kaja211
28.06.10,10:34
Prajem pekný deň.Mám otázku v súvislosti s povinnosťou mať ERP pokiaľ chce SZČO prijímať hotovosť. Ak si zakúpim POHODU KOMPLET + kasu bude mi to stačiť v súvislosti so zákonom alebo budem musieť mať POHODU KOMPLET + KASU a ešte samostatne si dokúpiť ERP?Ďakujem
Pidgey
28.06.10,12:09
No, Pohoda Kasa je iba pridavny modul na maloobchodny predaj. Pouziva sa ked mate centralu a samostatnu Predajnu. Na centrale mate nainstalovanu Pohodu (Komplet, Premium a pod - podla toho co potrebujete - Komplet ma v sebe aj JU, aj PU - potrebujete obe? ). Na predajni staci nainstalovat Pohodu Kasa, a pouziva sa iba na predavanie tovaru. Kasa a centrala komunikuju spolu pomocou datovej komunikacii vymienanim udajovych balikov.
K Pohode Kasa je potrebne zakupit fiskalny modul (bud iba FM,alebo registracnu pokladnu), nakolko to nie je ERP, ale iba program na obsluhu ERP (cca povedane).

Ci potrebujete ERP neviem...Pokial viem, ERP je treba iba pri maloobchodnom predaji (hlavne) na evidenciu trzieb.
kesaj
12.07.10,09:25
Zdravím.
V novom zákone č.289/2008 Z.z. platného od 1.1.2010 je povinnosťou prijať akúkoľvek prijímanú čiastku cez ERP, čiže je jedno či ide o faktúry, zálohové listy alebo účtenky cez maloobchodný predaj.
Odporúčam kúpu nového softwaru, ktorý je na to stavaný a nie používanie pohody, ktorá je len účtovným softwarom...
Pidgey
12.07.10,12:31
No, neviem presne ako to ma byt,ale ten zakon, ako som pochopil, sa vztahuje na tych co predávajú tovar alebo
poskytujú službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom
stálej prevádzkarne. Cize cca iba tych, co maju kamenny obchod
kesaj
21.07.10,07:48
Podľa § 1 ods. 2 zákona o ERP povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 tohto zákona.

Z uvedeného vyplýva, že povinnosť používania pokladnice sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky:

· na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu podľa cit. vyhlášky alebo prílohy č. 1 cit. zákona,

· prijímajú úhradu v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.
Pidgey
22.07.10,01:10
asi by sme mali najprv vediet cim sa dana osoba zaobera (co je predmet predaja) a sposob, akym ho predava .......to co je tu citovane je sice prava,ale dane zakony sa nevztahuju na kazdu SZCO, ci firmu, ktora aj prijima hotovost.
Na zaver, sice to uz dlhsie nesledujem, ale nezaregistroval som na SK SW , ktory by zaroven nahradzal potreby FM, ci reg pokladne, cize by mal tuto funkciu v sebe (netvrdim ze nie je)...inak nevidim dovod na prechod na iny program. a este jeden zaver -pohoda nie je iba uctovny program :)