janina028
27.10.05,19:37
Dobrý večer poraďáci,

je možné dať si do nákladov nájomné? Je to pre známeho, ktorý pracuje v jednom meste a trvalý pobyt má v inom. On si to totiž dáva, ale mne sa to moc nezdá, čo vy na to? Ešte by som mala povedať, že v tom byte býva aj s priateľkou a ich spoločným dieťaťom, ani jeden z nich tam nemá trvalé bydlisko.
Ďakujem.

Janka
Paula
27.10.05,18:05
Dobrý večer poraďáci,

je možné dať si do nákladov nájomné? Je to pre známeho, ktorý pracuje v jednom meste a trvalý pobyt má v inom. On si to totiž dáva, ale mne sa to moc nezdá, čo vy na to? Ešte by som mala povedať, že v tom byte býva aj s priateľkou a ich spoločným dieťaťom, ani jeden z nich tam nemá trvalé bydlisko.
Ďakujem.

JankaNie je podstatné, s kým v prenajatom byte býva. Mal by spísať s majiteľom bytu zmluvu o prenájme ako podnikateľ, ak si chce dať do výdavkov platbu za nájom a médiá s ním súvisiace. . Mal by si potom pri uplatňovaní výdavkov uvedomiť aj to, že spotrebu niektorých komponentov súvisiacich s nájomným (voda, elektrina,plyn, odvoz odpadu...) nemôže uplatniť v plnej výške, pretože by sa mohla "vyšplhať" do výšky, ktorá je nereálna pre uplatnenie do výdavkov v súvislosti s podnikaním (priateľka a dieťa nie sú súčasťou výdavkov pre podnikanie)...;) Môj názor
janina028
27.10.05,18:09
Ďakujem Paula, aj ja mám taký názor.

Janka
janina028
27.10.05,18:14
Ešte taký nápad.........a čo keby si do nákladov dal len samotná nájom bytu. Bez elektriny, vody a pod. Lebo to by sa dosť blbo dokazovalo, že koľko vody minul na seba ako živnostníka a koľko normálne. Lenže to by zasa asi musela byť tá zmluva napísaná inak. Prípadne na 2x - nájom a zvyšok.No neviem.
Janka
Paula
27.10.05,18:25
Ešte taký nápad.........a čo keby si do nákladov dal len samotná nájom bytu. Bez elektriny, vody a pod. Lebo to by sa dosť blbo dokazovalo, že koľko vody minul na seba ako živnostníka a koľko normálne. Lenže to by zasa asi musela byť tá zmluva napísaná inak. Prípadne na 2x - nájom a zvyšok.No neviem.
JankaBez zmluvy a dôkazu o zaplatení ani krok:), to by si mal majiteľ firmy uvedomiť v prvom rade.....teda bez toho nemáš čo zaúčtovať. Čo si chce uplatniť do výdavkov, je jeho vec, nie tvoja. Podstatné je, že na výdavkový doklad vo svojom účtovníctve podpíše kolonku "súhlasím" a aj všetky papiere k daňovému priznaniu podpíše on. Mali sme tu už debatu ohľadom iných výdavkov a zhodli sme sa v tom, že vlastnoručný podpis majiteľa firmy nás chráni pred prípadným postihom za nesprávne zaúčtovanie.
janina028
27.10.05,18:29
Ďakujem, a na 100% súhlasím.
Janka