JOSTY
30.06.10,12:33
chcel by som sa spýtať či je lepší externí pevný disk alebo CD A DVD
chcel by som sa spýtať či je toto dobrý externý disk A-DATA 500 GB 2,5" ext. HDD Blue
a ešte som sa chcel opýtať či je lepšie mať dobryý exterbý disk čo je drahší alebo lacnejší s velkou pameťou a že aký je rozdiel ked su nektoré diski velke a ine male a maju ruvnaku pamet a ci je dobry externy disk napr že si tam dam 3000 filmov a za rok si ich chcem pozriet je to dobre kupit si externy disk
DAKUJEM PREDOM VSETKYM CO MY ODPOVEDIA NA TIETO OTAZKY ESTE RAZ DAKUJEM !!!!!!!!!!
peanut
30.06.10,11:21
Porovnanie ceny HDD vs. optické disky na 500GB dát

Optické disky (pre zjednodušenie vynechané veci ako dvojvrstvové média):
CD má 700MB uz zastarané (s výnimkou napr. pesničiek) - cena: je jedno, uz sa neoplati
DVD má 4.5GB (5x viac ako CD) - najrozšírenejšie: 500GB / 4.5GB = 111 DVD
a) neprepisovatelne 111 * 0,25eur/ks = 27,75eur
b) prepisovatelne 111 * 0,70eur/ks = 77,70eur
BlueRay má 25GB (cca 5x viac ako DVD) - nový, postupne sa rozširuje: 500GB / 25GB = 20ks
a) neprepisovatelne 20ks * 3eur/ks = 60eur
b) prepisovatelne 20ks * 7eur/ks = 140eur

Plus treba započítať
CD/DVD mechanika - 16 eur
BlueRay mechanika - 200 eur

Pevné disky (HDD) - externé (interné ešte lacnejšie):
3,5" (tri aj pol palcové) 70eur
2,5" (dva aj pol palcové) - tichší, rýchlejší, menší, drahší: 80eur

Záver
pokiaľ chcete prepisovateľné dáta, použite HDD (pevný disk)
pokiaľ chcete pesničky do CD prehrávača, použite CD
pokiaľ máte DVD prehrávač, používajte na filmy DVD

Kedysi sa optické disky (CD,DVD,Blue-Ray) oplatili na ukladanie dát oproti iným pamäťovým médiám (napr. HDD). Dnes sa neoplatia - HDD je lacnejšie (opticke media trochu "zaspali" vyvoj).

Tiež treba zdôrazniť, že HDD je oveľa pohodlnejšie ako optický disk.
=================
Ešte k otázke: 2,5" HDD odporúčam, značku si musíte vybrať sám (ja napr. používam western digital 640GB externý)
Čo sa týka ceny, tak si to vždy prepočítajte na 1GB + nekupujte si zbytočne veľký (nevyužijete, cena stále klesá). 500GB je v pohode.
Čo sa týka 3000 filmov tak to rozhodne neodporúčam, to vedie k dioptriám, problémom s chrbticou, ... (verte mi! žiadna sranda!). Tiež sa spýtajte sám seba: keď si tých 3000 filmov viete zohnať dnes, prečo by ste si ich nevedeli zohnať o rok? Prečo ich všetky skladovať?
filmy v nízkej/bežnej kvalite 700MB, 500GB/700MB = 714filmov
filmy v strednej kvalite 1.4GB, 500GB/1.4GB = 357filmov
filmy vo vysokej kvalite 4.5GB, 500GB/4.5GB = 111filmov
filmy vo veľmi vysokej kvalite 10GB, 500GB/10GB = 50filmov
takže určite nie 3000 filmov ;-)
JOSTY
30.06.10,13:19
Dakujem velmi pekne dost si my pomohol a este som sa chcel spytat myslis ze dobry tento externy disk A-DATA 500 GB 2,5" ext. HDD Blue
a že ty si čo dávaš na ten externý pevný disk diki za odpoved.
jojom
30.06.10,13:57
Dakujem velmi pekne dost si my pomohol a este som sa chcel spytat myslis ze dobry tento externy disk A-DATA 500 GB 2,5" ext. HDD Blue
a že ty si čo dávaš na ten externý pevný disk diki za odpoved.

Osobne mám na ext disku zazálohované všetky fotky, všetky dokumenty a dôležité veci. Ostatné načo, je toho plný web. Dokonca ja si robím dvojité zálohy (vlastná hlúposť v minulosti) na 2 disky. Myslím si že na zálohovanie a prenos veľkých údajov má hlavne ext disk slúžiť (stratiť 2 giga fotie je na plač).
Ináč na disk si daj čo chceš od zálohy programov cez zálohy filmy až pod zálohy mp3-ky.
iv@n
30.06.10,15:35
dvojité zálohovanie dát nie je vôbec blbosť, ja mám zálohu na troch externých diskoch s rôznym fyzickým umiestneným (vykrádačka, požiar, záplavy,..). Celoživotné fotky, dokumenty a firemné dáta majú väčšiu cenu ako pár externých diskov za 60€
peanut
30.06.10,15:58
Ja osobne som si dal prispôsobiteľný fimrware na Linux router, pripojil externý HDD do USB, nainštaloval sambu a mam sieťový disk z externého ;-)
Využívam ho najmä na zálohy, prípadne staré dáta, ktoré pre istotu nechcem vymazať (ale žiadna veľká škoda, keby som o ne prišiel). Vhľadom na to, že je to sieťový, tiež na prenášanie dát z jedného počítača do druhého (z jedného počítača nahrám, do druhého stiahnem, keď ho mám zapnutý), tiež dáta, ktoré zdieľam medzi všetkými počítačmi na domácej sieti (LAN-ke).

Viacnásobné zálohovanie sa mi vidí už trošku neprofesionálne - na zálohovanie veľmi dôležitých dát existujú firmy (ktoré za to ručia) - dáta sa zálohujú cez internet (súkromné dáta si pokojne zašifrujte), pokiaľ máte HDD na troch miestach, môžete si rovno takú založiť: nemá význam, aby si každý (napr. fotky má každý) kupoval tri rôzne HDD, na tri miesta dával, ... Tiež existujú laboratáriá, ktoré za poplatok dostanú dáta i z poškodeného HDD (povodne, požiare, ...). Inak je to trochu prehnané - bežné fotky sa pri povodniach, požiaroch tiež znehodnotia, a koľko ľudí si ich dá vytlačiť 2x?
JOSTY
30.06.10,16:16
VĎAKA všetkým za odpovede :) veľmi ste mi pomohli :)
Deiky
01.07.10,05:18
Napr DVD nosice a CD nosice uvadzaju dlhú dobu uchovania dát, no tu pozor zistite sipri akých podmienkách to garantujú ( asi tak teplota kolo 10 stupnov a minimalna vlhkost, ktorú v beznom prostredi nedosiahnete ;) ) preto je ich skutocna zivotnost podstatne mensia : )
iv@n
01.07.10,08:56
Viacnásobné zálohovanie sa mi vidí už trošku neprofesionálne - na zálohovanie veľmi dôležitých dát existujú firmy (ktoré za to ručia) - dáta sa zálohujú cez internet (súkromné dáta si pokojne zašifrujte), pokiaľ máte HDD na troch miestach, môžete si rovno takú založiť: nemá význam, aby si každý (napr. fotky má každý) kupoval tri rôzne HDD, na tri miesta dával, ... Tiež existujú laboratáriá, ktoré za poplatok dostanú dáta i z poškodeného HDD (povodne, požiare, ...). Inak je to trochu prehnané - bežné fotky sa pri povodniach, požiaroch tiež znehodnotia, a koľko ľudí si ich dá vytlačiť 2x?
ja som s počítačmi robil dlhé roky ako servisný technik a videl som dosť ľudí po strate dát s hlavou v smútku, preto to takto riešim. Jeden disk v kancli, druhý doma, tretí u svokrovcov a je to vyriešené, medzi sebou rotujú, po pripojení na komp sa spraví záloha celého disku. Za tie roky čo to takto robím, tak už som pár kamarátom ťahal dáta z poškodeného disku, jednému dokonca dvakrát, komu nie je rady tomu nie je pomoci.
zálohovanie na server je kôli pomalým linkám vhodné len na malé objemy zatiaľ, pre mňa je pohodlnejšie mať spravené zrkadlo celého disku a v prípade poruchy (čo sa mi stalo naposledy tri roky dozadu) len zbehnúť do skladu po nový disk, skopírovať dáta a za 15min zase fungovať.
čo sa týka tých fotiek, ja som precestoval celkom slušnú časť zemegule a o tie fotky by som fakt nerád prísť, či si niekto tlačí fotky 1x alebo 2x je mi jedno :)
a tie laboratoriá existujú, ale nie je lacnejšie kúpiť 3x externý disk po 60€ a nemať stres alebo dať za obnovenie (bez záruky) dát z disku 500€ a čakať, že čo tam bude na disku chýbať.
jojom
01.07.10,10:24
ja som s počítačmi robil dlhé roky ako servisný technik a videl som dosť ľudí po strate dát s hlavou v smútku, preto to takto riešim. Jeden disk v kancli, druhý doma, tretí u svokrovcov a je to vyriešené, medzi sebou rotujú, po pripojení na komp sa spraví záloha celého disku. Za tie roky čo to takto robím, tak už som pár kamarátom ťahal dáta z poškodeného disku, jednému dokonca dvakrát, komu nie je rady tomu nie je pomoci.
zálohovanie na server je kôli pomalým linkám vhodné len na malé objemy zatiaľ, pre mňa je pohodlnejšie mať spravené zrkadlo celého disku a v prípade poruchy (čo sa mi stalo naposledy tri roky dozadu) len zbehnúť do skladu po nový disk, skopírovať dáta a za 15min zase fungovať.
čo sa týka tých fotiek, ja som precestoval celkom slušnú časť zemegule a o tie fotky by som fakt nerád prísť, či si niekto tlačí fotky 1x alebo 2x je mi jedno :)
a tie laboratoriá existujú, ale nie je lacnejšie kúpiť 3x externý disk po 60€ a nemať stres alebo dať za obnovenie (bez záruky) dát z disku 500€ a čakať, že čo tam bude na disku chýbať.

Nedá sa nesúhlasiť. Máš moje symfónie. Presne tak. :)