radula31
30.06.10,12:21
Dobrý deň.
Som živnostník. Mám auto na leasing. Som platcom DPH. Tento mesiac som mala auto v oprave. Oprava auta bez DPH bola 300,04 € - túto sumu zaplatila poisťovňa. DPH bolo 57,01 € - toto som už platila ja. Som kvartálnym platcom DPH a neviem, čo teraz z touto faktúrou. Mám zarátavať túto celú DPH alebo túto faktúru vôbec nerátať. Prosím, pomôžte :(
Mária.K.
30.06.10,10:34
Dobrý deň.
Som živnostník. Mám auto na leasing. Som platcom DPH. Tento mesiac som mala auto v oprave. Oprava auta bez DPH bola 300,04 € - túto sumu zaplatila poisťovňa. DPH bolo 57,01 € - toto som už platila ja. Som kvartálnym platcom DPH a neviem, čo teraz z touto faktúrou. Mám zarátavať túto celú DPH alebo túto faktúru vôbec nerátať. Prosím, pomôžte :(
Predpokladám používanie automobilu na zdaniteľné plnenia s nárokom na odpočet DPH. Ak neuskutočňujete oslobodené plnenia bez nároku na odpočet (§ 28 až § 41 zákona o DPH) a faktúra spĺňa zákonom stanovené náležitosti, je možné uplatniť odpočet DPH vo výške 57,01. Poisťovňa DPH neprepláca z dôvodu, že platiteľ DPH má pri splnení zákonom stanovených požiadaviek nárok na jej odpočet.
radula31
30.06.10,10:54
Auto mám na firmu. Čiže každý kvartál odpočítavam DPH z mesačného leasingu. A teraz mám odrátať aj tých 57,01 €?? A čo potom mám spraviť s touto faktúrkou na konci roka??
Mária.K.
30.06.10,11:19
Auto mám na firmu. Čiže každý kvartál odpočítavam DPH z mesačného leasingu. A teraz mám odrátať aj tých 57,01 €?? ÁNO - predpokladám, že faktúra je vystavená na meno vašej firmy a že má všetky náležitosti. A čo potom mám spraviť s touto faktúrkou na konci roka??
Neviem presne, čo máte na mysli. Predpokladám, že sa pýtate na pohľadávky a záväzky. Vašim záväzkom voči servisu je celá suma faktúry, ktorú musíte uhradiť v plnej výške - t.j. nevznikne na konci roka žiadny rozdiel. Vašou pohľadávkou je pohľadávka voči poisťovni v sume, ktorú vám zohľadnila ako poistné plnenie. Túto zaevidujete v evidencii pohľadávok a pri jej úhrade poisťovňou sa vám pohľadávka vyrovná.
radula31
30.06.10,11:41
Ďakujem pekne. Už viem ako to má byť. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem.
Jana Acsová
30.06.10,12:58
Auto mám na firmu. Čiže každý kvartál odpočítavam DPH z mesačného leasingu. A teraz mám odrátať aj tých 57,01 €?? A čo potom mám spraviť s touto faktúrkou na konci roka??


Ďakujem pekne. Už viem ako to má byť. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem.Určite? Lebo píšete iné zadanie, ako bola odpoveď:


Dobrý deň.
Som živnostník. Mám auto na leasing. Som platcom DPH. Tento mesiac som mala auto v oprave. Oprava auta bez DPH bola 300,04 € - túto sumu zaplatila poisťovňa. DPH bolo 57,01 € - toto som už platila ja.

Pre osobu účtujúcu v sústave JÚ v tomto prípade platí:

1. zaúčtovať celú faktúru - záväzok za opravu auta
2. DPH uplatniť vzhľadom podľa predmetu činnosti - plný nárok na odpočet v prípade zdaňovaných činností na výstupe do konca kalendárneho roka, najskôr v kalendárnom štvrťroku, kedy vznikla daňová povinnosť servisu
3. zaplatiť DPH v PD zaúčtovať VNZD
4. zaúčtovať predpis pohľadávky za poistné plnenie
5. zaúčtovať zápočet v knihe záväzkov a pohľadávok s účinnosťou poistného krytia uvedeného v krycom liste
5. uzávierková účtovná operácia k 31.12.2010 doúčtovanie príjmov a výdavkov peňažného denníka do výšky zápočtu nároku na poistné plnenie s úhradou faktúry realizovanou poisťovňou - daňový výdavok, zdaniteľný príjem

To by malo byť všetko.