Admin
27.10.05,14:02
Ahojte poraďáci.

Na porade som nový a prvý krát.

Potrebujem pomôcť v nasledovnej veci.
Som študent a pracoval som od 1.1.2005 na dohodu o vykonaní práce, keďže som som už odpracoval 300 hodín, firma so mnou od 1.9.2005 uzatvorila dohodu o brigádnickej práci študenta. Môj hrubý mesačný príjem je cca 8 - 9.000,- Sk
hrubého. Viem, že by som si mal platiť zdravotné poistenie, no vychádza mi
vždy závratná suma, nedá sa tomu nejakým spôsobom vyhnúť?
Nestačilo by mi ak by som sa povedzme od 1.11. zamestnanal na pracovný pomer s hrubým mesačným príjom 1.000, Sk z ktorého by mi firma zalatila odvod?
Nepoznáte nejaké kľučky v zákone, ktoré by nám študáčikom ušterili korunky.
Ďakujem.
anto
27.10.05,12:17
V zákone kľučky nie sú, ale je možnosť taká, aby zamestnávateľ nevyplácal všetko cez mzdy, ale ak môže, tak v hotovosti bez dokladu. Ale to nechcem nikoho nabádať, ako obísť zákon.
Palino
27.10.05,12:19
Ja by som bol za pracovný pomer, ak je niekto ochotný tak ťa zamestnať. Ale ak si mal také príjmy už v 9. a 10. mes., tak si už nepomôžeš a budeš za tie 2 mesiace musieť v ročnom zúčtovaní odviesť do ZP 14 %.
Jozef Mihál
27.10.05,12:44
Nestačilo by mi ak by som sa povedzme od 1.11. zamestnanal na pracovný pomer s hrubým mesačným príjom 1.000, Sk z ktorého by mi firma zalatila odvod?Stačilo by to. Lepší nápad je zamestnať sa takto už v októbri, aby sa bral do úvahy príjem z dohody len za september.
Admin
27.10.05,13:02
ďakujem pán Mihál, ale ako zachrániť ten celý rok na to návod nemáte?
Jozef Mihál
28.10.05,05:48
Prezrite články na mojom blogu.
ZuzanaP
28.10.05,06:03
Možno ešte na doplnenie: príjem na platenie zdravotného sa berie za príjem od 09-12/2005.

Skús si prečítať články p. Mihála a pochopíš.
Admin
29.10.05,14:34
Pochopil som ako to je s preddavkami, no nie je mi jasne ako a kolko budem musiet platit odvod na zdravotne poistenie. Ak si teoreticky spocitam vsetky prijmy v tomto roku od 1.1.05 do 31.12.05, tak to bude 12x9.000 Sk. Potom si urobim rocne zuctovanie preddavkov na verejne zdravotne poistenie, v ktorom by som mal doviest 12x9.000x14%. Je to tak spravne? Lebo sa mi to zda byt akoze dost vela na to ze som student ktory sa snazi nieco si privyrobit. Keby som bol v mesiaci november a december zamestnany na riadnu pracovnu zmluvu s prijmom 1000Sk mesacne (skrateny uvazok), je mozne ze by som sa plateniu odvodov poistneho z dohody za cele obdobie jedneho roka vyhol?
Denda
29.10.05,14:47
Pochopil som ako to je s preddavkami, no nie je mi jasne ako a kolko budem musiet platit odvod na zdravotne poistenie. Ak si teoreticky spocitam vsetky prijmy v tomto roku od 1.1.05 do 31.12.05, tak to bude 12x9.000 Sk. Potom si urobim rocne zuctovanie preddavkov na verejne zdravotne poistenie, v ktorom by som mal doviest 12x9.000x14%. Je to tak spravne?Nie je. Prikladám link pozri prísp.8:)
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10940&highlight=%B9tudent+odvody
Admin
27.11.05,15:29
Vrátil by som sa späť k mojmu problému, lebo ma ešte stále trápi. Prečítal som si články na blogu pána Mihála a nenašiel som tam ozrejmenie môjho problému, preto chcem túto tému rozobrať na jednoduchom príklade.
Príklad:Som teda študent denného štúdia, mám dohodu o brigádnickej práci študenta (od sept.2005 do dec.2005, na sumu 8000 Skk) a mám pracovný pomer so skráteným úväzkom na 10 hod. týždenne, na 1000 Skk, od 28. novembra do konca decembra 2005.
Otázka: Znamená pre mňa tento pracovný pomer, to že moji rodičia si nemôžu na mňa uplatniť rodinné prídavky a daňový bonus?
Otázka 2: Znamená pre mňa tento pracovný pomer, to že nebudem musieť odviesť preddavky na odvody do zdravotnej poisťovne z dohody za obdobie sept. až dec. 2005?
Jozef Mihál
27.11.05,16:17
Príspevky na blogu sa snažím písať obecne, pričom dúfam, že aktívne uvažujúci čitatelia si dokážu všeobecne podané informácie premietnuť do svojich konkrétnych problémov.

Žiaľ asi nie vždy sa to podarí .-)

K veci.

1. Za študenta denného štúdia VŠ do dovŕšenia 25 rokov majú rodičia nárok na RP a DB aj keď pracuje.

2. Študent denného štúdia VŠ atď. preddavky na ZP neplatí.

Pri posudzovaní, či bude poistencom štátu, ak zarába, v uvedenom prípade sa berie do úvahy príjem z dohôd za september a október (vtedy nebol zamestnancom) a príjem zo zamestnania za november a december.

Ak dobre počítam, je to suma 8.000 (dohoda september) + 8.000 (dohoda október) + pár korún (zamestnanie november) + 1.000 (zamestnanie december) = Spolu 17.000 a niečo.

Je to viac ako 13.000, preto poistencom štátu nebude. Musí si podať ročné zúčtovanie. V ňom uvedie príjem dosiahnutý v čase, kedy nebol zamestnancom - bol poistencom podľa § 11 ods.2, vo výške 16.000 Sk a uvedie i príjem a preddavky zo zamestnania.

Podstatné je, že na základe ročného zúčtovania bude musieť doplatiť poistné 14% z 16.000 Sk.
alena
16.02.06,07:13
dnes som sa v SME na strane 7 ma upútal článok: "Ak stredoškoláci alebo vysokoškoláci zarobili vlani viac ako 39-tisíc korún, musia zo zárobku odviesť do zdravotnej poisťovne 14 percent". Ešte aj vpríklade výpočtu daňovej povinnosti je to potvrdené. Citát z článku: Zdravotné odvody musí študent zaplatiť, ak minulý rok zinkasoval od zamestnávateľa viac ako šesťnásobok minimálnej mzdy (6x 6.500 = 39.000). "Keď výška príjmov prevýši spolu za rok polovicu úhrnu minimálnych miezd, je povinný podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné vo výške 14% z tohoto príjmu" hovorí Eva Slováková z MZ. Znamená to, že odvody bude študent platiť, ak za celý rok zarobil viac než 39.000 korún. "Po prekročení tejto hranice prestal byť študent poistencom štátu a stal sa z neho samoplatiteľ", vysvetlil expert na dane a odvody a poradca ministra Jozef Mihál. Toľko z článku. Neviem, čo to má znamenať, ale je to úplne v rozpore s tým, čo sa tu už popísalo a zdôrazňuje aj na školeniach, že sa berie do úvahy len príjem za obdobie september - december 2005. Chudáci študenti, ktorí si to prečítajú a uveria tomu. Alebo nastala nejaká zmena, ktorá mi unikla od školenia 3.2.?
nazabane
17.02.06,05:45
Prosím Vás milí skúsení poradcovia, zareagujte na príspevok od alena.
Mňa tiež zaujíma, kedy má študent povinnosť platiť si odvody na zdravotné poistenie. Po včerajšom článku v SME som :confused:. Čo je správne tých 39 000 za rok 2005 alebo 13 000 za obdobie 9/2005-12/2005? Uniklo mi niečo dôležité?
Jana Motyčková
17.02.06,06:21
dnes som sa v SME na strane 7 ma upútal článok: "Ak stredoškoláci alebo vysokoškoláci zarobili vlani viac ako 39-tisíc korún, musia zo zárobku odviesť do zdravotnej poisťovne 14 percent". Ešte aj vpríklade výpočtu daňovej povinnosti je to potvrdené. Citát z článku: Zdravotné odvody musí študent zaplatiť, ak minulý rok zinkasoval od zamestnávateľa viac ako šesťnásobok minimálnej mzdy (6x 6.500 = 39.000). "Keď výška príjmov prevýši spolu za rok polovicu úhrnu minimálnych miezd, je povinný podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné vo výške 14% z tohoto príjmu" hovorí Eva Slováková z MZ. Znamená to, že odvody bude študent platiť, ak za celý rok zarobil viac než 39.000 korún. "Po prekročení tejto hranice prestal byť študent poistencom štátu a stal sa z neho samoplatiteľ", vysvetlil expert na dane a odvody a poradca ministra Jozef Mihál. Toľko z článku. Neviem, čo to má znamenať, ale je to úplne v rozpore s tým, čo sa tu už popísalo a zdôrazňuje aj na školeniach, že sa berie do úvahy len príjem za obdobie september - december 2005. Chudáci študenti, ktorí si to prečítajú a uveria tomu. Alebo nastala nejaká zmena, ktorá mi unikla od školenia 3.2.?

Ten článok som čítala a informácie v ňom sú nesprávne. Nielen k ZP ale aj k dani sú tam nejaké chyby. Pani Slovákovú síce nepoznám, ale J.Mihál určite nedal autorovi takú informáciu, akú napísal do článku.

Platí, že do úvahy sa berú iba dohody za 9-12/2005.

Články v novinách na odborné témy berte vždy s veľkou rezervou.