siria1
28.06.10,22:25
ahojte,
chcem poziadat o radu, dost dlho som hladala tuto temu, ale nenasla.
V roku 2002 som si po skonceni VS dobrovolne platila poistenie v nezamestnanosti. Odisla som do zahranicia a platila cca rok, niekedy do polky 2003 (chcela som po navrate dostavat podporu). Potom som sa rozhodla zostat tam dlhsie a prestala platit (bez odhlasky).
Po navrate v januari 2005 som sa okamzite zamestnala (februar 2005) a pracujem nepretrzite doteraz.
Niekedy v marci mi prislo rozhodnutie zo SP doplatit nezaplatene poistne do konca roku 2003 (zarazilo ma, ze ako DOBROVOLNY platitel som mala povinnost platit...). Tak som to doplatila. Dnes mi vsak doslo dalsie rozhodnutie, doplatit poistne za roky 2004-januar 2008!!! Velmi zvlastne ale je, ze v jednotlivych rokoch nie je predpis na kazdy mesiac. Jeden rok je to 12 poistnych, iny napr. len 8...
Bola som si ista, ze v okamihu, ako za mna zacal platit zamestnavatel (teda februar 2005), uz to bolo v poriadku. Ale vraj nie a budem musiet zaplatit vsetko. Pripada mi absolutne absurdne, aby odo mna vymahali poistne za takmer 8 rokov, ked 5,5 z toho poistne platim, z maximalneho vymeriavcieho zakladu. A pripada mi tiez absurdne, ze mi nikdy doteraz nedosla ziadna vyzva alebo upomienka, aby som platila.
Viete mi, prosim, poradit, co sa s tym da robit? Som ochotna zaplatit za obdobie, ktore som nepracovala, ale za dobu, kedy som odvadzala poistne, mi to naozaj pride ako pekna spinavost.
dakujeeem moooc
Xanti
28.06.10,20:30
Bohužial ,
prihlásením sa na dobrovolné poistné v nezamestnanosti sa toto stáva povinným.
A kedže neevidujú tvoju odhlášku, tak je logické, že vymáhajú toto poistné spätne.

Odporúčala by som zájsť na SP, a dokladovať posledné roky, kedy si platila maximálne odvody ( tým pádom tam aj po uhradení poistného vznikne preplatok, kt. sa dá vyžiadať späť ), a doplatila by som ostatné roky a neuhradené poistné. A vypísala odhlášku z dobrovolného poistenia.

Neznalosť neospravedlňuje, a ani nezbavuje zodpovednosti. Konaj.
KEJKA
28.06.10,20:31
aj mne to tak príde-ako špinavosť, žiaľ, podľa mňa si nepomôžeš. Bolo treba poslať odhlášku - keby si mohla tým argumentovať a poukázať na tvrdosť zákona, vyskúšala by som všetky možnosti. Blbé je, že SP sa "zobudí" po toľkých rokoch, a je v práve.
nechápem však ani teba, ak si sa vrátila a zamestnala, že si si tieto veci nepreverila.
Tie rozne sumy alebo aj nulové vyplývajú z toho, že sa platí v súčte ako maximum z 1 vymeriavacieho základu. VZ sa menil -postupne zvyšoval, a ty si zrejme nie vždy mala maximálny VZ zo zamestnania.
siria1
28.06.10,20:37
dakujem za odpovede.
ano, viem, ze neznalost neospravedlnuje a ja som to zial nepreverovala (spolahla som sa na logiku slova "dobrovolne"), moja chyba. len mi fakt pride zvratene, ze 8 rokov sa neozvali a teraz to idu vymahat... ziadne dalsie (nestatne) institucie tak nefunguju;-( este mi pride logicke platit za obdobie, kedy som nepracovala, ale platit tie odvody dvojmo - ved to je uplne chore:-(
Momentalne mi to prislo do januara 2008. Ak to chapem spravne, este ma caka dalsia vyzva - od feb2008 az doteraz? resp. kym nepodam odhlasku (co ma inak vobec nenapadlo v tom marci:-( )
Xanti
28.06.10,20:41
No tú odhlášku podaj čím najskôr,
aby Ti to nenarastalo.

A čo sa týka dobrovolného platenia a súbehu so zamestnaním, ved to mnohí využívajú ked si platia nemocenské poistenie dobrovolne aby mali vyššie PN.
Takže tam logika nefunguje, je to taký mechanizmus.

A čo sa týka výziev, no SP chýbajú peniažky tak naháňa kde sa dá. A ak nevymôže predá pohľadávku dalej 3 osobe, a tá to bude od teba vymáhať, ale potom nečakaj nič od SP najbližších 10 rokov, žiadnu platenú PN alebo materskú.

Konaj, neváhaj. Chod osobne na pobočku, a porieš to. A ked tam budeš tak daj odhlášku. A dohodni trebárs splátkový kalendár. No nenechávaj to ležať ladom, lebo doplatíš.
marjankaj
28.06.10,20:42
dakujem za odpovede.
ano, viem, ze neznalost neospravedlnuje a ja som to zial nepreverovala (spolahla som sa na logiku slova "dobrovolne"), moja chyba. len mi fakt pride zvratene, ze 8 rokov sa neozvali a teraz to idu vymahat... ziadne dalsie (nestatne) institucie tak nefunguju;-( este mi pride logicke platit za obdobie, kedy som nepracovala, ale platit tie odvody dvojmo - ved to je uplne chore:-(
Momentalne mi to prislo do januara 2008. Ak to chapem spravne, este ma caka dalsia vyzva - od feb2008 az doteraz? resp. kym nepodam odhlasku (co ma inak vobec nenapadlo v tom marci:-( )

Aspoň vieš, že sa už dobrovoľne poisťovať nebudeš.:eek:
Aj havarijné poistenie na auto je dobrovoľné. A platíš ho dovtedy, pokiaľ sa neodhlásiš. Ale tí ti to aspoň občas pripomenú. Sociálna poisťovňa ťa odkáže na zákon.:rolleyes: A neznalosť zákona neospravedlňuje.
Je to blbé po ôsmich rokoch, ale tak to tam chodí. A je jedno kto je minister. Zatiaľ.

A buď rada, že je to iba poistenie v nezamestnanosti.
Jano
siria1
28.06.10,20:48
samozrejme, pojdem tam a poriesim to (co zial asi znamena - doplatim vsetko:-( ). len by ma fakt zaujimalo, keby som celu tu dobu nerobila a teraz poziadala o podporu (a hned vsetko doplatila), ci by mi od dalsieho mesiaca dali podporu v nezamestatnosti...:-( o tom pochybujem...
havarijne poistenie - presne to som robila - chcela som zrusit havarijku, ale uz bolo neskoro (4 tyzdne pred datumom vyrocia), tak som ju jednoducho nezaplatila a po dv och mesiacoch mi ju zrusili a doplatila som alikvot.
SP ma intervaly na pozornenie evidentne trochu dlhsie...:-(
Katy a R
28.06.10,20:52
samozrejme, pojdem tam a poriesim to (co zial asi znamena - doplatim vsetko:-( ). len by ma fakt zaujimalo, keby som celu tu dobu nerobila a teraz poziadala o podporu (a hned vsetko doplatila), ci by mi od dalsieho mesiaca dali podporu v nezamestatnosti...:-( o tom pochybujem...
..:-(

... no bohužiaľ by ti nevyšla, pretože ak nie je poistné na poist v nezamestnanosti zaplatené v termíne ... tak sa to nepočíta (neberie sa za tú dobu VZ) ... ale poistné zaplatiť treba :mee: viď zák o SP.

... skontroluj hlavne, v ktorých mesiacoch si mala max VZ v zamestnaní .... možno sa nájde viac takých mesiacov, ako uviedla SP a dlh sa zmenší
marjankaj
28.06.10,21:03
samozrejme, pojdem tam a poriesim to (co zial asi znamena - doplatim vsetko:-( ). len by ma fakt zaujimalo, keby som celu tu dobu nerobila a teraz poziadala o podporu (a hned vsetko doplatila), ci by mi od dalsieho mesiaca dali podporu v nezamestatnosti...:-( o tom pochybujem...
havarijne poistenie - presne to som robila - chcela som zrusit havarijku, ale uz bolo neskoro (4 tyzdne pred datumom vyrocia), tak som ju jednoducho nezaplatila a po dv och mesiacoch mi ju zrusili a doplatila som alikvot.
SP ma intervaly na pozornenie evidentne trochu dlhsie...:-(

SP ťa upozorní až vtedy, keď s tým už nemôžeš nič urobiť. A dáva si pozor, aby neprešvihla nejaké lehoty, po ktorých to už nemôže vymáhať. Je tu viac takých prípadov.
A ak platíš neskoro, tak si sa zbytočne "dobrovoľne" prihlásila. Môžeš to považovať za nútenú charitu.
veronikasad
28.06.10,21:05
siria - ešte jednu zaujímavosť zo zákona o sociálnom poistení. Nedoplatok musíš uhradiť, ale nárok na dávku v nezamestnanosti by si z tohto dobr. poistenia nemala

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok

...
(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.
siria1
28.06.10,21:13
a narok na davku v nezamestnanosti z riadne plateneho poistneho, ktore som ja a zamestnavatel platili riadne a vcas poslednych viac ako 5 rokov?
veronikasad
28.06.10,21:15
a narok na davku v nezamestnanosti z riadne plateneho poistneho, ktore som ja a zamestnavatel platili riadne a vcas poslednych viac ako 5 rokov?
Z poistenia v nezam. od zamestnávatela ano (aj keby ho zamestnávatel neplatil včas)
siria1
28.06.10,21:30
dakujem vsetkym moc za rady a nazory