lenka_bodorova
29.06.10,14:13
Chcela by som sa spýtať, že keď by som chcela dať príspevok zamestnancovi za to, že u náš odrobil 10 rokov, ale neviem či to nie je v rozpore so zákonom o SF, chcela by som použiť:
§7 ods. 1 h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov, ale mýli ma ods. 8 Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu. A neviem či aj tento príspevok sem patrí. Alebo ako by ste to vy riešieli??? Ďakujem
Martin Mocko
29.06.10,12:27
Chcela by som sa spýtať, že keď by som chcela dať príspevok zamestnancovi za to, že u náš odrobil 10 rokov, ale neviem či to nie je v rozpore so zákonom o SF, chcela by som použiť:
§7 ods. 1 h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov, ale mýli ma ods. 8 Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu. A neviem či aj tento príspevok sem patrí. Alebo ako by ste to vy riešieli??? Ďakujem

Príspevok na životné jubileum alebo peňažné ocenenie za dlhoročnú prácu nemožno pokladať za odmenu za prácu.
lenka_bodorova
01.07.10,05:10
Prečo to tam nepatrí, potrebovala by som to mať niečím podložené. A ako je to z personálneho hľadiska počíta sa to do zdravotného poistenia a do dane a potom sa mu to vyplatí v čistej mzde? Nemôžu si potom na to nárokovať aj ďalší zamestnanci, kt. napr. odrobili 5 rokov, alikvotnú čiastku? Má na to niekto aj iný názor? Veľmi pekne ďakujem
VieraPopluharova
01.07.10,05:15
Prečo to tam nepatrí, potrebovala by som to mať niečím podložené. A ako je to z personálneho hľadiska počíta sa to do zdravotného poistenia a do dane a potom sa mu to vyplatí v čistej mzde? Nemôžu si potom na to nárokovať aj ďalší zamestnanci, kt. napr. odrobili 5 rokov, alikvotnú čiastku? Má na to niekto aj iný názor? Veľmi pekne ďakujem

Zákon č. 461 (http://www.porada.sk/t59530-461-bankove-uvery.html)/2003 Z.z. v z.n.p. § 138 ods. 2 Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ...... odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Zákon č. 580/2004 Z.z. v z.n.p.§ 13 ods. 4 Do vymeriavacieho základu sa nezapočítava.....
c) príspevok zo sociálneho fondu, 44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, 44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, 44e)
g) o... .

Podľa Zákonníka práce § 118 ods. 3 Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

Z uvedeného vyplýva, že do VZ na platenie poistného na ZP a SP sa odmeny poskytované pri pracovných jubileách a životných jubileách nezapočítavajú. Viac v priložených ustanoveniach.
lenka_bodorova
01.07.10,07:35
Takže to nemám dávať zo SF, ale iba ako mzdu???
KEJKA
01.07.10,07:40
Ako mzda sa posudzuje a[/B]j plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

Z uvedeného vyplýva, že do VZ na platenie poistného na ZP a SP sa odmeny poskytované pri pracovných jubileách a životných jubileách nezapočítavajú. Viac v priložených ustanoveniach.


Takže to nemám dávať zo SF, ale iba ako mzdu???
podľa mňa z citovaného a mnou zvýrazneného vyplýva, že treba poskytnúť zo SF, ak nechceš k odmene počítať ešte aj odvody
mzdarka renca
01.07.10,07:49
Prečo to tam nepatrí, potrebovala by som to mať niečím podložené. A ako je to z personálneho hľadiska počíta sa to do zdravotného poistenia a do dane a potom sa mu to vyplatí v čistej mzde? Nemôžu si potom na to nárokovať aj ďalší zamestnanci, kt. napr. odrobili 5 rokov, alikvotnú čiastku? Má na to niekto aj iný názor? Veľmi pekne ďakujem

Ja sa len vyjadrím k bodu, kde spomínaš nárok aj pre iných zamestnancov. Jednoznačne je potrebné vypracovať internú smernicu s jasnými pravidlami, po akej dobe, resp. po koľkých odpracovaných rokoch poskytne zamestnávateľ zamestnancovi odmenu za odpracované roky, či už zo SF, alebo z iných prostriedkov.
lenka_bodorova
01.07.10,08:40
Ďakujem vám veľmi pekne. Ešte by som sa chcela spýtať, kto kontroluje použitie SF, či je nie je v rozpore so zákonom? A môžem to teda odvôvodniť :
§ 7 Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov

Musím si tým byť na 100 % istá. :--- Ďakujem
KEJKA
01.07.10,08:49
kolko súhlasných hlasov potrebuješ na svoju 100% istotu?
Zadaj anketovú otázku a zbieraj súhlasy/nesúhlasy.
lenka_bodorova
01.07.10,09:12
A to sa ako robí, tá anketová otázka? A keď tu na porade mi píšete, že to môžem dať zo sociálneho fondu, ale čo som písala kamarátkam tie zase povedali, že nie, tak potom bodaj by som nemala v tom chaus :). A potrebovala by som neaký podklad kde je jasne napísané, že to môže byť so SF, aby som si to mohla aj pred kontrolou obhájiť. Ďakujem
Martin Mocko
01.07.10,09:22
Pozri si §7 zákona o soc.fonde. Je tam presne uvedené, akým spôsobom je možné čerpať fond.
Je pravdou, že čerpať nie je možné na "odmenu za prácu".

Zoberme si čisto náhodou zamestnanca, ktorý je odmeňovaný výkonovou normou. Koľko výrobkov urobí za smenu, toľko mu zaplatia.

Za 10 rokov takejto práce mu zamestnávateľ vyplatí odmenu zo sociálneho fondu (odmena za lojalitu k firme, za dosiahnuté pracovné výsledky...za čokoľvek podobné). Samozrejme takúto odmenu je treba mať zahrnutú v smernici o SF a poskytovať ju úplne každému zamestnancovi, ktorý dosiahne nejaké métu.

Ak ma niektorá z tých tvojich kamarátiek presvedčí, že takáto odmena je v rozpore so zákonom o SF, zložím jej veľkú poklonu. Veď odmenu za prácu mal zamestnanec počas tých 10tich rokov normálne vyplácanú vo forme mzdy.
KEJKA
01.07.10,09:23
Ďakujem vám veľmi pekne. Ešte by som sa chcela spýtať, kto kontroluje použitie SF, či je nie je v rozpore so zákonom? A môžem to teda odvôvodniť :
§ 7 Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov

Musím si tým byť na 100 % istá. :--- Ďakujem


kolko súhlasných hlasov potrebuješ na svoju 100% istotu?
Zadaj anketovú otázku a zbieraj súhlasy/nesúhlasy.
tú anketovú otázku som myslela skôr ako vtip.
Sama cituješ príslušný §
obhajovať si to budeš sama, ak sama seba nedokážše presvedčiť, tak potom to je ťažko.
Aj na iné otázky existuje viac názorov, musíš si vedieť vybrať.
a_je_to
01.07.10,10:49
Chcela by som sa spýtať, že keď by som chcela dať príspevok zamestnancovi za to, že u náš odrobil 10 rokov, ale neviem či to nie je v rozpore so zákonom o SF, chcela by som použiť:
§7 ods. 1 h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov, ale mýli ma ods. 8 Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu. A neviem či aj tento príspevok sem patrí. Alebo ako by ste to vy riešieli??? Ďakujem

Zaujímavá otázka .... a zaujímavé odpovede a názory. Nenapíšem nič nové, iba zo svojho pohľadu zhrniem už napísané :
Podľa § 118, ods. 3, ZP ide o plnenie za prácu a mzdu .... s dovetkom, ak nejde o plnenie zo zisku, alebo zo SF. To znamená, že ide o zdaniteľný príjem zamestnanca a daňovo uznané výdavky firmy. Odvody z toho nejdú, ani v prípade prevádzkových výdavkov, ani zo SF. Sú totiž zo základu vylúčené § 138, ods. 2 zákona o SP a § 13, ods. 3, písm. f, zákona o ZP.
Podľa § 7, ods. 1, písm. h odmena pri pracovnom jubileu nenapĺňa toto ustanovenie, nemá určenú sociálnu, ani plošnú povahu. O to viac, že v ods. 8 je uvedené, že príspevok zo SF nemožno poskytnúť na účely odmeňovania za prácu ..... a toto má povahu odmeny. Dovetok v § 118, ods. 3 ZP /ak nie je plnenie zo SF/ nie je voči SF určujúca a umožňujúca okolnosť, ale vylučujúca, ak by taká možnosť v rámci SF bola.
Zásady poskytovania týchto odmien by mali byť skôr v nejakej dohode o kolektívnom vyjednávaní s orgánom zástupcu zamestnancov /odbory, zamestnanecká rada/, než v intenej smernici. Ak v dohode bude, že odmena patrí pri pracovnom jubileu 10 r. tak tí, čo dosiahli menej sa nemôžu domáhať pomernej časti pred vznikom nároku.
Podľa uvedeného mi pripadá najvhodnejšie vyplatiť zo mzdových prostriedkov, bez odvodov, so zdanením v rámci mzdy. SF radšej použiť na iné menšie, hromadnejšie a sociálnejšie plnenia.
a_je_to
01.07.10,20:16
Pozri si §7 zákona o soc.fonde. Je tam presne uvedené, akým spôsobom je možné čerpať fond.
Je pravdou, že čerpať nie je možné na "odmenu za prácu".

Zoberme si čisto náhodou zamestnanca, ktorý je odmeňovaný výkonovou normou. Koľko výrobkov urobí za smenu, toľko mu zaplatia.

Za 10 rokov takejto práce mu zamestnávateľ vyplatí odmenu zo sociálneho fondu (odmena za lojalitu k firme, za dosiahnuté pracovné výsledky...za čokoľvek podobné). Samozrejme takúto odmenu je treba mať zahrnutú v smernici o SF a poskytovať ju úplne každému zamestnancovi, ktorý dosiahne nejaké métu.

Ak ma niektorá z tých tvojich kamarátiek presvedčí, že takáto odmena je v rozpore so zákonom o SF, zložím jej veľkú poklonu. Veď odmenu za prácu mal zamestnanec počas tých 10tich rokov normálne vyplácanú vo forme mzdy.
Nie som síce kamarátkou autorky témy, ale pokúsim sa .... nemusíš so mňou súhlasiť.
V § 118, ods. 3, ZP sa píše :
(3) Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
V § 7, ods. 8 zákona o SF sa píše :
(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
Okrem toho, tú odmenu nemožno napasovať ani do jedného ustanovenia § 7, ods. 1 písmen a až h. Najvhodnejšie by sa to dalo pričleniť do ... h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov..... nebyť toho odseku 8.
Totiž .... ak sa vyplácajú peniaze za dosiahnutie akejkoľvek méty v zamestnaní, tak sa to nutne musí považovať za odmenu a nie za prvok sociálnej politiky.
O použití SF sa zvykne rozhodovať v súčinnosti so zástupcom zamestnancov /odbory, a pod./. Ja by som to riešil asi tak, že odmenu by som navrhol z mzdových prostriedkov a zo sociálneho fondu by som mu navrhol kúpiť trebárs kyticu a knihu, alebo upomienkový predmet. Za vyplatenie takej odmeny zo SF sa nezatvára, ani nepokutuje, ide naozaj iba o metodický princíp a správne rozhodnutie v súlade so zákonom. Napokon .... koľko by činila tá odmena ? Z priemernej mesačnej mzdy ? Ak okolo 10 %, tak nech by to bolo zo SF. Ale ak nad 100 %, tak by som bol rozhodne proti.