Mona Lisa
30.06.10,12:58
Je možné aby som vystavila faktúru, keď vykonám nejakú činnosť niekomu a pritom nemám živnosť resp. obdobu živnosti.
Resp. ako sa dá chápať par. 8 yákona o dani - príležitostné činnosti.
Gunka
30.06.10,11:15
Faktúra musí obsahovať určité náležitosti, ako IČO, DIČ a kedže nemáš živnosť, asi ich nemáš pridelené, tak neviem ako by bola takáto faktúra akceptovateľná u príjimateľa tvojej služby. Možno sa mýlim.
Mona Lisa
30.06.10,11:53
Faktúra musí obsahovať určité náležitosti, ako IČO, DIČ a kedže nemáš živnosť, asi ich nemáš pridelené, tak neviem ako by bola takáto faktúra akceptovateľná u príjimateľa tvojej služby. Možno sa mýlim.


Toto hovorím aj ja mojmu klientovi, ale on tvrdi ze jeho syn obil nejakej firme web stranku a ze fakturoval, podla mna musi byt zaregistrovany na DU na r.č.
rdb
30.06.10,13:10
Je možné aby som vystavila faktúru, keď vykonám nejakú činnosť niekomu a pritom nemám živnosť resp. obdobu živnosti.
Resp. ako sa dá chápať par. 8 yákona o dani - príležitostné činnosti.
Naozaj je to tak, ze nemozes vystavit Fakturu ak nemoze mat vsetky nalezotosti podla zakona. U nas sme v podobnych pripadoch postupovali tak, ze sme mali uzavretu zmluvu, v ktorej boli presne urcene podmienky. Na jej zaklade sa peniaze vyplatili aj zuctovali.
Mona Lisa
01.07.10,11:31
Naozaj je to tak, ze nemozes vystavit Fakturu ak nemoze mat vsetky nalezotosti podla zakona. U nas sme v podobnych pripadoch postupovali tak, ze sme mali uzavretu zmluvu, v ktorej boli presne urcene podmienky. Na jej zaklade sa peniaze vyplatili aj zuctovali.


Ale dotyycna osoba chce vkonat nejau cinnost a napasovat to na par.8 zakona o dani. Ja ale neviem ako to chce vzhladom k tomu ze ma hlav.pracovny pomer riesit tento prijem, neviem totiz ako chapat prijem z prilezit.cinnosti. {plati 5x zivot. minima nesmie pri takomto prekrocit} a co ostatny prijem ?
optimistka
01.07.10,17:39
ak jeho príjem podľa §8 z príležitostných činností prekročí hranicu 5 násobku sumy ŽM, tak musí podať DP z príjmov, o ktoré túto hranicu prekročil, pri príjmoch § 8 sa nedaju použiť paušálne výdavky, len preukázateľne vynaložené a ani dosiahnuť strata
umerne ako krátil zdanované príjmy o 5 násobok sumy ŽM , musí krátiť aj preukazatelne vynaložene vydavky
ak má aj iné príjmy, napr. § 5 zo závislej činnosti, tak požiada zamestnávatela o potvrdenie o zdanitelonej mzde a urobí zo vsetkých svojich príjmov jedno DP typ B
rdb
03.07.10,10:18
Ale dotyycna osoba chce vkonat nejau cinnost a napasovat to na par.8 zakona o dani. Ja ale neviem ako to chce vzhladom k tomu ze ma hlav.pracovny pomer riesit tento prijem, neviem totiz ako chapat prijem z prilezit.cinnosti. {plati 5x zivot. minima nesmie pri takomto prekrocit} a co ostatny prijem ?
Nuz v paragrafe 8 je presne stanovené čo patrí do ostatných príjmov pomôckou je aj to, ako je to popísané v daňovom priznaní kde je na to tuším 9 riadkov. Takže tá činnosť, ktorú chce osoba vykonať musí byť niektorá z tých čo sú tam uvedené. Ak to je niečo iné potom to nemôže byť v tomto riadku a už sa to môže posudzovať rôzne. Mám skúsenosť, že príležitostne vykonávaná služba kostymérky bola DU považovaná za závislú činnosť a neboli uznané paušálne náklady.
marjankaj
03.07.10,11:06
Faktúra musí obsahovať určité náležitosti, ako IČO, DIČ a kedže nemáš živnosť, asi ich nemáš pridelené, tak neviem ako by bola takáto faktúra akceptovateľná u príjimateľa tvojej služby. Možno sa mýlim.

A prečo by musela obsahovať? Podľa akého zákona?
ekopo
03.07.10,11:23
Viem, že to ovládaš.
Ale ......
pojem "faktúra" v zákone o DPH § 71 ods. 2
pojem "účtovný doklad" v zákone o účtovníctve § 10 ods. 1

a ak sa niekto riadi týmito ustanoveniami, svoje príjmy zdaňuje zrejme podľa § 6 zákona o dani z príjmov...
marjankaj
03.07.10,11:54
Je možné aby som vystavila faktúru, keď vykonám nejakú činnosť niekomu a pritom nemám živnosť resp. obdobu živnosti.
Resp. ako sa dá chápať par. 8 yákona o dani - príležitostné činnosti.


Živnostenský zákon 455/1991

Živnosť
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.

Ak by to bolo jeden krát za rok, tak by to asi išlo. Ak viackrát tak už by sa to mohlo klasifikovať ako živnosť.

Takže ak by toho bolo viac, tak vybaviť si živnosť, aby si si mohla uplatňovať náklady(prípadne paušálne). Ak je to popri zamestnaní, tak sa odvody do SP a ZP neplatia. Pri ZP sa to vyrovná v RZZP.

Alebo to robiť na dohodu o vykonaní práce.

Nenapísala si o akú činnosť ide.:confused:

§3
(3) Živnosťou nie je ani činnosť, ktorá svojou povahou spĺňa znaky živnosti podľa § 2, ale je v rozpore s dobrými mravmi.
marjankaj
03.07.10,12:00
Viem, že to ovládaš.
Ale ......
pojem "faktúra" v zákone o DPH § 71 ods. 2
pojem "účtovný doklad" v zákone o účtovníctve § 10 ods. 1

a ak sa niekto riadi týmito ustanoveniami, svoje príjmy zdaňuje zrejme podľa § 6 zákona o dani z príjmov...

Jasné. Nepredpokladám, že ide platiteľa DPH, to by táto téma asi nevznikla.

Ak nie je platiteľom DPH, tak nemusí vystaviť ani faktúru §71 ods(1), teda ods(2) je pre ňu bezpredmetný. Prinajhoršom by sa nedala odpočítať DPH u príjemcu.:rolleyes:Neplatiteľ aj tak faktúruje bez DPH.

A v §10 ods(1) nie je vôbec spomenuté IČO ani DIČ.

A podľa obchodného zákonníka §3a IČO musí uvádzať iba ak mu je pridelené.


§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.
Mona Lisa
05.07.10,18:18
Je možné aby som vystavila faktúru, keď vykonám nejakú činnosť niekomu a pritom nemám živnosť resp. obdobu živnosti.
Resp. ako sa dá chápať par. 8 yákona o dani - príležitostné činnosti.


Ide vlastne o fyzickú osobu, ktorá chce vykonávať interiérový dizajn "občas".
Má hl.pracovný pomer. Neviem jej to vyhovoriť, že 1 možno 2 krát by sa dalo použiť par.8 ale ako si chce potom uplatňovať náklady?
Ja osobne nemôžem súhlasiť s tým ,že môže využiť par.8 keďže viem, že to nie je len občasné .
Ešte poprosím aké je teraz ŽM?.
Andyke
05.07.10,18:31
do 30.6.2010 185,19 €, od 1.7.2010 185,38 €