Anairda
30.06.10,22:10
Dobrý deň, hľadám paragraf, podľa ktorého budova zaradená do majetku firmy a určená výhradne na prenájom, je príjmom podľa § 6 odsek 1 ( ako som sa dočítala v iných príspevkoch) a nie odsek 3 (ako by som chcela ja). Som živnostník, budovu som zaradila do majetku firmy, robím odpisy, opravy, ale stále je to len prenájom nehnuteľnosti. Nemám v živnosti túto činnosť ani neposkytujem služby spojené s prenájmom. Tak prečo?
Zita5
30.06.10,20:26
Dobrý deň, hľadám paragraf, podľa ktorého budova zaradená do majetku firmy a určená výhradne na prenájom, je príjmom podľa § 6 odsek 1 ( ako som sa dočítala v iných príspevkoch) a nie odsek 3 (ako by som chcela ja). Som živnostník, budovu som zaradila do majetku firmy, robím odpisy, opravy, ale stále je to len prenájom nehnuteľnosti. Nemám v živnosti túto činnosť ani neposkytujem služby spojené s prenájmom. Tak prečo?
§6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.


Čo je to za budovu ? LV je na firmu ?Prečo otázka ...tak prečo ? No asi preto , lebo ste sa tak rozhodli :)
Anairda
01.07.10,05:16
Je to budova ktorej LV je napísaný na mňa ako na osobu, nie na firmu. Ale podnikala som v nej, tak som ju v r. 1993 zaradila do majetku a odpisovala. Dnes v nej nepodnikám, vydávam ju len na prenájom a iný príjem momentálne nemám a preto to nechcem ako príjem z podnikania. Je už takmer odpísaná takže ak by som ju chcela vyradiť neodpísaná časť ide do VOZD?