LenkaDa
30.06.10,21:56
Prosím, vie mi niekto odpovedať na otázku: Toho času som na rodičovskej dovolenke, poberám vyšší RP, nakoľko dieťa ešte nedovršilo 2 roky. Od 15.7.2010 nastupujem na ďalšiu materskú dovolenku. Potrebujem vedieť, či za júl 2010 dostanem vyplatený rodičovský príspevok a v akej výške, keďže už budem mať nárok na materskú. Podotýkam, že materská bude podstatne vyššia než rodičovský príspevok, ale bude vyplatená len za časť mesiaca, takže stratím nárok na rodičovský príspevok???
karpis
01.07.10,04:06
Podľa môjho názoru máš nárok na rodičovský príspevok a alikvotnú časť materského.
brčko
01.07.10,07:36
ako píše karpis, dostaneš za júl vyplatené v auguste 256eur RP + za 17dní júla materské 17xdenné materské.

Od augusta do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dosiahne 6týž. máš nárok na príspevok na starostlivosť o staršie dieťa, vo výške 41eur na mesiac, ak sa aj o staršie dieťa staráš osobne.

Ak si v II.piliery, nezabudni doručiť na SP oznámenie o účasi na dôch.sporení časť A do 30dní od naodbudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského. PRihlášku na dôch.poistenie štátom predpokladám máš podanú, tak potom treba doriešiť, ked staršie dieťa začne navštevovať škôlku, aby si mala prihlášku na mladšie dieťa. Ale to nie je rovnaký postup. Ale to si zisti potom v SP a nechaj si oraziť na kopii doklady, ktoré si podala na SP!

UPsvar treba oznámiť nástup na MD/poberanie materského.

Predpokladám, trvá ti PP, tak ZP nemusíš riešiť.
djcikis
09.09.10,19:01
Možte mi poradit? Moj znami pracuje v rakusku ako opatrovatel na rakusku živnost. Jeho manželke sa teraz narodilo dieta, poziadala si na slovensku o matersku.Na tu zvyšenu narok nema a dokonca jej povedali, že nema narok ani na rodičovsky prispevok cca 160 euro.Odbili ju stym,že si ma o matersku požiadat v rakusku.Podla mna, ale ma narok na rodičovsky prispevok tu na slovensku.Kedže nepracuje v rakusku ona, ale jej manžel.Dakujem za odpoved