gabika.mato
30.06.10,13:20
Ahojte. Potrebujem poradiť ako je to s dohodou správy spoločného majetku. Keď spíšeme pred notárom s manželom dohodu, že vlastníkom rodinného domu budem ja, bude to platné alebo to musíme riešiť cez súd? Ďakujem
buchač
30.06.10,11:35
Ahojte. Potrebujem poradiť ako je to s dohodou správy spoločného majetku.
He ...založíte si Manželka s.r.o., alebo ako ?
Keď spíšeme pred notárom s manželom dohodu, že vlastníkom rodinného domu budem ja, bude to
PRD...
platné alebo to musíme riešiť cez súd? Ďakujem

:confused:
gabika.mato
30.06.10,12:45
fakt dik za radu :-(
Chobot
30.06.10,12:53
Ahojte. Potrebujem poradiť ako je to s dohodou správy spoločného majetku. Keď spíšeme pred notárom s manželom dohodu, že vlastníkom rodinného domu budem ja, bude to platné alebo to musíme riešiť cez súd? Ďakujem

Uvádzaš príliš málo informácií na to, aby ti niekto vedel relevantne odpovedať.

V prvom rade si mala napísať, kto je teraz majiteľom domu a kedy ste ho nadobudli. Ak ste ho nadobudli počas manželstva, tak je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM). Všetky veci nadobudnuté počas manželstva patria do BSM. Pokiaľ si ho nadobudla pred manželstvom, tak je to len tvoje vlastníctvo a nemusíš s manželom nič spisovať.

Ak chcete zúžiť BSM, treba spísať dohodu, len neviem, či bude stačiť notárska, alebo či o zúžení BSM rozhodne súd. Podľa § 143a Obč. zákonníka by mala stači notárska zápisnica:

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.

V každom prípade to bude treba dať zapísať do katastra, aby bolo jasné, kto je vlastníkom.
buchač
30.06.10,13:30
fakt dik za radu :-(


Uvádzaš príliš málo informácií na to, aby ti niekto vedel relevantne odpovedať.


Len tak , na okraj ...Chobot dal komplet odpoveď ...

Ale s tou mojou poznámkou , ktorá sa Ti nepáči som chcel povedať v podstate to isté ...
Občas by bolo aj zahodno trochu sa zamyslieť aj nad OTÁZKOU / viď jej zadanie / .....či ....???
gabika.mato
30.06.10,14:42
ten dom sme nadobudli počas manželstva, ale s manželom sme sa dohodli, že chceme aby ten dom bol pisani len na mňa čiže aby som bola vlastnikom len ja. na nete som našla, že sa da spisať dohoda o správe spoločného majetku len som nenašla či to stači urobiť pred notárom alebo to musi určiť súd.
Mária27
30.06.10,20:22
Dohoda o správe spoločného majetku znamená, že majetok je spoločný, vlastníkmi ste obaja, ale jeden ho užíva a spravuje. Zyčajne to býva umanželov, ktorí trvale spolu nežijú.

Ak ste kupovali za manželstva dom a chceli ste ho napísať len na teba, bolo potrebné, aby si zmluvu podpísala iba ty - tak to dali aj zapísať do katastra. Zmluva platí, lebo to nie je právny úkon týkajúci sa spoločnej veci podľa § 145 obč.z.. Potom druhý manžel nie je ani účastníkom vkladového konania (rozhodnutie Najvyšš. súdu Pls 1/1967).
gabika.mato
01.07.10,05:41
veľmi pekne ďakujem.takže ak by som zmluvu podpisala len ja a tak to dala aj zapísať na kataster tak vlastnikom budem len ja.dobre tomu rozumiem?
Mária27
01.07.10,07:36
Rozumieš tomu dobre. Pri prípadnom rozvode sa potom zohľadní suma, ktorú ste zo spoločného (z BSM) vynaložili na oddelený majetok len jedného (teba). Použitie spoločných peňazí môžeš aj teraz manželovi potvrdiť.