Miro77
10.08.04,07:18
Potreboval by som do predajne neaké to minimum ohladne Požiarnej ochrany a aj neaký zápis o školení BOZP (pre jednu predavačku).
Neviem čo vlastne tam minimálne nusím mať ?
Počul som, že lekárnička ?
Hasiaci prístroj ?
Požiarny poriadok ?
Odpadové hospodárstvo ?
Áno či nie, prípadne čo ešte ?
Existuje to niekde napísané ?
Prípadne máte to niekto v textovom formáte hotové ?
jima
10.08.04,20:14
Ahoj

Túto problematiku rieši zákon o ochrane pred požiarmi 314/2001 Z.z. + jeho vykonávacia vyhláška a zákon o BOZP 330/96 Z.z.
V rýchlosti : čo sa týka PO - mali by ste zabezpečiť školenie zamestnancov a dať vypracovať dokumentáciu PO.
Či máte mať požiarny poriadok - závisí to od toho aká to je predajňa, či tam máte miesto so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom / posúdi požiarny technik /
Je tam potom viacej povinností napr. musíte mať požiarnu knihu, pravidelne vykonávať protipož. prehliadky, kontrola hasiacich prístrojov, požiarnych uzáverov, revízie elektriky, plynu a pod. Dôležité je ale že to nemôžte vypracovať / dokumentáciu / a vykonať školenie či pravidelné prehliadky sám, ale musí to byť požiarny technik t. j. osoba odborne spôsobilá s oprávnením.
Pri BOZP do ak má zamestnávatel menej ako 100 zamestnancov si určí spôsob zabezpečenia sám, môže to robiť aj dodávateľským spôsobom.

Veľa zdaru JIMA
P.S. v prípade nejasností pošlite mi mail.
Miro77
11.08.04,04:57
Ďakujem, najskôr si pozriem tie zákony.
Ozvem sa keď to bude aktuálne.
Teraz sa riadim zákonom "ZÁCHOD AKO PRVÁ STAVBA NA ZELENEJ LÚKE"
Paula
11.08.04,05:12
Kým sa začnete trápiť so zákonmi, poinformujte sa vo svojom okolí. Naša s.r.o. už niekoľko rokov na DOVP zamestnáva človeka, ktorý všetko sleduje, kontroluje,školí, robí zápisy....tým aj preberá na seba zodpovednosť. Sú aj takí, ktorí túto prácu vykonávajú v rámci svojej živnosti.
Ivan2
10.09.04,19:24
Plati to aj pre spolocnosti, kde konatel je zaroven jediny zamestnanec?
To ma skolit sam seba?
McMarti
11.09.04,07:31
Ty by si sa mal dať zaškoliť človekom ktorý ma na to živnosť vykonávať BOZP skúšky a školenia a ma potrebný certifikát. V prípade zájmu možem dať kontak na takého človeka cez email alebo súkromnú správu.
Heni
12.09.04,15:20
Mňa by zaujímalo, či niekto aj kontroluje, či máte zamestnancov vyškolených od autorizovaného školiteľa? Ak áno, aká je za nesplnenie sankcia?
McMarti
13.09.04,05:16
Kontroluje inšpektorát bezpečnosti práce, snakcie neviem aké sú. Treba pozrieť zákon o BOZ a PO.
jima
13.09.04,16:26
Z ochrany pred požiarmi to kontrolujú hasič - orgány dozoru - musíte predložiť osvedčenie požiarneho technika, ktorý robil školenie alebo vyhotovil dokumentáciu PO, pokuta je do 500 000 Sk ak to firma nemá. Teraz som mal kontrlolu a osvedčenie bola jedna z prvých vecí čo pýtali.
Pri Bozp sú pokuty do 1 milióna Sk.

Juraj
Ibaka
15.10.04,20:38
Keď Ťa navštívi inšpektor práce, kontroluje nielen či máš školenie, ale tých povinností je viac: napríklad vypracované smernice BOZP, koncepciu politiky BOZP, analýzu rizík, či máš v poriadku technické zariadenia t.j. revízie napríklad elektrických, plynových, tlakových zariadení a pod. Pokutu môžeš dostať aj blokovú.
valeriam
16.10.04,16:53
Dám Vám jeden návrh- oslovte nejakého živnostníka zaoberajúceho sa BOZP, ktorý Vám vypracuje všetko podľa predpisov, oni už vedia, čo všetko je nutné. My sme to tiež tak urobili, bola to žena a vybavila všetko potrebné, o nič sme sa nemuseli starať, neviem teraz presne koľko, ale ani veľa to nestálo. Netrápte sa sám, keď to za Vás urobia iní...
Janna
21.03.05,10:40
Máme malú firmu, ktorá má 3 zamestnancov. Nemám žiadne doklady o zaškolení BOZP.
Čo k tomu potrebujem, aby sme mali papiere v poriadku. Stačí len ku pracovnej zmluve dať nejaký papier, že zamestnanec bol oboznámený s BOZP? Môžeme si to spraviť sami?
Ako to máte vy?
Ďakujem
j.
Ibaka
31.03.05,18:50
Janna, pokial sa jedná o školenie BOZP, musí byť pri každom nástupe zamestnanca do zamestnania a následne najneskôr do 2 rokov. U Teba sa jedná minimálne o preškolenie z BOZP, ktoré vykoná nejaký technik BOZP s osvedčením (na dohodu alebo živnostník) a tiež školenie z vyhlášky 718/2002 o poučení zamestnancov o používaní elektrických zariadení. Zápis a prezenčná listina -to sú prvé veci ktoré kontrolujú IP. Dá sa urobiť velmi rýchlo a efektívne.
Zita5
01.04.05,03:15
Dám Vám jeden návrh- oslovte nejakého živnostníka zaoberajúceho sa BOZP, ktorý Vám vypracuje všetko podľa predpisov, oni už vedia, čo všetko je nutné. My sme to tiež tak urobili, bola to žena a vybavila všetko potrebné, o nič sme sa nemuseli starať, neviem teraz presne koľko, ale ani veľa to nestálo. Netrápte sa sám, keď to za Vás urobia iní...

Prikláňam sa k Valeriam , aj já to mám cez živnostníka , on všetko usleduje . Keď príde kontrola hneď to inak berú , pretože IBP takých bežpečákov už poznajú .Ale sleduje zákony, všetky novely a pod. Je aspoň pokoj . Vyjde to mesačne cca 1 200 Sk, ale stojí to za to , aj keď niekedy šomreme .
Janna
01.04.05,04:35
Janna, pokial sa jedná o školenie BOZP, musí byť pri každom nástupe zamestnanca do zamestnania a následne najneskôr do 2 rokov. U Teba sa jedná minimálne o preškolenie z BOZP, ktoré vykoná nejaký technik BOZP s osvedčením (na dohodu alebo živnostník) a tiež školenie z vyhlášky 718/2002 o poučení zamestnancov o používaní elektrických zariadení. Zápis a prezenčná listina -to sú prvé veci ktoré kontrolujú IP. Dá sa urobiť velmi rýchlo a efektívne.

Nevadí, ked firma existuje od 1999 a my to spravíme až teraz?
Origos
01.04.05,05:16
Chcel by som sa Vám ponúknuť... :-)

Som technik BOZP a PO. Som z Bratislavy. Pracujem na živnosť.
Keď som prečítal Vaše príspevky, veľmi som sa potešil, lebo teraz je vidieť, že koľko maličkých firiem ešte nemá základnú bezpečnostnú dokumentáciu v poriadku.
Inak sa pripravte, že nasledujúcich 14 prebehne supertajná akcia inšpektorátov na celom Slovensku "JASTRAB" na čiernu prácu.
Moja adresa appu@r15.roburnet.sk a veľmi rád Vám s tým problémom vypomôžem....
Origos
01.04.05,05:19
Nie nemôžeš! Respektíve môžeš, keď na to máš doklad- osvedčenie. Keď zamestnávaš už len jedného, tak musí byť poučený, preskúšaný ako aj Ty ako vedúci...
pkravarik
21.03.06,19:24
Za nevykonané skolenie zamestnancov z poziarnej ochrany ,hasici pravnickej do 500 000 Sk. Bezpecnost práce, statny dozor fyz. osobe do 5000 Sk horna hranica pre pravnicke do mil.Sk . A to sa este modli aby sa nic nestalo ani z PO alebo smrtak. Nesmies zamestnanť ludi bez skolenia a opakovane kazde 2 roky. prezencka, osnovy skolenia, meno lektora, č. jeho opravnenia a podpisy zamestnancov.
willma
22.03.06,06:42
Za nevykonané skolenie zamestnancov z poziarnej ochrany ,hasici pravnickej do 500 000 Sk. Bezpecnost práce, statny dozor fyz. osobe do 5000 Sk horna hranica pre pravnicke do mil.Sk . A to sa este modli aby sa nic nestalo ani z PO alebo smrtak. Nesmies zamestnanť ludi bez skolenia a opakovane kazde 2 roky. prezencka, osnovy skolenia, meno lektora, č. jeho opravnenia a podpisy zamestnancov.
...a netreba zabúdať na pravidelné odborné prehliadky elektro, bleskozv., hasiace prístroje ak nie sú tieto v kompetencii majiteľa, správcu prípadne prenajímateľa priestorov. Treba si pozrieť prípadnú zmluvu o prenájme.