aaandrea
29.06.10,11:57
Dobry den,

na materku a rodicovsky dovolenku som sla ako zamestnanec s.r.o., pracovny pomer stale trva. Pocas 3 rokov som nepracovala, doposial poberam rodicovsky prispevok. Rodicovska dovolenka mi konci 4.7.2010, kedy dovrsi dcera 3 roky.

Po dohovore so zamestnavatelom by som vsak rada nastupila do prace az od 1.9., nakolko viem, ze v juli ideme na dovolenku a v auguste idem s dcerkou na 2-tyzdnovy liecebno-diagnosticky pobyt (co by v pripada, ze by som uz bola zamestnana znamenalo OCR).

Prosim Vas o radu:
- je vobec mozne zo strany zamestnavatela nieco take, aby som dva mesiace "vypadla" - je potrebne napisat nejaku dohodu o tom, ze nastupim neskor?
- ak to mozne je, ake poistenie si mam zaplatit?

Dakujem :)
Zoltán Kovács
29.06.10,10:31
Usudzjem, že najschodnejšia cesta by bola neplatené voľno. Dohodnúť sa so zamestnávateľom. Počas NV zamestnávateľ za zamestnanca platí iba zdravotné poistenie, ktoré potom si môže žiadať od zamestnanca. Do soc.poist. sa neplatia odvody, nakoľko NV je prerušenie poisteneckého vzťahu.
Ak ti ostala nejaká dovolenka spred MD a RD najprv by si mala čerpať to, a až potom to NV.

Samozrejme všetko záleží na dohode so zamestnávateľom.
aaandrea
29.06.10,10:36
Vdaka, to ale znamena, ze by som sa mala ist aj tak odhlasit do socialnej poistovne? Ked som tam totiz volala, tak mi povedali nieco v tom zmysle, ze pokial sa nezamestnam a neodhlasim, tak az do veku 6 rokov dietata za mna plati dochodkove poistenie stat. (dohoda so zamestnavatelom je najmenej, viem sa dohodnut vzdy)
Zoltán Kovács
29.06.10,10:37
Vdaka, to ale znamena, ze by som sa mala ist aj tak odhlasit do socialnej poistovne? Ked som tam totiz volala, tak mi povedali nieco v tom zmysle, ze pokial sa nezamestnam a neodhlasim, tak az do veku 6 rokov dietata za mna plati dochodkove poistenie stat. (dohoda so zamestnavatelom je najmenej, viem sa dohodnut vzdy)

No po skončení RD sa musíš samozrejme odhlásiť v SP, teda nahlásiť ukončenie.
aaandrea
29.06.10,10:39
ok, dakujem za odpoved, to neplatene volno asi bude schodne riesenie :)
brčko
29.06.10,14:11
Vdaka, to ale znamena, ze by som sa mala ist aj tak odhlasit do socialnej poistovne? Ked som tam totiz volala, tak mi povedali nieco v tom zmysle, ze pokial sa nezamestnam a neodhlasim, tak az do veku 6 rokov dietata za mna plati dochodkove poistenie stat. (dohoda so zamestnavatelom je najmenej, viem sa dohodnut vzdy)

Ak budeš čerpať hned po RD neplatené volno na to, aby si sa riadne starala o dieťa do 6rokov, tak sama si nedávaš odhlášku na SP. Nadalej môžeš byť dôchodkovo poistná štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak ti netrvá dôch.poistenie zamestnanca).

Len v zamestnaní musí mzdárka v SP
- ukončiť čerpanie RD zamestnanca a
- ukončiť prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD a
- nahlásiť prerušenie poistenia z dôvodu čerpania nepl.volna.

T.j. v SP mali tentokrát pravdu.
ODhlášku z dôch.poistenia štátom si musíš dať v prípade:
- ak by ti začalo dôch.poistenie zamestnanca, čo by sa udialo napr. ak by si nastúpila do práce alebo by si začala čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní alebo začala čerpať napr. PN odo dna po ukončení RD ...
- ak dieťa nastúpi napr. do škôlky, jasiel, začne sa on starať niekto iný, napr. na živnosť ... alebo
- ak dieťa dovrši 6rokov).
Byť súčasne dôch.poistená štátom a aj ako zamestnanec nemôžeš, preto treba tú odhlášku, vid § 15 ods.c) + § 229 ods.1 Zákona o sociálnom poistení. Potom by si si nanovo dávala prihlášku odo dna po ukončení čerpania riadnej dovolenky a začiatku čerpania nepl.volna.
aaandrea
29.06.10,16:21
dakujem velmi pekne, to mi pripada logicke

a teda si zaplatim len zdravotne poistenie? tam je potrebna nova prihlaska?