Micifuzik
28.06.10,12:02
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom problému môjho 6 ročného syna.

Už asi druhý rok si náš syn trháva stále nechtíky na rukách i na nohách. On si ich neohrýza, ale zadrapkáva si do nich dovtedy kým si na nich asi neurobí trhlinku a otrhá si ich. nechty mu vyzerajú ako keby si ich obhrýzol - ale on si prsty do úst ani nedá. a robí to aj na nohách,napr. večer keď je už v pyžame, má holé nohy a leží už v posteli. alebo napr. keď pozerá TV.
nemyslím si, že by to mohlo byť psychického pôvodu. je veľmi vyrovnaný, šikovný, spoločenský, my ho netrestáme ani nič podobné.
ďakujem
ja.nus.ka34
28.06.10,10:32
No ja si myslím,že to je len zlozvyk...skús mu vždy ked si nechty otrháva niečím iným zamestnat ruky,alebo upútat jeho pozornost niečím iným...vela štastia:-))
Chobot
28.06.10,11:28
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom problému môjho 6 ročného syna.

Už asi druhý rok si náš syn trháva stále nechtíky na rukách i na nohách. On si ich neohrýza, ale zadrapkáva si do nich dovtedy kým si na nich asi neurobí trhlinku a otrhá si ich. nechty mu vyzerajú ako keby si ich obhrýzol - ale on si prsty do úst ani nedá. a robí to aj na nohách,napr. večer keď je už v pyžame, má holé nohy a leží už v posteli. alebo napr. keď pozerá TV.
nemyslím si, že by to mohlo byť psychického pôvodu. je veľmi vyrovnaný, šikovný, spoločenský, my ho netrestáme ani nič podobné.
ďakujem

Neskúšali ste mu ich ostrihať úplne nakrátko, aby nemal čo utrhávať? Prípadne pilníkom na nechty zahladiť, aby žiadny necht netrčal.
ludmilla
28.06.10,12:34
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom problému môjho 6 ročného syna.

Už asi druhý rok si náš syn trháva stále nechtíky na rukách i na nohách. On si ich neohrýza, ale zadrapkáva si do nich dovtedy kým si na nich asi neurobí trhlinku a otrhá si ich. nechty mu vyzerajú ako keby si ich obhrýzol - ale on si prsty do úst ani nedá. a robí to aj na nohách,napr. večer keď je už v pyžame, má holé nohy a leží už v posteli. alebo napr. keď pozerá TV.
nemyslím si, že by to mohlo byť psychického pôvodu. je veľmi vyrovnaný, šikovný, spoločenský, my ho netrestáme ani nič podobné.
ďakujem

Mám 3 deti, najstarší syn problémy s nechtami nemal, dcéra inak veľmi šikovné dievča si obhrýzala nechty (netrhala) kompletne pokiaľ to išlo, zdanlivo veľmi vyrovnané dievča, bezproblémové. Začalo to vo veku asi 5 rokov trvalo to do jej približne 12 -tich rokov. Najmladší syn si nechty neobhrýza. Dcéra z našich detí vždy vyzerala byť najväčšou osobnosťou, nielen doma ale aj v škole, všade vynikala. Bola vždy veľmi "vyrovnaná" v našich očiach a v očiach učiteľov. V skutočnosti v jej detskom srdiečku bol veľký zmätok, bola na ňu kladená zodpovednosť, bola príkladom pre všetkých a ona prežívala z toho traumu, napätie a strach zo zlyhania.
I tvoj syn môže navonok pôsobiť veľmi vyrovnaný a šikovný, ale hlboko vo svojom srdiečku možno prežíva stres, strach alebo napätie, je to v jeho podvedomí i keď navonok je pokojný. Možno patrí k deťom, ktoré skrývajú svoje trápenie v sebe a nechcú ho ukázať, aby nikoho nesklamali a tak ho ďalej dusia v sebe.
Bohužiaľ i keď sa to číta zle, ale ak deti majú takýto vonkajší prejav, znamená to, že prežívajú ťažkosti v svojom okolí. Ak sa to stane občas netreba si to špeciálne všímať, ak je to však pravidelnosť treba to riešiť. Tento zlozvyk je na jednej strane bolestivý a agresívny, ale na strane druhej prináša upokojenie.
Zo svojej skúsenosti viem, že synovi sa nesmieš v žiadnom prípade vyhrážať a vydávať príkazy a zákazy pod hrozbami, pretože bude pod veľkým tlakom a trhanie nechtíkov sa zintenzívni a bude to o to bolestivejšie pre celú rodinu!!!!!!!! Tadiaľ cesta nevedie. Ani boj s týmto zlozvykom proti vôli dieťaťa je takmer nemožný.
V prvom rade treba zistiť, čo ho trápi, čo prežíva a potom hľadať riešenie, niekedy sú to úplne banálne veci - narodenie súrodenca, zlosť a žiarlivosť na kamaráta, učiteľa, rozvod rodičov, prehnané nároky na dieťa ...
Chcem ťa len upozorniť, bude to veľmi ťažké, pretože deti často nevedia slovami vysvetliť, čo ich trápi, ale ver mi tá pozornosť a záujem rodiča veľmi pomáha, pretože problémy ako zlosť či žiarlivosť na niekoho sa dá len veľmi ťažko odstrániť, ale ten pocit, že rodičia stoja pri mne veľmi pomôže, dodá silu bojovať s frustráciou, pomôže odstrániť strach pred zlyhaním, spracúvať sklamania a v konečnom dôsledku posilní sebavedomie.
S dcérou sme uzavreli zmluvu na princípe odmeny, keď vydržala dostala sľúbenú odmenu, veľa sme rozprávali o jej ťažkostiach, veľmi dlho mi trvalo, kým som pochopila, čo ju ťaží. Jednoducho či už v škole, alebo doma bola vždy pre ostatných príkladom a ona mala strach zo zlyhania, snažila sa žiť podľa predstáv rodičov a učiteľov. Dlhými rozhovormi, podporou a trpezlivosťou sa nám podarili nádherné nechty. Dnes je z nej dospelá slečna, ktorá v škole mala samé jednotky a zmaturovala na samé jednotky. Rozhodla sa, že na vysokú školu nepôjde, ale vydá sa za svoju lásku. I keď s jej vedomosťami neísť na vysokú školu je šialenstvo, tak ako vydaj v tak mladom veku (21 rokov), musela som pochopiť, že moja dcéra je šťastná v tom svojom svete a ja ho rešpektujem, pretože akonáhle by som ju presmerovala do mojich predstáv v tom momente ju zasa posuniem do stresu a na to ju až veľmi milujem.:):)
Micifuzik
01.07.10,11:02
veľmi pekne ďakujem, asi to bude fakt ťažké, lebo on nevie povedať čo je v ňom, lebo na vonok je fakt bezproblémový a vyrovnaný.
ostrihať nechtíky - to nefunguje, lebo mu nie je čo ostrihať.
na jeseň nám idem do 1. ročníka - som zvedavá ako to naňho zapôsobí
kamoska1
02.07.10,19:25
Môj mladši syn si okusaval nechtíky od škôlky.Slubila som mu raz že si môže vybrat autičko a kupime ho ak si ich neokuše.Chvilu to pomohlo,potom zasa začal a povedal že nechce auto,ked som sa na nho škaredo pozrela ked okusaval.Teraz ma 20 rokov a semtam ho vidim že nejaky okusava,ale len občas.Ale hned ho upozornim,niekedy to nepomôže a niekedy ano.Podla toho čo si chce na tom nechte urobit:-)