Maja2
30.06.10,10:28
Veľmi pekne vás poprosím o rýchlu radu. Samozrejme na poslednú chvíľu podávam výpis z daňového priznania za rok 2009 na sociálnu poisťovňu a odmietli mi ho zobrať s tým, že za rok 2008 som nepodala takýto istý výpis. Je to pravda, o tom niet pochýb. Idem ho teraz vypísať a obratom im ho doniesť.

Ale zmätená som, lebo som bola v tom, že príspevok z úradu práce sa nezapočítava do príjmu na výpočet odvodov soc. poisťovne. A tým pádom som odvody platiť nemusela, lebo bol príjem zo živnosti bol nižší. Keď však k tomu pripočítam uvedený príspevok, tak som mala platiť mesačné odvody.

Aj to tu hľadám v príspevkoch, ale v tom strese to nikde neviem nájsť. Viete mi prosím poradiť? Ide príspevok na podporu podnikania do vymeriavacieho základu na výpočet odvodov soc. poisťovne alebo nie. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
hanelie
30.06.10,08:37
záleží od spôsobu učtovania - ak spôsobom: paušálne výdavky - tento príjem je ako celok POZD
ak účtovná jednotka vedie jednoduché účtovníctvo vtedy je to príjem ako celok : PNZD - ak z tejto dotácie boli minuté prostriedky , tie sa interným dokladom prevedú najskôr ako POZD a následne ako VOZD
veronikasad
30.06.10,08:42
Dotácia z UP na samostatnú zárobkovú činnosť, zúčtovaná ako POZD, vstupuje do príjmu, ktorý sa posudzuje pri povinnej registrácii platitela odvodov do SP.

Záleší od spôsobu účtovania ako píše henelie.
Pri paušálnych výdavkoch - v prvom roku je POZD celá výška dotácie
Pri skutočných výdavkoch (vedenie účtovníctva) len časť vyčerpanej dotácie
Maja2
30.06.10,08:46
Tak to je v keli. Použila som prvý spôsob - paušálne výdavky. Zdanila som celú dotáciu. Ale kdesi som čítala, že do VZ na soc. to nejde. Ale asi to bol len zdroj JPP. Ja sa odstrelím, resp. brat ma odstrelí, keď to bude musieť doplatiť za celý rok.
veronikasad
30.06.10,08:49
Tak to je v keli. Použila som prvý spôsob - paušálne výdavky. Zdanila som celú dotáciu. Ale kdesi som čítala, že do VZ na soc. to nejde. Ale asi to bol len zdroj JPP. Ja sa odstrelím, resp. brat ma odstrelí, keď to bude musieť doplatiť za celý rok.
Bohužial, spätne s tým už nič neurobíš, aj keď by si podala dodatočné DP. Lebo zmenu berie SP do úvahy od začiatku nasl. kal. mesiaca. Nezostáva ti nič iné len brata dodatočne prihlásiť na RL FO a nedoplatok uhradiť. Ak za rok 2009 nedosiahol stanovený príjem, k 30.6.2010 ho odhlásiť.
Maja2
30.06.10,08:54
No veď áno, to mi povedali. Prihlásiť, odhlásiť, tak ako píšeš.

Ďakujem za rýchle odpovede, ale nepotešili ma teda. Je mi do plaču.
veronikasad
30.06.10,08:56
Nech požiada SP o splátkový kalendár, ak nevie celú sumu uhradiť naraz
m.kalivodova
30.06.10,10:31
Dobry den, tiez prosim o radu. Manzel je od marca zamestnanec aj SZCO a bola mu poskytnuta dotacia z uradu prace vo vyske 2497 €. Ak bude viest pausalne vydavky, nemal by fakturovat za viac ako 1300€ pokial nechce platit odvody do SP? Ovplyvnuje to nejako fakt, ze je aj zamestnanec?
Andyke
30.06.10,10:40
Pokiaľ za rok 2010 prekročí príjem ako SZČO 3948,84 €, tak od 1.7.2011 sa stáva povinným platiteľom poistného do SP.
Samotný fakt, že je zamestnancom toto neovplyvní , teda či sa niekto stáva alebo nestáva povinným platiteľom. (myslím súbeh SZČO a zamestnanec)

Ale môže sa stať, že má veľmi vysoký príjem zo zamestnania a vtedy môže vzniknúť situácia, že nemoc. a dôch.poistenia platiť nebude (lebo sa platí do maxim. VZ aj pri súbehu), ale rezervný fond bude musieť platiť z titulu SZČO.
Gunka
30.06.10,10:40
To, že je zamestnanec neovplyvnuje, odvody do SP má povinnosť platiť, ak presiehne určitý príjem či je zamestnaný alebo nie je.Len ZP sa môže rozhodnúť či bude plaťiť alebo nie, potom doplatí pri RZZP.
m.kalivodova
30.06.10,10:54
ale dotacia patrí do prijmov, ci nie?
Inak, dakujem, dakujem, dakujem :-)
Andyke
30.06.10,10:56
Áno pri pauš.výdavkoch celú sumu dotácie dávaš do príjmu , takže treba počítať aj s týmto príjmom.