lienka26
28.06.10,18:36
Ahojte Poraďáci,
mám pár otázok ohľadom vykazovania dochádzky vodičov kamiónov. Máte s tým niekto skúsenosť? Vôbec neviem, čo mám brať ako dochádzku, či cesťáky, ktoré si vypisujú alebo výpis z gps z kamiónov? Naši vodiči si doteraz nepísali žiadne "stazky" ani nič podobné. Napísali si na kus papiera iba počet hodín nadčasov a nič viac. Mzdárka predo mnou to akceptovala, ale mne sa to veľmi nevidí. Ak by som brala ako dochádzku výpisy s gps vozidiel, tak by mali viac hodín nadčasov ako je zákonom povolené... :(

Ďakujem za odpovede.
lienka26
29.06.10,06:31
Nevedel by mi niekto poradiť?
stormcatcher
29.06.10,06:59
Nevedel by mi niekto poradiť?
pohlad na vec ako byvali profesional. ked som este bol na slovensku, tiez som aj jazdil. myslim si ze vypis z gps je len jazda. i ked ja som to este vtedy nemal. nazvem to ako pracovny cas - ktory vtedy trval od zapisu prixodu pred po zapis odxodu po prac. dobe. pred jazdou aj po jazde je vodic povinny skontrolovat stav vozidla, a to tiez nieco trva. uz davno neviem ako to teraz funguje, ale len z pocutia, ze dnes pani podnikatelie uz okrem cistej jazdy nexcu platit nic.
Black
29.06.10,07:10
Ahoj

v §99, zákonníka práce sa hovorí, že: "Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.".

Túto povinnosť kontrolujú miestne príslušné inšpektoráty práce, ktoré si vedia skontrolovať aj vaše tachografové krúžky, príp.iný typ zaznamenávania. Takže záznamy o pracovnom čase a vaše GPS (možno aj tachografy) sa musia aspoň približne zhodovať. Nedá sa to však na 100% v tom zmysle, že aj napriek tomu, že kamión na GPS stojí, tak zamestnanec môže vykonávať činnosť v rámci svojej práce (drobná oprava, kontrola nákladu a pod.) - tzn., že v tomto prípade sa GPS a záznam o pracovnom čase zhodovať nebude.
Chobot
29.06.10,07:20
Ahojte Poraďáci,
mám pár otázok ohľadom vykazovania dochádzky vodičov kamiónov. Máte s tým niekto skúsenosť? Vôbec neviem, čo mám brať ako dochádzku, či cesťáky, ktoré si vypisujú alebo výpis z gps z kamiónov? Naši vodiči si doteraz nepísali žiadne "stazky" ani nič podobné. Napísali si na kus papiera iba počet hodín nadčasov a nič viac. Mzdárka predo mnou to akceptovala, ale mne sa to veľmi nevidí. Ak by som brala ako dochádzku výpisy s gps vozidiel, tak by mali viac hodín nadčasov ako je zákonom povolené... :(

Ďakujem za odpovede.

Dochádzku si bude viesť každý šofér sám a nadriadený by mu to mal schváliť. Ani vyúčtovanie prac. cesty nie je smerodajný doklad o dochádzke, pretože vyúčtovanie je podklad pre cestovné náhrady a nedokazuje, koľko hodín ktorý šofér odpracoval. Na vyúčtovaní môže mať uvedených viac hodín, než v skutočnosti pracoval.

Neviem, ako vyzerá ten výpis z GPS, ale to tiež nebude pravdivý záznam o pracovnom čase - ako už predo mnou niekto spomenul. Vodič mohol pracovať aj vtedy, keď práve nejazdil - možno nakladal tovar, vybavoval formality a pod.

Takže treba viesť osobne evidenciu, ktorú odsúhlasí nadriadený.
lienka26
29.06.10,08:59
Ďakujem za všetky odpovede. Samozrejme, že bojujem s veternymi mlynmi, lebo nikto si dochadzku ani stazky písať nechce, keďže to tak predtym nerobili...
Inšpektorát práce má právo kontrolovať tachografy? Čo v prípade, keby na tachografoch videli, že majú viac nadčasov ako v skutočnosti?
Black
29.06.10,20:03
V zmysle §37, ods.2. písm. d, zákona 462/2007 Z.z. (pracovný čas v doprave vrátane povinnosti používania záznamových zariadení) pri porušení maximálnych pracovných časov je možné uložiť pokutu vo výške 20.000,- až 100.000,- Sk (ešte je uvedená v zákone SK).

Kontrolnými úradmi na Slovensku je IP a polícia. Kontrola nemusí byť konkrétne vo vašom podniku, môže sa jednať aj o náhodné zastavenie kamióna pri rutinnej kontrole na cestách. Taktiež je možné, že vašich zamestnancov pri doprave v členských štátoch EU možu pokutovať aj policajti daného štátu v ktorom sa nachadzaju. (zákon totiž vychádza z predpisov EU, ktoré sú záväzné pre všetky členské štáty). Pokuty sa uďeľujú aj za zastavené záznamové zariadenie.

Stačí viac preštudovať vyššie spomenutý zákon.
lienka26
30.06.10,16:27
Ďakujem Black, už v tom mám jasno.
Takže inšpektorát pri kontrole dochádzky v podniku zaujíma hlavne to, čo je na tachografe. Lenže to potom nebude sedieť s tým, čo mi napíšu ako dochádzku kamionisti. A majitelia určite nechcú platiť všetky nadčasy, tak ako ich majú zaznamenané na tachografe, ale iba nadčasy za vývozy. Ale ja jednoducho logicky nemôžem brať ako podklad ku mzdám na papieri načmárané hodiny nadčasov. Ale ako to spraviť tak, aby to bolo v poriadku? Zaujímalo by ma, ako je to v klasických dopravných podnikoch, ako si tam vodiči kamiónov vykazujú odpracované hodiny... :confused:
JankaCaa
19.02.11,21:04
V zmysle §37, ods.2. písm. d, zákona 462/2007 Z.z. (pracovný čas v doprave vrátane povinnosti používania záznamových zariadení) pri porušení maximálnych pracovných časov je možné uložiť pokutu vo výške 20.000,- až 100.000,- Sk (ešte je uvedená v zákone SK).

Kontrolnými úradmi na Slovensku je IP a polícia. Kontrola nemusí byť konkrétne vo vašom podniku, môže sa jednať aj o náhodné zastavenie kamióna pri rutinnej kontrole na cestách. Taktiež je možné, že vašich zamestnancov pri doprave v členských štátoch EU možu pokutovať aj policajti daného štátu v ktorom sa nachadzaju. (zákon totiž vychádza z predpisov EU, ktoré sú záväzné pre všetky členské štáty). Pokuty sa uďeľujú aj za zastavené záznamové zariadenie.

Stačí viac preštudovať vyššie spomenutý zákon.
Pokiaľ sa nemýlim, tak zákon č. 462/2007 o organizácii pracovného času sa netýka medzinárodnej prepravy. Tej sa týka AETR a tiež Nariadenie č. 561/2006, ktoré sú už v súčasnosti totožné.
JankaCaa
19.02.11,21:08
Ďakujem Black, už v tom mám jasno.
Takže inšpektorát pri kontrole dochádzky v podniku zaujíma hlavne to, čo je na tachografe. Lenže to potom nebude sedieť s tým, čo mi napíšu ako dochádzku kamionisti. A majitelia určite nechcú platiť všetky nadčasy, tak ako ich majú zaznamenané na tachografe, ale iba nadčasy za vývozy. Ale ja jednoducho logicky nemôžem brať ako podklad ku mzdám na papieri načmárané hodiny nadčasov. Ale ako to spraviť tak, aby to bolo v poriadku? Zaujímalo by ma, ako je to v klasických dopravných podnikoch, ako si tam vodiči kamiónov vykazujú odpracované hodiny... :confused:
Vodič si musí každú svoju činnosť zaznamenávať na tachografe. Pokiaľ používate ešte tachografové krúžky, tak tam si to môže zaznamenávať jedine na nejaké Vaše tlačivá, ak máte už digitálne tachografy, v nich si to vodič vie nastaviť sám a na základe toho by mal byť odmeňovaný. V praxi to aj tak väčšinou funguje tak, že sa na tachografoch zaznamenáva len to, čo je naozaj nutné a ostatné sa platí pomimo na ruku. Odporúčam, aby ste si preštudovali spomínané nariadenie 561/2006 je tam presne rozpísané, čo sa počíta do pracovného času, aká je jeho maximálna dĺžka za deň a tiež aká je denná, či týždenná doba jazdy a odpočinku. V prípade, že to Vaši vodiči nedodržiavajú, skôr či neskôr za to dostanete pokutu, pretože vodič je povinný mať zo sebou údaje za predchádzajúcich 28 dní.