Monika1
27.10.05,11:53
Ak máte niekto skúsenosti s účtovaním stálej prvádzkarne v zahraničí, prosím Vás o radu. Jedná sa o Slovenskú firmu, ktorá za účelom výkonu stavebnej činnosti na Ukrajine zriadila na Ukrajine stálu prevádzkáreň. Vzhľadom k tomu, že prekročili u nich stanovený obrat pre registráciu DPH, stali sa platcom dane z PH. Celosvetovým daňovníkom je táto firma na území SR, takže všetky doklady sa musia účtovať na Slovensku, ale taktiež aj na Ukrajine. Neviem ako to prakticky niekto robí, či sa z inej krajiny posielajú po zaúčtovaní originálne doklady na územie SR alebo len fotokópie, alebo stačí ak si dohodneme prevodový mostík medzi ich účtom a naším a budem len celkové mesačné obraty prepočítavať kurzom cez USD alebo EUR na Sk. Predpokladám, že na konci roka sa podá daňové priznanie k DzPPO na Ukrajine a odvedie sa daň a na Slovensku to zdaním ja ešte raz našou daňou a ich daň si započítam. Ak máte niekto podobné starosti, opravte alebo doplňte, poprípadne poučte, každá rada je v tomto prípade drahá. Ďakujem.
zlatica76
27.10.05,10:21
Modlime sa --- za dalsiu stratenu dusu :)

Takze, teraz vazne. Nasa firma ma uz od r. 2000 na Ukrajine stalu prevadzkaren, a odvtedy si trepem hlavu o stenu, co sme to za zmluvu uzatvorili :)

Su dve moznosti:
- bud zoberies hlavnu knihu, spravis prevodovy mostik a tak zauctujes - problemy - na ukrajine maju len dva nakladove ucty 92 a 94, 92 ako danovo uznané náklady, 94 ako daňovo neuznané náklady. Výnosových účtov majú trochu viac, ale k tým sme sa nedokázali dostat, leboo... (vysvetlim neskor)
- od tohto roka robime tak, ze si pytame kopie vsetkych dokladov - je to trochu lepsie, ale je velmi tazke si odsuhlasit, co vlastne na Ukrajine zuctovali do nakladov a co nie.

K výnosom - faktúru si môžeš zaúčtovať do výnosov len v okamihu keď vystavíš tzv. "akt", alebo "nakladnuju" - akt vykonaných prác, kde rozpíšeš, čo si spravila a koľko to stojí, a tento "akt" musí sedieť na faktúru. Naša firma tiež tam robí veľkú stavbu, ale nedokážeme za toľké roky tento "akt" vystaviť, a neviem, ani či sa nám to podarí.
zlatica76
27.10.05,10:26
Druhá vec - DPH - tá je vcelku jednoduchá, ale dajte si pozor na to, keď budete posielať peniaze svojej zložke na prevádzku. Nech vám auditori poradia ako to najlepšie zúčtovať, lebo prerobíte...

Co sa týka kurzu - kurz ukrajinskej hrivny (UAH) vyhlasuje aj NBS, vždy v prvý piatok v mesiaci a platí celý nasledujúci mesiac. Aktuálny kurz UAH sa pohybuje okolo 6 Sk (1 UAH = 6,36 SK k 1.9. 2005). Tento kurzový lístok je uverejnený aj v hospodárskych novinách, aj na stránkach NBS.

Pokiaľ viem, na Ukrajine nesmiete mať účet v EUR. Všetko vám prepočítajú na hrivny a ešte zaplatíte aj pekné poplatky za prevody. :)

Daňové priznanie - ťažké, preťažké.... ešte som sa nedostala k tomu, aby som PRESNE pochopila, z čoho všetkého sa robí, ale najpodstatnejší rozdiel je v tom, že do dańového priznania dávaš aj zostatok v pokladni a na BU (čím vyšší, tým vyššie dane), takisto aj zo zásob. Na ukrajine majú duálny systém účtovníctva, t.j. jedno vykazujú pre nás ako materskú spoločnosť, a iné majú pre daňové účely. Ako to robia, neviem, ale vraj ešte veľmi často účtujú ručne (vraj kvôli častým zmenám v zákonoch :) ). Priznám sa, že hoci sa účtovníctvu Ukrajiny venujem v podniku najviac, ešte ma tam neposlali na služobku :(.
zlatica76
27.10.05,10:30
Vraj existuje možnosť viesť na Ukrajine aj účtovníctvo podľa medzinárodných štandardov - keby som bola taká múdra ako som teraz, tak by som si vyzistila ešte aj túto možnosť. Predsa len IFRS je trochu bližšie k našim štandardom ako k ukrajinským. Veľmi záleží od toho, ako nabehnete od začiatku, lebo keď som po tych 4 rokoch prechádzala z mesačných obratoch na účtovanie po dokladoch, tak vznikali veľké rozdiely a chvíľu boli zo mňa na Ukrajine smutní, ale už sme si zvykli.
Monika1
27.10.05,10:49
Sám najvyšší mi ťa poslal. Zatiaľ sme len v začiatkoch a oznámila som firme, že ak od 01.01.2006 nezaložia na Ukrajine s.r.o. neviem ako sa povie podobná forma podnikania na Ukrajine tak s nimi končím. Už na tom pracujú, takže dúfam, že sa problémy budú týkať len tohto účtovného obdobia. Ja som sa zatiaľ s nimi dohodla, že mi budú zasielať kópie dokladov a budem to účtovať podľa našich zákonov. Neviem čo s DPH, vôbec ju nemám z tých bločkov účtovať a do nákladov dávať celú sumu prepočítanú kurzom? S tým kurzom si mi veľmi pomohla, lebo som z toho mala hlavu v smútku. Aké je zdaňovacie obdobie na Ukrajine? Ich účtovníctvo ma asi nemusí zaujímať, pre mňa je rozhodujúca výsledná daň, ktorú si započítam, či nie?
zlatica76
27.10.05,11:19
Pockaj, pockaj - je rozdiel medzi s.r.o. (na ukrajine O.o.o.) alebo prevadzkarnou!!! Pokial zalozite dcersku spolocnost, tak vas zaujimaju len koncorocne vysledky kvoli konsolidacii.

Ak zalozite zlozku (predstavitelstvo - teda to máme my) - tak potom ta ukrutne zaujima čo sa deje na Ukrajine. :)

Daňové obdobie - pre DPH mesačné (ako u nás), pre daň z príjmov kvartálne!!!

Co sa týka dane z celosvetových príjmov - pri Ukrajine je tuším zápočet dane, ale na Ukrajine je všeobecná daň 20 % (aj DPH aj daň z príjmov ak sa nemýlim), tzn. že na SR si nedokážeš uplatniť celú daň zaplatenú v zahraničí.

Dohodni sa s nimi, aby ti posielali aj hlavnú knihu, a kontroluj si účty:
Dodávatelia,
Odberatelia
Peniaze (vo všetkých formách)
DPH
Iné záväzky

Dopredu ta upozornujem, že to čo oni považujú za faktúru, ešte vôbec nemusia zaúčtovať!!! Tam je pre nich dôležitejší ten "akt vykonaných prác"!
Ich účtovníctvo ťa podľa mňa musí zaujímať do tej miery, aby si vedela dokázať, že všetko, čo je zaúčtované u nich máš zaúčtované (alebo aspoň zaevidované) aj na Slovensku. Takto to riešim na každej zložke, t.j. výpisom z denníka mi musia poslať čo všetko účtovali, a ja si dám k tomu svoje poznámky.

DPH - v podstate si uznávajú všetko, len v rôznych obdobiach. Z vystavených faktúr okamžite, z došlých faktúr po určitom čase... :) myslím, že až po tom, ako im dôjde "akt"
Monika1
27.10.05,11:32
Momentálne máme na UA predstaviteľstvo ale od 1.1.06 bude samostatná s.r.o., žiadna dcérska spoločnosť. Nevieš mi ale povedať ako mám na Slovensku účtovať tú DPH z UA dokladov? Mám si vytvoriť samostatnú analytiku alebo ju účtujem do nákladov priamo s nákladom, ktorý je na blóčku? Môžem ťa poprosiť o tvoj e-mail, ak by som mohla, trošku by som ťa ešte pootravovala svojii otázkami, ale nezaťažovala by som ostatných poraďákov.
zlatica76
28.10.05,06:05
pozri SS - mozeme pokracovat cez maily
bendži
28.10.05,06:16
trochu je škoda že pokračujete cez maily, boli by sme sa priučili aj ostatní a možno niekedy v budúcnosti aj využili.. Ale obom prajem nech sa vám darí, vyzerá to byť hodne zložité z toho, čo ste tu už napísali
zlatica76
28.10.05,06:31
Tak pre zaujímavosť Vám napíšem účtovú osnovu (teda aspoň čo používa naša zložka) :)

účty sú spravidla 2 miestne, analytika sa pridáva ďalším číslom (u nás sú zatiaľ max. 4)
0 - podsúvahové účty
10 - základné prostriedky (niečo ako náš dlhodobý majetok, ocenenie viac ako 500 UAH)
11 - iné neobežné aktíva (niečo ako náš drobný dlhodobý majetok)
12 - Nemateriálne aktíva (nehmotný majetok)
13 - Oprávky
15 Kapitálové investície (obstarenie investícií)
17 - Odložená daňové aktíva (ale asi sa to nerovná našej odloženej dani)
20 - Výrobné zásoby (materiál)
22 - Málohodn. a rýchloopotrebovateľné predmety
23 - Výroba (naša 121)
28 - Tovary (naša 132)
30 - Pokladňa
31 - Účty v bankách
33 - Ostatné peňažné prostriedky (peniaze na ceste)
37 - Pohľadávky
371 - Zálohy
372 - Pohľ. voči zamestnancom
39 - Náklady bud. období
44 - Nerozdelené zisky/straty
631 - Dodávatelia
64 - Zúčtovanie daní a poplatkov
6415, 644,6433 - všetko účty pre DPH
65 - Zúčtovanie poistení
68 - Zúčtovanie iných operácií (hlavne iné záväzky)
70 - Výnosy z predaja tovarov
71 - Ostatné prevádzkové výnosy
73 - Ostatné finančné výnosy
74 - Ostatné výnosy
75 - Mimoriadne výnosy
79 - Závierkové účty (ako naša 710!!)
90 - Vlastné náklady realizácie
91 - Všeobecné výrobné náklady
92 - Administratívne náklady
94 - Ostatné výdaje prevádzkovej činnosti
97 - Iné náklady
99 - Mimoriadne náklady