luk1
01.07.10,10:24
Dobry den,
Ja by som mal par otazok co sa tyka prenajmu bytu a hlavne jeho ukoncenia.V sucastnosti prenajimam byt,zmluva bola na 6 mesiacov-zacala v marci.Moj problem co v sucastnosti riesim spociva v tom ze nemam na ucte najom za posledne 2 mesiace,najomca so mnou nekomunikuje-nebere mobil,sms-ziadna odpoved,na byte sa vacsinou ani nesvieti-jednoducho nemam s nim ani ako komunikovat...
V zmluve bol bod v ktorom sa 5-dnove omeskanie s platenim najmu povazuje za vazne porusenie zmluvy a ako dovod na ukoncenie zmluvy...
Co sa tyka Prrava ktore som cital je vsak dovodom na ukoncenie zmluvy v tomto pripade az nezaplatenie najmu v troch po sebe nasledujucich mesiacoch,tak neviem ci mam vobec pravo vypovedat zmluvu...
A hlavne tych otazok je viac-Co by mala tato vypoved obsahovat?,Ako ju vlastne v tomto pripade odovzdat,komu a na aku adresu?,Co s chybajucim najmom?Mozem do bytu vstupit sam alebo v doprovode policie a dat vymenit aspon zamok?
Dakujem za rady a odpovede
Mgr.Shrek
01.07.10,13:04
Občiansky zákonník ako výpovedný dôvod uvádza, ako si správne spomenul, aj nezaplatenie nájomného za viac ako 3 mesiace. Výpoveď je preto možné dať prvý deň po uplynutí 3 mesiacov.
Výpoveď musí by písomná a musí obsahovať dôvod výpovede. Ten by som formuloval asi takto:
Vážený nájomca. vzhľadom na skutočnosť, že ste viac ako 3 mesiace neuhradili nájomné a plnenia spojené s užívaním bytu, vypovedám s Vami, zmysle § 711 ods. 1 písm. d) zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, nájomný vzťah založený nájomnou zmluvou zo dňa XX.XX.XXXX
Nájom zanikne uplynutím 3 mesačnej výpovednej lehoty, ktorá uplynie v zmysle § 710 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. dňa (výpovedná lehota začína plynúť prvý deň mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede).
Zároveň Vás žiadam o doplatenie nedoplatku. V opačnom prípade budem Váš nedoplatok vymáhať súdnou cestou.

Výpoveď mu pošli na adresu uvedenú v zmluve, do vlastných rúk.

Čo sa týka Ďalších otázok.
Zámok bez súčinnosti s nájomcom vymeniť nemôžeš, pretože porušuješ zákon, konkrétne § 687 OZ. Vstúpiť do bytu smieš, smieš vstúpiť do všetkých izieb, ale nesmieš napr. otvárať skrine atď. Nesmieš narušiť súkromie nájomcu.
Mária27
01.07.10,20:19
§ 678 obč. zákonníka

Ustanovenia o výpovednej dobe, vyprataní a odovzdaní platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.
luk1
06.07.10,13:59
No takze v zmluve je ta 5-dnova lehota co sa tyka omeskania a aj jeho vypratania v tejto 5-dnovej lehote,len ako som pisal problem bude s dorucenim vypovede kedze ju nemam komu dorucit-a kedze nebudem mat dokaz ze si tu vypoved prevzal tak sa asi moc nepohnem..
Mária27
06.07.10,20:08
Podľa § 710 ods. 3 obč. zákonníka "Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)".
Ide o § 46 občianskeho súdneho poriadku. Pošleš mu to s doručenkou do vlastných rúk na adresu nájomného bytu. Keď sa ti to vráti nedoručené, písomnosť sa považuje týmto dňom za doručenú.
luk1
05.10.10,18:32
No tak:vypoved bola poslana pisomnou formou aj s dorucenkou pre istotu aj na jeho trvalu adresu a podla prepokladu sa mi to vratilo,par krat sme prehodili sms ze sa stretneme a vyrovname sa a podobne recicky ale uz som to vzdal....

A chcel by som sa spytat ako to funguje dalej pokial ide o vymahanie tejto dlznej sumy-je to cca 400 eur.
Co som tu cital diskusie na podobne temy tak najskor sa posielali upomienky a ako posledna moznost to bola Dohoda o zmier.
Je treba vyskusat mu poslat aj jednu z tychto moznosti alebo sa rovno obratit na pravnika?
Zmluva je napisana jasne,vypoved bola poslana,tak isto nemam kluce od bytu do tejto chvile..
A este co sa tyka toho pravnika-po uspesnom sude mam narok na jeho preplatenie?
gabooz
06.10.10,09:05
Cit.: "V zmluve bol bod v ktorom sa 5-dnove omeskanie s platenim najmu povazuje za vazne porusenie zmluvy a ako dovod na ukoncenie zmluvy..."

Dohoda účastníkov má prednosť pred zákonnou úpravou, takže odporúčam doporučene odoslať výpoveď a nezapplatené nájomné žiadať cez návrh na vydanie platobného rozkazu.
allla
13.10.10,10:00
Cit.: "V zmluve bol bod v ktorom sa 5-dnove omeskanie s platenim najmu povazuje za vazne porusenie zmluvy a ako dovod na ukoncenie zmluvy..."

Dohoda účastníkov má prednosť pred zákonnou úpravou, takže odporúčam doporučene odoslať výpoveď a nezapplatené nájomné žiadať cez návrh na vydanie platobného rozkazu.
Mám podobný problém s odovzdaním bytu, len s tým rozdielom že skončenie nájmu mi prevzali osobne aj s termínom odovzdania bytu. Môžem nezaplatené nájomné vysporiadať prostredníctvom kaucie? Ako by malo prebehnúť po právnej stránke preberanie bytu , treba spísať nedoplatky a či je všetko vysporiadané ? Ďakujem vopred za odpoveď.
Mária27
13.10.10,15:10
Môžeš, kaucia je na to.