zelik
27.10.05,10:48
Existuje nejaké usmernenie, či návod, čo máme rozumieť pod elektronicky dodávanými službami?
Monika1
27.10.05,09:06
V zákone som nenašla bližšiu definíciu ale ja by som tam radila bežné služby /hlavne katalógové/, ktoré nie sú poskytované osobne alebo písomnou formou/poštou/ ale elektronicky. Napr. služby poradenské v oblasti ekonomickej alebo právnej, poskytovanie informácií rôzneho charakteru za ktoré musíš zaplatiť a pod.
andrej_rv
27.10.05,09:06
Existuje nejaké usmernenie, či návod, čo máme rozumieť pod elektronicky dodávanými službami? Presná definícia (pre účely DPH) je v § 15 ods. 12 zákona o DPH - elektronické služby sú tam taxatívne uvedené.
zelik
27.10.05,09:20
Ten paragraf síce poznám §15 ods.12. Ale mne ako účtovníčke to nič nehovorí. Konkrétne mi ide o "satelitný prenos internetu",udržiavanie webových stránok a pod.
andrej_rv
27.10.05,09:42
Ten paragraf síce poznám §15 ods.12. Ale mne ako účtovníčke to nič nehovorí. Konkrétne mi ide o "satelitný prenos internetu",udržiavanie webových stránok a pod. Definícia elektroniky dodávaných služieb (pre účely DPH) vychádza z nariadenia rady Komisie európskych spoločenstiev na realizáciu opatrenia smernice 77/388/EHS pre spoločný systém dane z pridanej hodnoty. Link je napr. http://66.249.93.104/search?q=cache:Cdoe31z7uMUJ:europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do%3Furi%3DCOM:2004:0641:FIN:SK:DOC++%2 2elektronicky+dod%C3%A1van%C3%A9+slu%C5%BEby%22&hl=sk (http://66.249.93.104/search?q=cache:Cdoe31z7uMUJ:europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do%3Furi%3DCOM:2004:0641:FIN:SK Odsek posudzujúci, čo sú a čo nie sú elektronické služby tu prekopírujem, možno Ti to v niečom pomôže:

Článok 12

1. Elektronicky dodávané služby, tak ako na ne odkazuje dvanásta zarážka článku 9 ods. 2 písm. e) smernice 77/388/EHS, budú zahŕňať služby, ktoré sú dodávané cez internet alebo inú elektronickú sieť a ktorých charakter robí ich dodávku v jej podstate automatizovanou a zahŕňajúcou minimálne ľudské zásahy, ktoré pri absencii informačnej technológie nemajú žiadnu využiteľnosť.
2. Najmä nasledujúce služby podliehajú odseku 1, ak sú dodávané cez internet alebo inú elektronickú sieť:
(a) dodávka digitalizovaných produktov vo všeobecnosti, vrátane softvéru a zmien alebo upgradov softvéru;
(b) služby poskytujúce alebo podporujúce firmu alebo osobnú prezenciu v elektronickej sieti, ako napríklad „internetová prezentácia (web site)“ alebo „internetová stránka (web page)“;
(c) služby automaticky vytvárané počítačom cez internet alebo inú elektronickú sieť, ako odpoveď na špecifický vstup údajov zo strany zákazníka;
(d) aukčné služby on-line, včítane on-line trhovísk alebo on-line nákupných portálov, ktoré sú závislé od automatizovaných databáz a vstupov údajov zo strany zákazníka a ktoré si vyžadujú minimálny alebo žiadny ľudský zásah;
(e) balíky internetových služieb informácií alebo interaktívnych činností, ktoré prekračujú samotný prístup na internet a v ktorých telekomunikačný komponent predstavuje vedľajšiu a podradenú časť.
3. Služby vymenované v prílohe I sa považujú za podliehajúce prílohe L smernice 77/388/EHS.


Článok 13

Najmä nasledujúce položky nepodliehajú dvanástej zarážke článku 9 ods. 2 písm. e) smernice 77/388/EHS:
(1) služby rozhlasového a televízneho vysielania, ako na ne odkazuje jedenásta zarážka článku 9 ods. 2 písm. e) smernice 77/388/EHS;
(2) telekomunikačné služby, v zmysle desiatej zarážky článku 9 ods. 2 písm. e) smernice 77/388/EHS;
(3) nasledovné dodávky:
a) dodávka tovaru, ktorého objednávka a spracovanie prebieha elektronicky;
b) dodávka CD-ROM, floppy diskov a podobných hmotných médií;
c) dodávka tlačených médií, ako napríklad kníh, letákov, novín alebo časopisov;
d) dodávka CD, audiokaziet;
e) dodávka videokaziet, DVD;
f) dodávka počítačových hier na CD-ROM;
g) dodávka služieb odborníkov, ako napríklad právnikov a finančných poradcov, ktorí dávajú svojim klientom rady e-mailom;
h) dodávka interaktívnych výučbových služieb, kde obsah kurzu doručuje učiteľ cez internet alebo cez inú elektronickú sieť, ako napríklad diaľkovým spojením;
i) dodávka služieb fyzickej opravy vybavenia počítača;
j) dodávka služieb off-line uskladnenia dát;
k) dodávka propagačných služieb, ako napríklad v novinách, na plagátoch a v televízii;
l) dodávka služieb telefónneho informačného centra;
m) dodávka výučbových služieb, ktoré obsahujú výlučne korešpondenčné kurzy, ako napríklad poštové kurzy;
n) dodávka konvenčných aukčných služieb závislých od priamej účasti človeka, bez ohľadu nato, ako sa realizujú ponuky;
o) dodávka telefónnych služieb s videokomponentom, ináč známych ako videofónne služby;
p) dodávka prístupu na internet a „World Wide Web”;
q) dodávka telefónnych služieb vykonávaných cez internet.
zelik
27.10.05,10:05
Dakujem andrej_rv.Ešte pre upresnenie, mna sa týka ten článok 13, a tie položky NEPODLIEHAJÚ dvanástej zarážke.... to mám chápať akože nepovažujú sa za elektronicky dodávané služby?mna sa týka článok 13 ods.3 písm.p. lebo nikde nevidím tú dvanástu zarážku článku 9 ods. 2 písm. e smernice 77/388/EHS.
andrej_rv
27.10.05,10:28
Dakujem andrej_rv.Ešte pre upresnenie, mna sa týka ten článok 13, a tie položky NEPODLIEHAJÚ dvanástej zarážke.... to mám chápať akože nepovažujú sa za elektronicky dodávané služby?mna sa týka článok 13 ods.3 písm.p. lebo nikde nevidím tú dvanástu zarážku článku 9 ods. 2 písm. e smernice 77/388/EHS. Tú smernicu narýchlo neviem nájsť, ale podľa mňa článok 13 vymenuváva tie dodávky a služby, ktoré sa v zmysle Šiestej smernice za elektronicky dodávané služby NEPOVAŽUJÚ.