peanut
30.06.10,13:35
Pekný letný deň prajme poraďákom,

som fyzická osoba - nepodnikateľ, robím doučovanie (individuálne, nie kurzy/školenia):
a) aký doklad môžem dať, resp. akú právnu formu použiť, niektorý žiaci by si to chceli dať vo firme do nákladov (príkazná zmluva alebo niečo? asi faktúru vystaviť nemôžem, že?)
b) v zákone o dani z príjmov to je §6 "príjmy, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním", §8 ostatné príjmy, niekde inde, alebo si môžem vybrať?
Tiež robím občas prácu cez zmluvu o diele, k tomu tiež otázka b)

Vopred ďakujem za odpovede
oriešok
peanut
03.07.10,08:43
nikto?
martinez
05.07.10,14:39
Pekný letný deň prajme poraďákom,

som fyzická osoba - nepodnikateľ, robím doučovanie (individuálne, nie kurzy/školenia):
a) aký doklad môžem dať, resp. akú právnu formu použiť, niektorý žiaci by si to chceli dať vo firme do nákladov (príkazná zmluva alebo niečo? asi faktúru vystaviť nemôžem, že?)
b) v zákone o dani z príjmov to je §6 "príjmy, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním", §8 ostatné príjmy, niekde inde, alebo si môžem vybrať?
Tiež robím občas prácu cez zmluvu o diele, k tomu tiež otázka b)

Vopred ďakujem za odpovede
oriešok
Do §6 by som to nedával....Je to príležitostný príjem ? Ak áno, ta potom §8,1....potom to môže byť príkazná zmluva... ale ak sa jedná o opakovaný príjem, mal by si porozmýšľať, či v zmylse obchodného zákonníka sa nejedná o podnikanie (sústavná činnosť zameraná na dosahovanie zisku... bla bla bla)... ak áno, asi by si si mal založiť živnosť
peanut
06.07.10,18:07
Ďakujem za odpoveď. Sú to malé, občasné príjmy, takže zatiaľ to na živnosť nedám - to asi nemá význam.
Čiže príkaznú zmluvu do §8, a čo zmluvu o diele - to asi taktiež do §8?