergiuna pokožke.
Ďalej .. patrí medzi antidepresívum bez vedľajších účinkov- tento účinok sa pripisuje vysokému obsahu hypericínu. Rovnako účinný je ako sedatívum a upokojuje nervy a pomáha pri nespavosti...
Ďaľšou a zaujímavou vlastnosťou bylinky je schopnosť brániť rozmnožovaniu sa niektorých druhov vírusov ( retrovírusov) .....

Hádam postačujúce informácie... :)
Titi
29.06.10,07:16
dik Bionda, ale lubovnik bodkovany to nie je (vysvetlenie vyssie)
Bionda
29.06.10,14:23
ja by som skôr privítala obrázok - ja si doma pripravujem z byliniek aj pleťové vody a obklady na oči ...
A vieš aspoň čím event. ktorou látkou je blahodárna, možno by sme na to skôr prišli.... mne výraz lakovnica pripadá poľský....
bettylou
05.07.10,18:41
k použitiu som našla toľko :
cit. Ale nasa babka(bylinkarka) nam poslala jednu bylinku-ona ju nazyvala ''lakovnica'' a kazala nam,aby sme tu bylinku zapalili a on sa mal nadychat toho dymu.Pripadalo mi to trapne,ale ako ocity svedok mozem potvrdit-okamzite po ''zadymeni'' zacal pekne rozpravat a rozprava plynule dodnes a to uz ma 18 rokov