Aankaa
30.06.10,09:10
Pred nedávnom som zistila u mladšieho syna (8 r.) ploché nohy.
V okamžitom hneve na detskú lekárku som si KONEČNE uvedomila, že mojim deťom vlastne ani raz !:confused: neprezrela nohy, chrbticu...proste nič okrem hrdla v čase angíny. Akosi som to ani nevyžadovala, deti nebývajú choré a fakt v mojom rýchlom živote ma to ani nenapadlo. Bola som vlastne aj happy, aké mám zdravé kinderká, že nemávame PN-ky...
V prvom rade som veľmi naštvaná - na seba - že som si to nevšimla skôr, no a teraz to chcem okamžite riešiť, lebo sú športovci, majú ambície vo futbale, a z počutia a z nových online- info UŽ :mee: viem, aké zdravotné problémy z toho vyplývajú do budúcna.
Okrem toho, že zajtrajším dňom razantne mením lekárku, chystám sa k ortopédovi, čo mi k tomu ešte poviete?
Aké máte skúsenosti s prehliadkami svojich detí u lekára?
arizona
30.06.10,07:41
Myslíš, že u iného lekára to bude iné?

Ja nepoznám takého lekára, ktorý sám od seba niečo ide vyšetrovať, či kontrolovať. Nielen u detí, ale aj u dospelých.
Zareagujú zväčša vtedy, ked ich sama upozorníš na nejaký problém...:rolleyes:

Ale od kedy mám zahraničnú zdrav. poisťovňu, tak mi môj obvoďák aj zmeria tlak pri každej návšteve ;):---
Erika686
30.06.10,14:46
No, nemas sama taku lekarku. Nasa detska ma super pristup, ale tiez sme boli so synom na preventivku (6.r.) a musela som si presadit odber krvi (aj preto, lebo ked bol mensi, tak mal malo zeleza + nejake ine zdr.problemy). Jej reakcia bola, ze naco???!!!, tak som jej povedala, ze chcem vediet, ci ma v poriadku krv. A nohy, chrbticu, mu nepozera, neprehmata brucho...
Ale raz ju zastupovala jedna starsia p. dr., tak ta automaticky lahaj a prehmatala mu brucho, musel sa vyzut...takze neviem od coho to zavisi...:rolleyes: Takto by mala vyzerat preventivka, nie len pozriet hrdlo.
Ci co? Ja jej mam diktovat, co ma na preventivke robit? Nasa preventivka vyzera tak, ze 3 min. prezera syna a 5 min tuka do pocitaca :rolleyes::mad:
Zdenka175
30.06.10,15:03
Náš lekár vždy pozerá pri prehliadke do takého papiera a tam má napísané čo sa má pýtať pri 1r., 2r, 3 r..... prehliadke. Pri 5 r. pozrel zrak,hrdlo, uzliny, brucho , nohy .... a samozrejmé plochéé. Ubezpečil nás, že to nie je vážne, aj jeho vnúčatka majú ploché nohy:D:D:D Nasledovalo odoslanie k ortopédovi.Ten predpísal vložky do topánok a kontrola o 6 mesiacov. Mali sme ísť ešte na jar, neboli sme:D:D Chcela som mu v lekárni kúpiť také upravené topánky , samozrejme nemali.:eek: Vraj sa vyrábajú len do čísla 30. Tak som si kúpila ďalšie vložky. Aby mal viac. A vraj sa má cvičiť s nohou po lopte a občas chodiť bosý.
Bionda
30.06.10,15:52
aj moja staršia mala detskú lekárku, ktorá nerobila nič, zrazu som išla s malou k inej lekárke ( presťahovali sme sa ) a zrazu nás pozývali na prehliadky- už pri prvej takejto návšteve som nechápala, nehovoriac o tom, že ako náhle sa jej niečo nezdá radšej nám urobí jedno vyšetrenie navyše, akoby mala niečo zanedbať ( :D alebo je to preto, lebo som zdravotník:D ).... takže dá sa asi ešte nájsť aj zodpovedných lekárov....
Moja rada, keď sa vám niečo nezdá, žiadajte , ja som takto moju staršiu dcéru zachránila od operácie úplne nezmyselnej, lebo si chirurg pomýlil ťažkú salmonelu so zápalom slepého čreva- keby som na neho nenakričala a nezobrala dieťa aj výsledky, už by ju "kuchali!" ... a to som len dala na to, že mne sa to nezdalo a chcela som konzultáciu od iného lekára!
Aankaa
02.07.10,06:01
ďakujem za vaše skúsenosti a názory - vidím, že nie som sama...
Včera sme absolvovali vstupnú prehliadku u novej lekárky - je síce známa mojej známej :) ale pozitívne ohlasy som počula aj od iných mamičiek.
Deti šli do spodného prádla, prezrela im VŠETKO /čo teda chlapci ledva rozdýchali ;) a už sa to sypalo...objednávky na krv, odporúčanie na najlepšiu športovú ortopédku v šírom okolí, telef. číslo na osvedčeného protetika.... a robila to s takou samozrejmosťou a ľahkosťou, že ešte teraz "zíram".
Mladší syn má nohy veľmi zlé, dokonca nábeh na skoliózu, takže konám ihneď. Protetik mu zoskenuje nohy, dávam urobiť špeciálne vložky, obuv priamo na jeho problém, no a po návšteve ortopédky /na obj. čakám iba dva týždne/ dám vedieť ako sme dopadli.
Ale skutočne je veľmi podstatný prístup lekárky a myslím, že po tejto mojej chybe, že som si to neuvedomila skôr budem ostražitejšia voči zdraviu svojich detí ešte viac....už vidím a počujem tie ich pripomienky :rolleyes: no ALE...sú to moje deti.
arizona
02.07.10,06:27
Ploché nohy sú problém u väčšiny detí.
Veľmi dôležité je, aby dieťa nosilo vhodnú ,kvalitnú obuv, nie nejaké tenisky s tržnice, či papuče s rovnou podrážkou a stielkopu. Vhodné je, ak nosí topánky s anatomicky tvarovanou stielkou, ktoré formujú nohu, s vyvýšeninou pod nártom. Vo väčšine prípadov sa ploché nohy u detí zvyknú upraviť počas rastu.
Vhodné je aj chodenie naboso.
Pre ľudskú nohu je zdraviu prospešné chodiť naboso po nerovnom teréne - po tráve, po kamienkoch, v piesku - teda vonku. Nerovný terén stimuluje chodidlo, reflexne dráždi jeho svaly a tým ich posilňuje, preto chôdza naboso vonku môže zdravému vývoju detskej nohy iba pomôcť.
Aankaa
02.07.10,08:06
Ploché nohy sú problém u väčšiny detí.
Veľmi dôležité je, aby dieťa nosilo vhodnú ,kvalitnú obuv, nie nejaké tenisky s tržnice, či papuče s rovnou podrážkou a stielkopu. Vhodné je, ak nosí topánky s anatomicky tvarovanou stielkou, ktoré formujú nohu, s vyvýšeninou pod nártom. Vo väčšine prípadov sa ploché nohy u detí zvyknú upraviť počas rastu.
Vhodné je aj chodenie naboso.
Pre ľudskú nohu je zdraviu prospešné chodiť naboso po nerovnom teréne - po tráve, po kamienkoch, v piesku - teda vonku. Nerovný terén stimuluje chodidlo, reflexne dráždi jeho svaly a tým ich posilňuje, preto chôdza naboso vonku môže zdravému vývoju detskej nohy iba pomôcť.

Práve preto, že na obuv dbám od ich narodenia , kupujem skutočne len kvalitné topánky či už značkové botasky, kopačky... alebo baťovky, tak ma vôbec nenapadlo, že by mohli mať ploché nohy.
No a teraz som kdesi vyčítala, že okrem nerovného terénu v exteriéri - zásadne nesmú chodiť naboso, aj doma iba ortopedické papuče. Tak to budeme mať veru problém :rolleyes:, sú zvyknutí zásadne chodiť boso. Ešteže v škole sa musia prezúvať - no len či dokážem pozháňať obuv vhodnú pre teenegerov :eek::eek:
Rika
02.07.10,10:43
[QUOTE=Bionda;1443149]Moja rada, keď sa vám niečo nezdá, žiadajte ,

Úplne súhlasím, už som tu o našom probléme písala, ale v inej časti. Moja dcéra má autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. 1,5 roka sme chodili k lekárke, že ju bolí v hrdle, stále jej liečila mandle, chceli jej ich vybrať aj keď boli zdravé. Začalo som mať podozrenie, že to bude štítna žľaza, lekárka mi tvrdila, že na to je malá, že to majú dievčatá v puberte. Dcéra mala vtedy len 9rokov. Bohužiaľ, mala som pravdu. Mandle som jej síce zachránila, ale pre neskorú diagnostiku ochorenia štítnej žľazy má okrem autoimunitného ochorenia aj hypotyreózu, pretože nebola včas liečená. Tiež som zobrala kartu a išli sme k inej. Dodnes si vyčítam, že som to neurobila skôr, ale som sa spoľahla na lekárku.
K novej chodíme už 4 roky, keď máme nejaký problém, tak nič nepodceňuje.
lujza.j
21.05.12,19:49