evapau
29.06.10,12:40
S našou pracovníčkou sme ukončili pracovný pomer k 27.6.2010 dohodou. Dňa 28.6.2010 dotyčná pracovníčka podala žiadosť o predčasný starobný dôchodok. Môže nastať situácia, že jej predčasný dôchodok nepriznajú z dôvodu že nedosiahne zákonom stanovenú výšku dôchodku (ale to sa dozvie približne o 2-3 mesiace) aké je najlepšie riešenie pre ňu, zaevidovať sa na Upsvar (len či ju zaevidujú , ked má podanú žiadost na dôchodok??)alebo ako samoplatca si zaplatiť zdravotné poistenie.
evapau
29.06.10,11:07
prosííííííííííííím súrne
Andyke
29.06.10,12:04
Nech sa zaeviduje v zdravotnej poisťovni ako samoplatca a po priznaní predčasného dôchodku treba navštíviť ZP , nahlásiť zmenu, že je štát platiteľom za ňu odo dňa priznania predč.st.dôchodku a poistné čo tam zaplatila za tie mesiace vyžiadať späť ako neprávom platené poistné.

V prípade, že jej nepriznajú predčasný SD, tak zaevidovať sa ako uchádzač o zamestnanie.

K tej otázke, či ju zaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.
Áno zaevidujú, lebo v deň podania žiadosti o zaradenie do evidencie nemá ešte priznaný ten dôchodok.

Ak jej budú vyplácať dávky v nezamestnanosti, v prípade, že jej priznajú predčasný dôchodok musí vrátiť celú dávku.
§ 105 zák. o soc.poist.
(2) Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká vždy dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
evapau
30.06.10,05:21
ďakujem za odpoveď
IvetaH
30.06.10,11:15
Dobrý deň,
prosím o radu. Ak od 1.7.2010 bude zamestnanec ako predčasný starobný dôchodca v TPP je pre neho dôležitá výška príjmu za tie dva roky čo ešte bude pracovať? Po dvoch rokoch si chce dať prepočítať priznanú výšku dôchodku.
Ďakujem
IvetaH
30.06.10,17:35
Vážení kolegovia, tak som to teraz všetko dočítala a dospela som k názoru, že ak ide zamestnanec do predčasného dôchodku 2 roky pre nárokom na riadny dôchodok a zostane pracovať na prac zmluvu TPP so mzdou okolo minimálnej, tak ani nič nezíska. Dva roky počas zamestnania nemá nárok na odpočitateľnú položku a potom po dvoch rokov ak požiada o prepočet SP, tak vlastne nedostane pridaných ani tých 12% čo sa mu krátil dôchodok.
Prosím vás pochopila som to správne? Naozaj som nenašla výhodu pracovať na PP ako predčasný dôchodca. Pre dôchodcu je jedno či robí na dohodu alebo na PP, pre zamestnávateľa je výhodnejšia dohoda.
veronikasad
30.06.10,17:37
Vážení kolegovia, tak som to teraz všetko dočítala a dospela som k názoru, že ak ide zamestnanec do predčasného dôchodku 2 roky pre nárokom na riadny dôchodok a zostane pracovať na prac zmluvu TPP so mzdou okolo minimálnej, tak ani nič nezíska. Dva roky počas zamestnania nemá nárok na odpočitateľnú položku a potom po dvoch rokov ak požiada o prepočet SP, tak vlastne nedostane pridaných ani tých 12% čo sa mu krátil dôchodok.
Prosím vás pochopila som to správne? Naozaj som nenašla výhodu pracovať na PP ako predčasný dôchodca. Pre dôchodcu je jedno či robí na dohodu alebo na PP, pre zamestnávateľa je výhodnejšia dohoda.
Jednou z výhod je, že bude nemocensky poistený (čo pri dohode nie je) a okrem dôchodku v prípade PN-ky dostane aj nemocenské. A má nárok na dovolenku a stravné lístky - ale to sú výhody pre zamestnanca, nie zamestnávatela.
vieraaaa
30.06.10,17:58
Vážení kolegovia, tak som to teraz všetko dočítala a dospela som k názoru, že ak ide zamestnanec do predčasného dôchodku 2 roky pre nárokom na riadny dôchodok a zostane pracovať na prac zmluvu TPP so mzdou okolo minimálnej, tak ani nič nezíska. Dva roky počas zamestnania nemá nárok na odpočitateľnú položku a potom po dvoch rokov ak požiada o prepočet SP, tak vlastne nedostane pridaných ani tých 12% čo sa mu krátil dôchodok.
Prosím vás pochopila som to správne? Naozaj som nenašla výhodu pracovať na PP ako predčasný dôchodca. Pre dôchodcu je jedno či robí na dohodu alebo na PP, pre zamestnávateľa je výhodnejšia dohoda.
Nezdaniteľnú čiastku si v roku priznania predčasného dôchodku môže uplatniť, ak mu bude dôchodok prizaný po 2.1.. Nárok v roku priznania predč.dôchodku nemá vtedy, ak mu je priznaný od 1.1.
monikago
21.07.10,04:42
ahojte poraďáci,

chcem sa spýtať, keď si zamestnanec pracujúci na TPP, chce požiadať o predčasný dôchodok, musí mať tento TPP ukončený alebo môže si dôchodok vybavovať aj počas zamestnania a ukončiť pracovný pomer ku dňu odkedy mu priznaju dôchodok?

Ďakujem za odpoveď
VERONIKA6
21.07.10,05:26
ahojte poraďáci,

chcem sa spýtať, keď si zamestnanec pracujúci na TPP, chce požiadať o predčasný dôchodok, musí mať tento TPP ukončený alebo môže si dôchodok vybavovať aj počas zamestnania a ukončiť pracovný pomer ku dňu odkedy mu priznaju dôchodok?

Ďakujem za odpoveď
Zamestnanec môže požiadať o predčasný starobný dôchodok počas zamestnania. Mzdárka mu ukončí EL ku dňu, kedy chce požiadať o predčasný starobný dôchodok.