mariangelo
30.06.10,07:23
Podľa § 141 ods. 2 písm. a) v bode 3. ZP je uvedené, že zamestnávateľ poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie al.ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac.času. Je možné, aby lekár vystavoval tehotnej zamestnankyni celodenné "P" na viac ako jeden mesiac? Vraj v školstve takéto prípady sú, že aj na 3 mesiace nosí zamestnankyňa stále iba "P". Prečo ju nevypíše na rizik. tehotenstvo? Neviem, v ktorej štátnej organizácii je to možné, aby aj jedna brala náhradu mzdy pri celodennom "P" a aj niekto za to, že ju zastupuje (lebo keď je učiteľka, musí niekto za ňu tie hodiny odučiť). Keďže to zaujíma naše tehotné, prosím Vás, nestretli ste sa s tým niekto? Ďakujem za odozvu a za názor.
Llívia
30.06.10,05:33
Podľa § 141 ods. 2 písm. a) v bode 3. ZP je uvedené, že zamestnávateľ poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie al.ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac.času. Je možné, aby lekár vystavoval tehotnej zamestnankyni celodenné "P" na viac ako jeden mesiac? Vraj v školstve takéto prípady sú, že aj na 3 mesiace nosí zamestnankyňa stále iba "P". Prečo ju nevypíše na rizik. tehotenstvo? Neviem, v ktorej štátnej organizácii je to možné, aby aj jedna brala náhradu mzdy pri celodennom "P" a aj niekto za to, že ju zastupuje (lebo keď je učiteľka, musí niekto za ňu tie hodiny odučiť). Keďže to zaujíma naše tehotné, prosím Vás, nestretli ste sa s tým niekto? Ďakujem za odozvu a za názor.

S týmto som sa nestretla, ale ak chcú tehotné "vymýšľať", tak im pohroz, že dostanú výpoveď podľa Zákonníka práce:
§ 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou." Ako dôvod výpovede by bola neospravedlnená absencia. Tu by im ani súd nepomohol, lebo lekár by nedokázal, že tehotná musela k nemu chodiť dennodenne na celodenné vyšetrenie/ošetrenie celý mesiac, príp. ešte dlhšie.

Náhrada za ošetrenie/vyšetrenie zamestnanca sa poskytuje na nevyhnutný čas, t.j. cesta na ošetrenie/vyšetrenie + samotné ošetrenie/vyšetrenie + cesta späť do práce. Nič viac. Asi ťažko tie tehotné sedia napr. 8 hod. na vyšetrení.
jonnie
30.06.10,11:16
nikdy som nepracovala v takej oblasti /skolstvo/ ale jedina moznost je,ze to mozu mat nejako osetrene kolektivnou zmluvou. Inak Zakonnik prace plati pre kazdeho.
Tych spominanych "P" moze mat za seba 7 dni - a ked lekar napise na cely den - tak cely den - tazko sa budes s lekarom hadat o opodstatnenosti,nie? Prosto,vieme,ze to tak chcela. Ale urcite by som ako mzdarka - ak nie su ine pripisy a dohody - akceptovala "P" 7 dni + 7 na doprovod. Urcite by mal k tomu co povedat ten,co podpisuje dochadzku.
Ak sa mylim-opavte ma, uz dlhsie v danej oblasti nepôsobim.
veronikasad
30.06.10,11:20
Podľa § 141 ods. 2 písm. a) v bode 3. ZP je uvedené, že zamestnávateľ poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie al.ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac.času. Je možné, aby lekár vystavoval tehotnej zamestnankyni celodenné "P" na viac ako jeden mesiac? Vraj v školstve takéto prípady sú, že aj na 3 mesiace nosí zamestnankyňa stále iba "P". Prečo ju nevypíše na rizik. tehotenstvo? Neviem, v ktorej štátnej organizácii je to možné, aby aj jedna brala náhradu mzdy pri celodennom "P" a aj niekto za to, že ju zastupuje (lebo keď je učiteľka, musí niekto za ňu tie hodiny odučiť). Keďže to zaujíma naše tehotné, prosím Vás, nestretli ste sa s tým niekto? Ďakujem za odozvu a za názor.
to bola každý deň na celodennom vyšetrení u lekára? Ak by som bola zamestnávatelom, narobím poriadne vetry ošetrujúcemu lekárovi.
veronikasad
30.06.10,11:21
nikdy som nepracovala v takej oblasti /skolstvo/ ale jedina moznost je,ze to mozu mat nejako osetrene kolektivnou zmluvou. Inak Zakonnik prace plati pre kazdeho.
Tych spominanych "P" moze mat za seba 7 dni - a ked lekar napise na cely den - tak cely den - tazko sa budes s lekarom hadat o opodstatnenosti,nie? Prosto,vieme,ze to tak chcela. Ale urcite by som ako mzdarka - ak nie su ine pripisy a dohody - akceptovala "P" 7 dni + 7 na doprovod. Urcite by mal k tomu co povedat ten,co podpisuje dochadzku.
Ak sa mylim-opavte ma, uz dlhsie v danej oblasti nepôsobim.
preventívne prehliadky u tehotných nie sú limitované počtom 7 dní v roku.
jonnie
30.06.10,13:18
preventívne prehliadky u tehotných nie sú limitované počtom 7 dní v roku.

Sorry, som sa sekla - ved jasne,tehotna.

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,