lenchie
28.06.10,14:55
Ahojte,

pise sa tu vela o tom, ake su podmienky prechodu neplatcu na platcu DPH (obrat a pod.), ale k mojmu problemu som nic nenasla.. alebo zle hladam..Potrebovala by som radu/pomoc:
nas odberatel sa stal 16.6.2010 platcom DPH, zaciatkom juna uzatvoril s nami niekolko objednavok, ktore prevzal az 18.6.2010. Sme povinni uviest mu na fakture uz IC DPH? Cim sa riadime? Datumom objednavky alebo datutom prevzatia tovaru?

Dakujem za odpovede.
veronikasad
28.06.10,13:02
Ahojte,

pise sa tu vela o tom, ake su podmienky prechodu neplatcu na platcu DPH (obrat a pod.), ale k mojmu problemu som nic nenasla.. alebo zle hladam..Potrebovala by som radu/pomoc:
nas odberatel sa stal 16.6.2010 platcom DPH, zaciatkom juna uzatvoril s nami niekolko objednavok, ktore prevzal az 18.6.2010. Sme povinni uviest mu na fakture uz IC DPH? Cim sa riadime? Datumom objednavky alebo datutom prevzatia tovaru?

Dakujem za odpovede.
dátumom prevzatia tovaru
lenchie
29.06.10,08:19
Dakujem Veronika, este dodatocna informacia - v den vystavenia objednavky sme jej vystavili aj zalohovu fakturu, ktoru uhradila 9.6.2010, to zn., ze sme jej hned 10.6.2010 vystavili aj danovy doklad k prijatej zalohe - bez uvedenia IC DPH. To si podla mna ona nemoze dat do DPH, kedze to bolo este pred datumom, kedy sa stala platcom - 16.6.2010. Ako jej ja teraz vystavim k tomu vyuctovaciu fakturu? Tovar prevzala 18.6.2010... (to uz bola platcom)
lenchie
29.06.10,12:09
Nevie nikto prosim?
Jana Acsová
29.06.10,12:17
Ahojte,

pise sa tu vela o tom, ake su podmienky prechodu neplatcu na platcu DPH (obrat a pod.), ale k mojmu problemu som nic nenasla.. alebo zle hladam..Potrebovala by som radu/pomoc:
nas odberatel sa stal 16.6.2010 platcom DPH, zaciatkom juna uzatvoril s nami niekolko objednavok, ktore prevzal az 18.6.2010. Sme povinni uviest mu na fakture uz IC DPH? Cim sa riadime? Datumom objednavky alebo datutom prevzatia tovaru?

Dakujem za odpovede.
Riaďte sa situáciou platnou v deň vyhotovenia akejkoľvek dokumentácie:
- zmluvy,
- objednávky,
- faktúry.
V čase vyhotovenia ktoréhokoľvek dokladu uvádzajte platné identifikačné údaje. Ak v deň zadania objednávky odberateľ nebol platiteľom dane, neuvádzajte IČ DPH na objednávke. Ak je v čase vyhotovenia faktúry odberateľ platiteľom dane, uveďte IČ DPH. On musí vedieť, či má alebo nemá právo na odpočítanie dane a v akom režime. Či v rámci zdaňovacieho obdobia, alebo pri registrácii.
danushka
29.06.10,12:19
Dakujem Veronika, este dodatocna informacia - v den vystavenia objednavky sme jej vystavili aj zalohovu fakturu, ktoru uhradila 9.6.2010, to zn., ze sme jej hned 10.6.2010 vystavili aj danovy doklad k prijatej zalohe - bez uvedenia IC DPH. To si podla mna ona nemoze dat do DPH, kedze to bolo este pred datumom, kedy sa stala platcom - 16.6.2010. Ako jej ja teraz vystavim k tomu vyuctovaciu fakturu? Tovar prevzala 18.6.2010... (to uz bola platcom)

Lenchie, Ty nerieš čo si oni uplatnia, alebo neuplatnia :)
Ty len pekne vystav doklady tak, aby to sedelo s registráciou.
Tzn., že v čase keď neboli platcami DPH - pre nich doklad bez IČ DPH,
v čase po zaregistrovaní - doklad s IČ DPH.


§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.
Jana Acsová
29.06.10,12:23
Dakujem Veronika, este dodatocna informacia - v den vystavenia objednavky sme jej vystavili aj zalohovu fakturu, ktoru uhradila 9.6.2010, to zn., ze sme jej hned 10.6.2010 vystavili aj danovy doklad k prijatej zalohe - bez uvedenia IC DPH. To si podla mna ona nemoze dat do DPH, kedze to bolo este pred datumom, kedy sa stala platcom - 16.6.2010.Správne. Nemôže.


Ako jej ja teraz vystavim k tomu vyuctovaciu fakturu? Tovar prevzala 18.6.2010... (to uz bola platcom)Tak, aby mala platný doklad a mohla odpočítať daň. Vy si svoje zdaniteľné obchody uveďte správne v záznamoch. Prax je rôzna. Vzhľadom k tomu, že máte čerstvú informáciu o tom, že odberateľ sa stal platiteľom dane, mohli by ste mu vyhotoviť doklad tak, aby nemal problémy s uplatnením dane. Napríklad na skutočnú dodávku a informáciu k zálohe a úhrade uviesť v poznámke. Situácia sa dá riešiť ústretovo.
angelik82
29.06.10,13:25
Ahojte,

pise sa tu vela o tom, ake su podmienky prechodu neplatcu na platcu DPH (obrat a pod.), ale k mojmu problemu som nic nenasla.. alebo zle hladam..Potrebovala by som radu/pomoc:
nas odberatel sa stal 16.6.2010 platcom DPH, zaciatkom juna uzatvoril s nami niekolko objednavok, ktore prevzal az 18.6.2010. Sme povinni uviest mu na fakture uz IC DPH? Cim sa riadime? Datumom objednavky alebo datutom prevzatia tovaru?

Dakujem za odpovede.

Ja na tvojom mieste by som vyfakturovala dph, bez ohladu nato ci su alebo niesu platcami....
ak chces byt ustretova tak to vyfakturuj ked sa stanu platcami dph cize po datume 16.6.10 cize datumom prevzatia tovaru...