brcko1
28.06.10,22:33
Ahojte nema niekto skusenost s fakturaciou neziskovke?
Podla §38 ods.5 mozem vystavit fakturu neziskovej organizacii s DPH?
Jana Acsová
29.06.10,05:56
§ 38/5 hovorí o prenájme voči zdaniteľnej osobe. Ak neziskovka, ktorej sa má fakturovať nie je zdaniteľnou osobou, prenájom je podľa môjho názoru od dane oslobodený. Fakturácia s daňou je možná voči zdaniteľnej osobe.
brcko1
29.06.10,09:57
ano viem §3 hovori o zdanitelnej osobe. v komentari zakona o DPH dokonca nevylucuju zeby neziskovka zdanitelnou osobou nemohla byt otazne je ci vykonava ekonomicku cinnost. ekonomicka cinnost=podnikanie, vsak? ucel za akym bola neziskovka zriadena nie je ekonomickou cinnostou? s tymito pojmami skor bojujem
Jana Acsová
29.06.10,10:02
Ale to nerieši prenajímateľ. Identifikácia odberateľa je na neziskovke. Ona snáď vie, či podniká, alebo nie. Na prenajímateľovi je správna fakturácia a tá nemôže byť založená na dohadoch.
fox77
01.08.10,18:24
Ahojte. Nezisková organizácia môže podnikať a môže byť aj platca DPH. Podľa novelizácie zákona o DPH je možné, že sa obchodný partneri môžu dohodnúť či nájom + služby budú s DPH, alebo bez DPH, a už nezáleží na tom či odberateľ je platca DPH alebo nie. V minulosti to bolo tak, že ak odberateľ nebol platca DPH tak nájom bol oslobodený od DPH. Viete mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť. ďakujem.
betka
02.08.10,10:59
3/2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

38/(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

71/(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,[/B]
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

[B](3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

Záver: Ak sa rozhodnem, že idem prenajať nehnuteľnosť neziskovke, kladiem si otázku ako platiteľ DPH:

- bude prenájom oslobodený?
1. Ano, ak neziskovka nie je zdaniteľnou osobou.

2. "Pátram" po tom, či je neziskovka zdaniteľnou osobou? Svojim spôsobom sa to ukáže samo=zmluva (ale ..... má význam pri osobách, kt. poskytujú služby len v režime DPH, a potom pristupujú k uplatnenie koeficientu. Ak sa môže prenajímateľ rozhodnúť prenajímať nehnuteľnosť zdaniteľnej alebo nezdaniteľnej osobe, prenajme ju tej osobe, pokiaľ má možnosť výberu, čo je pre neho výhodnejšie=ZO)

3. Neziskovka mi dá svoju "identifikáciu" , kt. bude súčasťou NZ, ak mi dá IČ DPH, kt. je povinnou náležitosťou NZ, pokiaľ sa jedná o registrovanú osobu v zmysle zákona, nie je problém. Prenájom bude pre mňa predstavovať dodanie služby, kt. nie je oslobodené v zmysle par. 38, ak sa tak rozhodnem. (uvedené neplatilo v minulosti)

4. Samotná neziskovka, kt. nájom bude v "režime DPH" si sama vysporiada spôsobom v zmysle zákona o DPH, ako bude tento prenájom využívať ako ekonomickú činnosť a ako činnosť na zákl. kt. vznikla.
fox77
03.08.10,15:23
Ahojte. Môj pôvodný príspevok som zmazal. Pochopil som v čom je pointa. Ešte raz vám ďakujem.
fox77
13.09.10,15:27
Ahojte. Mám takýto dotaz. Platca DPH prenajal nehnuteľnosť neziskovej organizácií (nie je zdaniteľnou osobou, nie je platca DPH). Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na základe ktorej raz mesačne prenajímateľ urobí faktúru na jednu sumu, kde v popise je táto suma rozčlenená na nájom, elektrinu, plyn, vodu a vývoz smetia. Prenajímateľ z elektriny, plynu, vody a vývozu smetia neuplatňuje odpočet DPH, v prípade nedoplatku jednotlivých energií, tento nedoplatok prefakturuje. Je to správne, alebo je potrebné zvoliť iný postup. Ďakujem.