Miska805
01.07.10,09:23
Dobry den,

Potrebujem radu ohladom nastupu na matersku dovolenku. Termin porodu mam 28.8.2010, tym padom nastup na MD by mal byt 17.7.2010. No potrebujem byt v robote este zopar dni tak som chcela ukoncit cely Jul. Nakolko tym porusim minimalnu lehotu nastupu na MD (6 tyz pred porodom) tak budem penalizovana a MD davky mi budu vyplacane len 22 tyz. od porodu. Z tohoto dovodu by som si chcela vycerpat dovolenku este predtym ako ma doktor vypise na MD. Mam este 12 dni dovolenky. T.j.

Termin porodu je 28.8.2010
6tyz zacina: 17.7.2010
Ukoncenie prace: 31.7.2010
Cerpanie dovolenky: 1-17.8.2010
Nastup na matersku: 18.8.2010

Mozem cerpat dovolenku tymto sposobom? Tym, ze oneskorim nastup na MD nedostanem nic zapatene od SP (do porodu), preto som chcela vycerpat dovolenku. Mam to ovela lepsie platene. Takto by som bola eventualne bez penazneho prisunu len par dni, nie cely mesiac.

Potrebujem to mat legalne osetrene, aby mi s tym v uctarni nerobili problem. Vopred dakujem za pomoc.
vieraaaa
01.07.10,07:37
Dobry den,

Potrebujem radu ohladom nastupu na matersku dovolenku. Termin porodu mam 28.8.2010, tym padom nastup na MD by mal byt 17.7.2010. No potrebujem byt v robote este zopar dni tak som chcela ukoncit cely Jul. Nakolko tym porusim minimalnu lehotu nastupu na MD (6 tyz pred porodom) tak budem penalizovana a MD davky mi budu vyplacane len 22 tyz. od porodu. Z tohoto dovodu by som si chcela vycerpat dovolenku este predtym ako ma doktor vypise na MD. Mam este 12 dni dovolenky. T.j.

Termin porodu je 28.8.2010
6tyz zacina: 17.7.2010
Ukoncenie prace: 31.7.2010
Cerpanie dovolenky: 1-17.8.2010
Nastup na matersku: 18.8.2010

Mozem cerpat dovolenku tymto sposobom? Tym, ze oneskorim nastup na MD nedostanem nic zapatene od SP (do porodu), preto som chcela vycerpat dovolenku. Mam to ovela lepsie platene. Takto by som bola eventualne bez penazneho prisunu len par dni, nie cely mesiac.

Potrebujem to mat legalne osetrene, aby mi s tym v uctarni nerobili problem. Vopred dakujem za pomoc.
Pokiaľ žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa jej nastúpenia až do uplynutia 28, prípadne 37 týždňov. Ak však žena pred pôrodom vyčerpá z materskej dovolenky menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu do uplynutia 22 týždňov, prípadne 31 týždňov. Ak by ste sa teda rozhodli nastúpiť na materskú dovolenku neskôr ako šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, máte nárok čerpať po pôrode už len jej zvyšnú časť v trvaní 22 týždňov.
Inak celý článok je na
http://www.etrend.sk/pravo/nastup-na-matersku-dovolenku.html
Je to síce článok z roku 2005, ale táto zásada platí podľa mňa stále.
Miska805
01.07.10,08:00
Dakujem za clanok. Takze podla toto si mozem vybrat co je pre mna najvhodnejsie financne.
veronikasad
01.07.10,08:49
Dakujem za clanok. Takze podla toto si mozem vybrat co je pre mna najvhodnejsie financne.
§ 48 odst. 6 Zákona o sociálnom poistení nechápem tak, že pri neskoršom nástupe na materskú nemáš nárok na materskú pred pôrodom. Limitovaný je koniec poberania materského (max. 22 týždňov od pôrodu)

----
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

--------
O čerpanie dovolenky môžeš požiadať po skončení materskej, príp. rodičovskej dovolenky.
veronikasad
01.07.10,08:57
Dakujem za clanok. Takze podla toto si mozem vybrat co je pre mna najvhodnejsie financne.
Miška, ak však tvoje rozhodnutie nastúpiť neskôr na materskú súvisí s touto témou, nemusí sa ti to podariť

http://www.porada.sk/t142310-bez-naroku-na-materske-davky-ine-moznosti.html
vieraaaa
01.07.10,09:35
a ešte jeden príspevok k nástupu na MD o niečo čerstvejší
http://www.vop.gov.sk/nastup-na-mdxx
Miska805
06.07.10,06:29
Preco si myslis ze by sa to nemalo podarit? Urcite to zavisi od doktora a zdravotneho stavu, no je uplne chore, ze kdekolvek sa pohnem kazdy hovori ze MUSIM ist na MD 6 tyz pred terminom (i ked zakon to neprikazuje). Radsej sa vzdam 6 tyz materskej, lebo za extra 2 tyzdne v robote + 12 dni dovolenky mi da viacej ako materska za 6 tyz.

Je niekto kto mi poze dat info z prvej ruky a naozaj toto podstupil?

Dakujem
Miska805
06.07.10,06:32
[QUOTE=vieraaaa;1443703]a ešte jeden príspevok k nástupu na MD o niečo čerstvejší
______________________


Dakujem za clanky!!