bilinka
01.07.10,12:45
Ahojte,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o info, ci nahodou neviete, ci existuju nejake lehoty na uskutocnovanie danovej kontroly.

Mam klienta spadajuceho pod DU Kralovsky Chlmec, ktory je 1/4 - rocnym platcom DPH a v 04/2009 uskutocnil nakup, z ktoreho mu mal vyplyvat preplatok na dani v nasledujucom obdobi, teda ocakavana platba bola do 30.10.2009.

Danovy urad vsak v tom obdobi urobil tzv. namatkovu kontrolu.
Preplatok na dani mu do dnesneho dna nevratil s odovodnenim, ze riadna danova kontrola bude este len prebiehat nevedno kedy.

Neviete mi porait, ma danovy urad pravo takto dlho zdrziavat?
existuju nejake lehoty?

Dakujem velmi pekne
bilinka
01.07.10,10:55
juj, este som zabudla napisat, klient mi povedal, ze od DU nedostal ziadne upovedomenie o zacati danovej kontorly, udajne si ho na DU iba zavolali a povedali mu, ze bude prebiehat danova kontrola.....
Zita5
01.07.10,12:21
Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 79
Nadmerný odpočet
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

(4) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.



To čo uvádzate sú sprostredkované informácie ,odpoveď nemôže byť jednoznačná , bola by len odhadom.
Skúste si k Vášmu problému priradiť príslušný odstavec znenia a pátrajte , že prečo sa dejú veci tak , ako sa dejú .
Zita5
01.07.10,12:23
Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 79
Nadmerný odpočet
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

(4) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.



To čo uvádzate sú sprostredkované informácie ,odpoveď nemôže byť jednoznačná , bola by len odhadom.
Skúste si k Vášmu problému priradiť príslušný odstavec znenia a pátrajte , že prečo sa dejú veci tak , ako sa dejú .

Protiotázka : podľa Vás ako účtovníčky by malo byť všetko v súvislosti s obchodom v poriadku ?
bilinka
01.07.10,13:18
joj dakujem,

v zakone som to tiez nasla

ide mi teraz o to, ci je niekde stanovene ako dlho moze trvat ta kontrola, pripadne, ci je mozne ze klientovi nebolo postou dorucene nic ohladom danovej kontroly a peniaze mu pritom stale nedosli.
Moze danovy urad oznamovat danovu kontorlu ustne?
truch
01.07.10,13:32
Skúsim pripnúť članok týkajúci sa kontroly
Zita5
01.07.10,13:48
Ani nasledovné ste nenašla ?:)

Správa daní a poplatkov

§ 15
Daňová kontrola
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Daňovou kontrolou zamestnanec správcu dane zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti, a to u daňového subjektu alebo na mieste, kde to účel kontroly vyžaduje. Daňová kontrola sa vykonáva v rozsahu, ktorý je nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu. 6ea) Za daňovú kontrolu sa považuje aj kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 6eb) alebo kontrola uplatnenia daňového bonusu podľa osobitného zákona, 6ee) alebo kontrola použitia tovaru oslobodeného od dane podľa osobitných zákonov.1b)

(2) Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly. Ak nedôjde k dohode medzi daňovým subjektom a správcom dane o začatí daňovej kontroly, považuje sa štyridsiaty deň za deň začatia daňovej kontroly. Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa § 29 ods. 6; o tomto postupe je správca dane povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok, pričom sa postupuje podľa odsekov 10, 12 a 13 a primerane podľa odseku 11; v takom prípade správca dane uvedie pomôcky, ktoré použil. Ak daňový subjekt v priebehu určenia dane správcom dane podľa pomôcok predloží účtovné doklady a iné doklady, správca dane ich môže využiť ako pomôcky. Tieto doklady daňový subjekt môže predkladať len do doručenia protokolu o určení dane podľa pomôcok (§ 15 ods. 10).

(3) Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia podľa odseku 2, ak tak ustanovuje osobitný zákon1b) alebo ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní, alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené. V týchto prípadoch, v deň začatia daňovej kontroly, zamestnanec správcu dane spíše zápisnicu o začatí daňovej kontroly; okrem náležitostí ustanovených v § 11 v zápisnici o začatí daňovej kontroly musí byť uvedený deň začatia, miesto vykonávania daňovej kontroly, dôvod začatia daňovej kontroly, predmet daňovej kontroly a kontrolované zdaňovacie obdobie. Zápisnica o začatí daňovej kontroly je súčasťou protokolu z daňovej kontroly alebo protokolu o určení dane podľa pomôcok.

4) Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa odseku 2, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň; túto skutočnosť je správca dane povinný písomne oznámiť bez zbytočného odkladu kontrolovanému daňovému subjektu.

(5) Daňový subjekt, u ktorého sa vykonáva daňová kontrola (ďalej len "kontrolovaný daňový subjekt"), má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane právo

a) na predloženie služobného preukazu zamestnancom správcu dane a písomného poverenia zamestnanca správcu dane na výkon daňovej kontroly,
b) byť prítomný na rokovaní so svojimi zamestnancami,
c) predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia, najneskôr v lehote podľa odseku 10 druhej vety,
d) nahliadnuť do zápisnice z miestneho zisťovania vykonaného u iného daňového subjektu v súvislosti s daňovou kontrolou vykonávanou u kontrolovaného daňového subjektu,
e) klásť svedkom a znalcom otázky pri ústnom pojednávaní,
f) vyjadriť sa ku skutočnostiam zisteným pri daňovej kontrole, k spôsobu ich zistenia, prípadne navrhnúť, aby v protokole boli uvedené jeho vyjadrenia k nim,
g) nahliadnuť do zapožičaných dokladov u správcu dane v jeho obvyklej úradnej dobe.

a ostatné znenia klik tu :
§ 15
Daňová kontrola
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#hore)


P.S. Priznám sa Vám, že ja neverím tomu , aby svojvoľne bez príčiny to takto naťahovali . Prečo sa pýtate na Porade, už dávno ste sa mali spojiť s daňovým úradom a zistiť , že prečo sa veci majú tak, ako sa majú a overiť si vlastne to čo Vám tvrdí klient.
A ešte tu je aj informovanosť klienta ,neviem to posúdiť .Najviac sa dozviete , ak Vás klient poverí a zatelefonujete správkyni dane .Alebo ju navštívite na základe splnomocnenia osobne.Možnosť je , aj že mi vyrovnávali nedoplatok na inej dani .Ak sa smiem spýtať , jedná sa o vysokú sumu ?
Zita5
01.07.10,13:58
Ahojte,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o info, ci nahodou neviete, ci existuju nejake lehoty na uskutocnovanie danovej kontroly.

Mam klienta spadajuceho pod DU Kralovsky Chlmec, ktory je 1/4 - rocnym platcom DPH a v 04/2009 uskutocnil nakup, z ktoreho mu mal vyplyvat preplatok na dani v nasledujucom obdobi, teda ocakavana platba bola do 30.10.2009.

Danovy urad vsak v tom obdobi urobil tzv. namatkovu kontrolu.
Preplatok na dani mu do dnesneho dna nevratil s odovodnenim, ze riadna danova kontrola bude este len prebiehat nevedno kedy.

Neviete mi porait, ma danovy urad pravo takto dlho zdrziavat?
existuju nejake lehoty?

Dakujem velmi pekne

To nie je námatková kontrola, ale boli zrejme skontrolovať oprávnenosť nadmerného odpočtu , vykázaného v daňovom priznaní DPH za príslušné obdobie .

A ak to tak bolo, tak sa jedná o vyššiu sumu .
bilinka
01.07.10,14:03
ide o dost velku sumu - cca. 30 T EUR, ved prave preto je to taky problem, keby slo o 100 eur, tak tomu DU nechame aj viac casu.....

Viem, ze na tom DU riesia momentalne jedneho podnikatela, ktory bol nedavno v televizii a snazil sa obrat stat na dani... tak verim, ze aj kvoli tomu sa nieco mohlo natiahnut

zahadou pre mna je, ze klient nedostal oznamenie a ustne mu bolo povedane, ze danova kontrola bude - nevedno kedy a nadmerny odpocet taktiez nikde

klient si na financovanie kupy stroja zobral uver a nadmerny odpocet mal uhradit ako splatku uveru, teraz mu z toho plynu nie len sankcne uroky - zatial asi tak 900 EUR, ale uz sa mu banka vyhraza odstupenim od zmluvy

Snazili sme sa na DU vyziadat nejake potvrdenie, ze prebieha danova kontrola, ale s odovodnenim, ze kontrola zatial neprebieha ale ze bude coskoro, nam to potvrdenie nevydali

A samozrejme, skor, nez som sa pytala na Porade, ci vie niekto o nejakych lehotach, som sa informovala priamo na DU. Pani, ktora ma na starosti toto pismeno ma dovolenku, zastupuje ju pani, ktora o nicom nevie a ked som sa opytala, ako dlho moze trvat danova kontrola, tak odpovedala, ze 1 rok.... tak reku ze odkial to ma.....

tak ale aj tak dakujem....
Zita5
01.07.10,14:05
Tak ak je to takto , tak to bude musieť klient strpieť , lebo hneď z úvodu sa dalo vyčítať , že sa v tomto prípade niečo deje .
bilinka
01.07.10,14:08
ale od toho pochybneho podnikatela ja v uctovnictve nic nemam, ziadnu fa ani nic...
marjankaj
01.07.10,14:32
Ahojte,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o info, ci nahodou neviete, ci existuju nejake lehoty na uskutocnovanie danovej kontroly.

Mam klienta spadajuceho pod DU Kralovsky Chlmec, ktory je 1/4 - rocnym platcom DPH a v 04/2009 uskutocnil nakup, z ktoreho mu mal vyplyvat preplatok na dani v nasledujucom obdobi, teda ocakavana platba bola do 30.10.2009.

Danovy urad vsak v tom obdobi urobil tzv. namatkovu kontrolu.
Preplatok na dani mu do dnesneho dna nevratil s odovodnenim, ze riadna danova kontrola bude este len prebiehat nevedno kedy.

Neviete mi porait, ma danovy urad pravo takto dlho zdrziavat?
existuju nejake lehoty?

Dakujem velmi pekne



zákon o správe daní a poplatkov.
§15
(17) Správca dane ukončí daňovú kontrolu do šiestich mesiacov odo dňa jej začatia. Orgán najbližšie nadriadený správcovi dane môže lehotu uvedenú v prvej vete v zložitých prípadoch pred jej uplynutím primerane predĺžiť, najviac však o šesť mesiacov, a ak ide o daňovú kontrolu zahraničných závislých osôb, ktoré vyčísľujú rozdiel základu dane podľa osobitného zákona, 6eg) najviac o 12 mesiacov. Ak vykonáva daňovú kontrolu orgán podľa odseku 15, príslušným orgánom na predĺženie lehoty je ministerstvo.

(18) Ak správca dane alebo orgán podľa odseku 15 nemôže daňovú kontrolu ukončiť do šiestich mesiacov odo dňa jej začatia, a ak bola lehota predĺžená podľa odseku 17, je povinný o tom s uvedením dôvodov písomne upovedomiť kontrolovaný daňový subjekt.
(19) Lehoty na vykonanie daňovej kontroly podľa odsekov 17 a 18 neplatia, ak sa daňová kontrola vykonáva na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní.



Možno je v tom aj trestné konanie.:eek:
marjankaj
01.07.10,14:45
ide o dost velku sumu - cca. 30 T EUR, ved prave preto je to taky problem, keby slo o 100 eur, tak tomu DU nechame aj viac casu.....

Viem, ze na tom DU riesia momentalne jedneho podnikatela, ktory bol nedavno v televizii a snazil sa obrat stat na dani... tak verim, ze aj kvoli tomu sa nieco mohlo natiahnut

zahadou pre mna je, ze klient nedostal oznamenie a ustne mu bolo povedane, ze danova kontrola bude - nevedno kedy a nadmerny odpocet taktiez nikde

klient si na financovanie kupy stroja zobral uver a nadmerny odpocet mal uhradit ako splatku uveru, teraz mu z toho plynu nie len sankcne uroky - zatial asi tak 900 EUR, ale uz sa mu banka vyhraza odstupenim od zmluvy

Snazili sme sa na DU vyziadat nejake potvrdenie, ze prebieha danova kontrola, ale s odovodnenim, ze kontrola zatial neprebieha ale ze bude coskoro, nam to potvrdenie nevydali

A samozrejme, skor, nez som sa pytala na Porade, ci vie niekto o nejakych lehotach, som sa informovala priamo na DU. Pani, ktora ma na starosti toto pismeno ma dovolenku, zastupuje ju pani, ktora o nicom nevie a ked som sa opytala, ako dlho moze trvat danova kontrola, tak odpovedala, ze 1 rok.... tak reku ze odkial to ma.....

tak ale aj tak dakujem....

Ak nezačali kontrolu, tak mali nadmerný odpočet vrátiť podľa §79 zákona o DPH.
Zita5
01.07.10,16:36
ale od toho pochybneho podnikatela ja v uctovnictve nic nemam, ziadnu fa ani nic...

Prosím Vás .....to o čom píšete ? A kto robil daňové priznanie DPH, Vy alebo klient ? Ako je možné , že teda s ním ešte udržiavate obchodný vzťah formou dodávateľa účtovíckych služieb.
Ja žasnem , najskôr ho obhajujte , hľadáte §§ a napokon skoro ľútosť , že nie je schopný platiť úver ,resp. neviem čo to má , nakoľko mu DU nevrátil nadmerný odpočet a teraz napíšete , že nemáte v účtovníctve žiadnu FA ani doklad ?

Hovorí Vám niečo zákon o legalizácii príjmov ?

Je to teda klient , alebo nie ?
Katy a R
01.07.10,16:44
Zitka, ale ona píše, že DU rieši nejakého iného pochybného klienta ... tak že s tým majú veľa roboty - nie že jej klient je tým pochybným ;)
či ja som zle pochopila :confused:
Zita5
01.07.10,16:59
Zitka, ale ona píše, že DU rieši nejakého iného pochybného klienta ... tak že s tým majú veľa roboty - nie že jej klient je tým pochybným ;)
či ja som zle pochopila :confused:

Noo , už nie je k tomu čo dodať , možno sa zadávateľka nesprávne vyjadrila(mala by sa vyjadriť jasne) , ale nadmerný odpočet vo výške 30 000 Eur , nie je maličkosť .Aspoň to jej 30 T som pochopila(citujem ide o dost velku sumu - cca. 30 T EUR,) , že to je taká výška ako uvádzam.

I napriek tomu ak myslela pochybného klienta ( toho iného ) je to skutočne vysoká čiastka nadmerného odpočtu a to treba preveriť aj zo stany DU.

Ja neviem , možno som naivná , ale ja si myslím, že ak skutočne mám riadny oprávnený nákup za vysokú finančnú hodnotu férovou cestou , žiadam nadmerný odpočet , ktorý si prídu aj skontrolovať , spravia krížovú kontrolu , tak ja skutočne nevidím dôvod , aby nadmerný odpočet nevrátili.Prečo by ma mali spájať ak čestne a férovo podnikám , s nejakou pochybnou osobou ?

Je pravdou , že daňový úrad má právo zákonným spôsobom postupovať , ako postupuje pri tak veľkom nadmernom odpočte, ak je nejaké podozrenie z trestného činu .

Na margo krížovej kontroly nadmerného odpočtu tiež vo vysokej sume som absolvovala na podnet iného daňového úradu , kde išlo tiež o dosť vysokú sumu , prišli daniari , vyžiadali si faktúru a zmluvy , skontrolovali, vzali si kópie a šli svojou cestou .Po ukončení kontroly , náš obchodný partner dostal vrátený nadmerný odpočet bez problémov .
betka
01.07.10,19:12
Poďme poporiadku.

NO 4/2009.

Ja mám nárok na vrátenie NO do 30 dni po uplynutí...., teda do 30 dní od podania DP za ZO nasledujúceho po ZO, kedy vznikol, teda najneskôr do 25.11.2009, ak správne počítam.

DU my mal vrátil NO do tohto dňa, pokiaľ nezačal DK v zmysle par. 15 Z o správe daní a poplatkov.

Táto 15-ka mi jednoducho vraví, že mi má DU doručiť oznámenie o výkone DK nejneskôr do 25.11.2009 (podľa podania DP i skorší deň) a oznámenie má splňať určité náležitosti. Ja som žiadne oznámenie o DK nedostala. (naozaj ste nedostali, lebo sa mohlo stať, že ste neprebrali)

- Ďalej ma zaujíma, ak začne DU kontrolu ihneď bez oznámenia, teda ak DU požiadajú orgány činné v tresnom konaní, zamestnanec správcu dane mi musí spísať zápisnicu o začatí DK. (máte ju, alebo nemáte)

Otázka: Máte zápisnicu??? Nemáte. Nie je čo riešiť. Ústne, či telefonicky, to nie je postup v zmysle zákona. Máte mať v ruke papier.

Vzniká ešte Váš problém: Je subjekt, od kt. ste odkúpili majetok platiteľom DPH???

- toto bolo potrebné si overiť, ak nie je platiteľom DPH a Vám FA v režime DPH, buďte radi, že Vám NO na účet neprišiel, pretože by boli ešte aj iné sankcie, týmto spôsobom. Ak nie je platiteľ DPH, Vám ani NO nenabehne, a nebude mať ani právnu ochranu, jednoducho ste si mali overiť

- naozaj sa uskutočnilo dodanie tovaru?? Ak ano, právo je na VAšej strane, pokiaľ je dodavateľ platiteľom DPH

- ak ide o nadobudnutie z iného ČS, malo dôjsť k overovaniu klienta cez drsr, či je platiteľom......

- ďalej Vás nemusí zaujímať, že DU overuje pochybného klienta, pokiaľ vy ste kúpili tovar v zmysle ZDP a neporušili zákon....

Keďže vy nič nemáte s pochybným klientom, máte nárok na par. 63/6-ak správca dane vráti preplatok po lehote ustanovenej v odseku č. 4 uvedeného par. , je povinný daňovému subjektu zaplatiť úrok vo výške 3-nás. ZUS ECB....

Takže ak ste v súlade so zákonom, DU by mal plniť, a nieže sa bude konať DK v budúcnosti, to nie je argument Ináč www.drsr.sk kalkulačka, a máte 645 jak vyšitú, kt. nebude predmetom dane.

Toť vsjo odo mňa.
betka
01.07.10,19:23
Starú belú, Betuška moja, a ty nevieš, že došlo k zmene? A ty nevieš, že je ZUS-ka nižšia ako 10%, a úrok je až 10%..... :D:D:D:D(bola novela, ZUS-ka bola nízka)

(6) Ak správca dane vráti preplatok po lehote ustanovenej v odseku 4, je povinný zaplatiť daňovému subjektu úrok vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma preplatku podľa tohto zákona vrátená, pričom úrok sa vypočíta zo sumy preplatku a počtu dní jeho zadržania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte úroku sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 10 %. Rovnako správca dane zaplatí daňovému subjektu úrok aj v prípadoch oneskoreného vrátenia nadmerného odpočtu a spotrebnej dane, na ktorú bolo uplatnené jej vrátenie, ak sa nadmerný odpočet a spotrebná daň nepoužijú podľa odsekov 8 a 10.
Zita5
01.07.10,19:49
Poďme poporiadku.

NO 4/2009.

Ja mám nárok na vrátenie NO do 30 dni po uplynutí...., teda do 30 dní od podania DP za ZO nasledujúceho po ZO, kedy vznikol, teda najneskôr do 25.11.2009, ak správne počítam.

DU my mal vrátil NO do tohto dňa, pokiaľ nezačal DK v zmysle par. 15 Z o správe daní a poplatkov.

Táto 15-ka mi jednoducho vraví, že mi má DU doručiť oznámenie o výkone DK nejneskôr do 25.11.2009 (podľa podania DP i skorší deň) a oznámenie má splňať určité náležitosti. Ja som žiadne oznámenie o DK nedostala. (naozaj ste nedostali, lebo sa mohlo stať, že ste neprebrali)

- Ďalej ma zaujíma, ak začne DU kontrolu ihneď bez oznámenia, teda ak DU požiadajú orgány činné v tresnom konaní, zamestnanec správcu dane mi musí spísať zápisnicu o začatí DK. (máte ju, alebo nemáte)

Otázka: Máte zápisnicu??? Nemáte. Nie je čo riešiť. Ústne, či telefonicky, to nie je postup v zmysle zákona. Máte mať v ruke papier.

Vzniká ešte Váš problém: Je subjekt, od kt. ste odkúpili majetok platiteľom DPH???

- toto bolo potrebné si overiť, ak nie je platiteľom DPH a Vám FA v režime DPH, buďte radi, že Vám NO na účet neprišiel, pretože by boli ešte aj iné sankcie, týmto spôsobom. Ak nie je platiteľ DPH, Vám ani NO nenabehne, a nebude mať ani právnu ochranu, jednoducho ste si mali overiť

- naozaj sa uskutočnilo dodanie tovaru?? Ak ano, právo je na VAšej strane, pokiaľ je dodavateľ platiteľom DPH

- ak ide o nadobudnutie z iného ČS, malo dôjsť k overovaniu klienta cez drsr, či je platiteľom......

- ďalej Vás nemusí zaujímať, že DU overuje pochybného klienta, pokiaľ vy ste kúpili tovar v zmysle ZDP a neporušili zákon....

Keďže vy nič nemáte s pochybným klientom, máte nárok na par. 63/6-ak správca dane vráti preplatok po lehote ustanovenej v odseku č. 4 uvedeného par. , je povinný daňovému subjektu zaplatiť úrok vo výške 3-nás. ZUS ECB....

Takže ak ste v súlade so zákonom, DU by mal plniť, a nieže sa bude konať DK v budúcnosti, to nie je argument Ináč www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) kalkulačka, a máte 645 jak vyšitú, kt. nebude predmetom dane.

Toť vsjo odo mňa.

Betka oceňujem ako si to napísala a aj s Tebou súhlasím. Ja však neviem prečo moja reakcia je taká aká je .Mne osobne sa niečo nepozdáva a mám stále pocit , že niečo nebude až v takom poriadku .

Citujem "Keďže vy nič nemáte s pochybným klientom, máte nárok na par. 63/6-ak správca dane vráti preplatok po lehote ustanovenej v odseku č. 4 uvedeného par. , je povinný daňovému subjektu zaplatiť úrok vo výške 3-nás. ZUS ECB.... "koniec citácie .

Ty si myslíš, že správca dane resp. príslušný daňový úrad by to skutočne takto nechal ľadom a ešte aj daňovníkovi priplatí v súvislosti s §66/3 .Bodaj by si mala pravdu .;)

Budem sledovať túto tému a veľmi by ma potešilo , keby zadávateľka nám dala vedieť , ako tento NO dopadol .
betka
01.07.10,19:49
Hoďte si do kalkulačky www.drsr.sk sankciu od 26.11.2009-do1.7.20092010, aj Vám to vypísalo smiešnu sumu?? Kalkulačka je nepresná, a nemôžeme sa už na ňu spoliehať.
marjankaj
03.07.10,09:13
Ahojte,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o info, ci nahodou neviete, ci existuju nejake lehoty na uskutocnovanie danovej kontroly.

Mam klienta spadajuceho pod DU Kralovsky Chlmec, ktory je 1/4 - rocnym platcom DPH a v 04/2009 uskutocnil nakup, z ktoreho mu mal vyplyvat preplatok na dani v nasledujucom obdobi, teda ocakavana platba bola do 30.10.2009.

Danovy urad vsak v tom obdobi urobil tzv. namatkovu kontrolu.
Preplatok na dani mu do dnesneho dna nevratil s odovodnenim, ze riadna danova kontrola bude este len prebiehat nevedno kedy.

Neviete mi porait, ma danovy urad pravo takto dlho zdrziavat?
existuju nejake lehoty?

Dakujem velmi pekneBilinka, ja neviem, čo tu vlastne riešiš?:confused:
Máš nejaké relevantné(teda písomné) informácie alebo je to iba JPP?
Ak bola namatková kontrola, máte o tom aj zápis? Ten klient ti povedal naozaj všetko? Nemá niekde strčený zápis o tej kontrole? Ak nie tak nech napíše na DÚ, aby mu vrátili ten NO DPH aj s príslušnými úrokmi. Pýtaj si písomné vyjadrenia Aj od klienta aj od DÚ(ak máš splnomocnenie). Potom budeš vedieť ako postupovať. Nejaké ústne (alebo telefonické) odôvodnenia ti nepomôžu.